Przeskocz do:

Apple Blog.pl

19.03
2008
12:09
Adobe: będzie Flash dla iPhone

CEO Adobe Shantanu Narayen na wczorajszym spotkaniu udziałowców potwierdził, że wraz z udostępnieniem przez Apple środowiska programistycznego dla iPhone (SDK) otwarła się możliwość zbudowania Flash Playera dla iPhone.

Narayen powiedział, że Flash Player kiedy powstanie będzie dystrybuowany za pomocą Applowego AppStore do użytkowników iPhonów na świecie. Kwestia ewentualnej ceny nie była poruszana, ale oczekiwania użytkowników iPhone nie różnią się tutaj od użytkowników komputerów i program będzie dostępny prawdopodobnie za darmo.

Wypowiedź CEO Adobe zwiastuje ocieplenie stosunków między oboma firmami. Kilkanaście dni temu Steve Jobs spytany, czy będzie Flash dla iPhone, powiedział, że obecna wersja mobilna odtwarzacza jest zbyt prosta a pełna zbyt wymagająca dla sprzętu. Jobs stwierdził, że idealny byłby produkt pomiędzy, jednak taki jeszcze nie istnieje.

12 komentarzy do tego tekstu

 1. Oskar Krawczyk

  Już widzę to zawieszające się MobileSafari. Ach te emocje!

 2. adocyn

  Jak go zainstalujesz, uaktywnisz i wejdziesz na sajt, który był po dziadowsku zaprojektowany to owszem – może mulić. Ten sam efekt można otrzymać wchodząc na fatalnie zbudowany sajt xHTML. To nie wina technologii, a „tfurcuf” sajtów, oraz tego gdzie jej głównie używają – do tych debilnych reklam. Sama technologia jest OK.

 3. b4it

  A czy nie jest przypadkiem tak, że Apple zezwala jedynie na odpalenie jednej aplikacji jednocześnie? Ciekaw jestem jak oni to obejdą…

 4. Paweł Nowak

  faktycznie, nie pomyślałem o tym wcześniej. Interesujące.

 5. adocyn

  Może i tak, ale lobbować zawsze można ;) Szczególnie jeśli jest się dużym partnerem Apple.

 6. YANOUSHek

  @b4it: Nie dość, że nie pozwala na działanie aplikacji w tle, to nie pozwala też na pisanie pluginów do Safari ;)

  Jedyna możliwość jaka zostaje, to zarejestrowanie protokołu (np.: flash://) i poproszenie Apple, żeby Safari taki protokół wykorzystywało. Niemniej nie będzie to taki ,,normalny” flash wtedy.

 7. YANOUSHek

  No i jest jeszcze jedna możliwość. Dystrybuować flasha przez nieoficjalnego installera — tam nie ma ograniczeń :)

  Trzeba tylko trochę złamać Safari i powinno się udać :)

 8. Oskar Krawczyk

  Inną możliwością jest zbudowanie przez Adobe własnej przeglądarki (webkit based oczywiście), co nie byłoby za trudne do zrobienia.

 9. YANOUSHek

  Razem z autopowiększaniem, gestami itp. To jednak jest trochę roboty.

 10. Oskar Krawczyk

  Lemme rephrase that „…nie byłoby za trudne do zrobienia dla Adobe” :-)

 11. makojad

  Może dla niektorych nie będzie to żadna nowość, ale w ramach aktualizacji – wczoraj, zdaje się, Adobe stwierdziło, że SDK to za mało jeszcze, by zaimplementować flash na iPhonie.
  Myślę, że Apple wcale to nie martwi, przeciwnie, o to chodzi, by flash’a zmarginalizować, albo by się za niego porządnie zabrano, bo jest „ciężki”.


Strony, które pisały o tym tekście

 1. Flash dla iPhone - Apple Blog

  […] Adobe Shantanu Narayen już w marcu tego roku zapowiedział, że Adobe będzie pracować nad Flashem dla iPhone. Z tego samego okresu zresztą pochodzi to […]