Przeskocz do:

Apple Blog.pl

29.04
2010
15:00
Dlaczego Apple usunęło nagrody Design Awards dla aplikacji na OS X

ada-29-140057.jpgWraz z wczorajszą informacją o dacie rozpoczęcia WWDC w informacji prasowej można doczytać, że Apple będzie wybierać podczas konferencji pięć aplikacji na iPada i pięć aplikacji na iPhone do nagród Apple Design Awards. Nie będzie jednak wybieranych, jak od zawsze, aplikacji na Maka.

Zastanawiałem się dlaczego tak się dzieje. Apple faktycznie ostatnie kilka WWDC poświęciło w większości iPhone OS i programom przygotowanym na tą platformę, jednak tak duża zmiana może niekorzystnie wpłynąć na ich wizerunek. Od zawsze celem każdego szanującego się dewelopera było zdobycie tej nagrody. Na pewno z dnia na dzień nie znikną piękne aplikacje na Maka, jednak na pewno ubyło nieco motywacji.

Jeśli Apple chciało jakoś podkreślić wyjątkowość aplikacji na iPhone/iPada, mogli postarać się o lepszy wyróżnik niż usuwanie konkurencyjnej kategorii.

Plusem zmian w Design Awards jest to, że nie trzeba się już zgłaszać do konkursu, a zwycięzcy będą wybrani z App Store.

7 komentarzy do tego tekstu

 1. Piotr Tomczewski

  Jeśli chodzi o zgłaszanie nadal nic się nie zmieniło. Nadal trzeba się zgłaszać, ale można zgłaszać tylko aplikacje znajdujące się już w AppStore.

 2. Łukasz Strzałkowski

  Totalnie nie zrozumiała decyzja i moim zdaniem bardzoooo zła. Sam się mocno wkurzyłem dziś czytając tego newsa. TUAW pisze:

  „An ADA is a pretty big deal, especially for the independent developers who’ve been stars of the show previously. Without recognition, and the sales boost that goes with it, desktop developers will have one less reason to keep making great software. I’m hoping I’m missing some information here, but it looks pretty cut and dry to me: Apple is shunning the developers who make the Mac the great platform that it is.”

  Jestem tego samego zdania. Kompletnie nie rozumiem Apple.

 3. Piotr Tomczewski

  Też nie jestem zachwycony z tej decyzji, ale ją rozumiem. Decyzja jest stricte biznesowa, Apple zależy teraz na fajnych aplikacjach na iPada i iPhona. Macowych aplikacji jest już dużo i są na wysokim poziomie, więc nie trzeba ich wspomagać. Największą nagrodą dla twórców są i tak użytkownicy.
  P.S. Czy Apple daje jakąś nagrodę pieniężną poza statuetką na ADA.

 4. Paweł Nowak

  @Piotr Tomczewski, z informacji prasowej:

  > There is no requirement to enter and winners will be selected from the App Store based on criteria that includes design, technical excellence, innovation, quality, technology adoption and performance.

 5. Norbert

  może dlatego, że Steve planuje przenieść całego maka wraz z Macosx na ipada ;] musiałby go tylko MOCNO rozbudować, w przyszłości ;]

 6. tobiks

  …albo czekają z wprowadzeniem programów na MACa do takiego macowego app store i za rok będą wybierać również z tego sklepu a nie ze zgłoszeń?

 7. majkelx

  Łyso by było gdyby Adobe coś wygrało?