Przeskocz do:

Apple Blog.pl

2.09
2008
9:29
Google Chrome

Widać wciąż jest zbyt mało przeglądarek www na rynku więc Google dorzuca swoją – Chrome (strona aktualnie nie działa). Przeglądarka bazuje na WebKicie oraz zawiera nowy silnik dla JavaScriptu o nazwie V8. Inaczej prezentowane są taby – na górze okna, a pasek adresu i przyciski nawigacyjne są w każdym z tabów czyli generalnie odwrotnie niż w Safari czy Firefoxie. Ekran startowy Chrome przypomina ten z Opery (Speed Dial) czyli miniaturki ulubionych stron. Przeglądarka oferuje również tryb prywatny – strony otwierane w tym trybie nie zapisują niczego po stronie komputera (cache, cookies, historia).

Google Chrome będzie dostępny dzisiaj dla Windows, wkrótce Google udostępni wersje dla MacOS X oraz Linuxa. Ciekawostką jest, że informacje o przeglądarce Google przedstawiło w formie komiksu.

Mnie osobiście kolejna przeglądarka na rynku nie przekonuje ale zobaczymy to w praniu. Konkurencja jeszcze nikomu nie zaszkodziła no chyba, że twórcom stron WWW :)

Mariusz Ostrowski – Testy
Zrobiłem test na kilku przeglądarkach (wszystko pod WinXP). Wyniki Sunspidera (test JavaScript):
Chrome – 1916.4ms
Safari 4 (Developer Preview) – 1957.2ms
Firefox 3.0.1 – 2742.0ms
Internet Explorer 7 – 24910.6ms

Ważna uwaga – tylko w jednym z testów Sunspidera (Date) Chrome jest duuużo wolniejszy od Safari i stąd wynik ogólny jest właściwie identyczny. W pozostałych wyprzedza Safari dwu lub trzy krotnie.

34 komentarzy do tego tekstu

 1. xehivs

  W zasadzie to więcej WebKitowych przeglądarek może tylko im się przysłużyć. Pożyjemy – zobaczymy.

 2. Adrian

  Przeglądarek nigdy nie będzie zbyt mało, zawsze znajdzie się ktoś, kto chciałby używać czegoś innego, co lepiej pasuje do jego sposobu pracy, przeglądania Internetu etc. Google niech sobie tworzy przeglądarkę. Twórcom stron WWW nic się nie stanie od mnogości przeglądarek z tego powodu, gdyż zdecydowana większość z nich używa jednego z czterech silników renderujących (Trident – IE; Gecko – Firefox, Camino, Sea Monkey; WebKit – Safari, Shiira, S60 Web Browser, przeglądarka iPhone’a i telefonów z systemem Android; Presto – Opera), które są czymś zupełnie odmiennym od samej przeglądarki. Przeglądarka to, upraszczając, tylko zestaw bajerów (historia, zakładki, taby, etc.), który jest „nadbudowany” na silniku renderującym. Dlatego błogosławię Google w ich poczynaniach na rynku przeglądarek, zwłaszcza, że ich celem nie jest zdobycie większości użytkowników, ale zbudowanie otwartych standardów i komponentów, z których mogą korzystać inni producenci (Apple, Mozilla, MS etc.) omawianych programów – wszystko po to, żeby świat był lepszy ;-)

 3. krzak

  gdyby jeszcze wszędzie tak samo działał JS to by nie było problemu z mnogością.

 4. Maciej Łebkowski

  Google dąży do zbudowania otwartych standardów? Like hell. :> To żeś joke`a walnął.

 5. przemekspider

  Jestem przekonany, że Google odniesie sukces ze swoją przeglądarką. A przy okazji naprawdę ciekawy sposób promocji marketingowej nowego produktu.

  http://www.przemekspider.com/2008/09/google-prezentuje-chrome-za-pomoc.html

 6. Reinmar

  Ja się od Google obawiam tylko jednego:
  Chcesz skorzystać z naszego nowego serwisu. Zainstaluj Chrome! Tylko ona radzi sobie z naszymi nowymi „standardami”!

 7. Bartek Nowakowski

  Może będzie zoptymalizowana pod kątem prędkości

 8. jaco

  google dazy do uzyskania wiedzy absolutnej, to kolejny krok ;)

 9. KrisP

  Idą w dobrym kierunku – szybki JS. To samo ma być w Safari 4. Będzie ciekawa konkurencja między przeglądarkami. Na IE już nie patrzę bo tak ciężkiej przeglądarki szkoda uruchamiać (zarówno IE7 jak i beta8 ale wiadomo – to beta).
  Firefox 3 / Safari / Chrome – święta trójca ? Czekam na fanboy’ów Opery :P

 10. makojad

  ad Adrian: „Dlatego błogosławię Google w ich poczynaniach na rynku przeglądarek, zwłaszcza, że ich celem nie jest zdobycie większości użytkowników, ale zbudowanie otwartych standardów i komponentów, z których mogą korzystać inni producenci (Apple, Mozilla, MS etc.) omawianych programów – wszystko po to, żeby świat był lepszy ;-)” – a cóż to za dziwny wniosek? Jakież to otwarte standardy Google tworzy? Czy WebKit to jest dzieło Google? Apple wg Ciebie ma korzystać z WebKit (czyli swojego dzieła) od Google? Warto się zastanowić, Adrian, zanim sformułuje się takie marzycielskie i niewiele mające wspólnego z rzeczywistością wnioski. Bujanie w obłokach :)

 11. makojad

  ad przemekspider: Czy ciekawy sposób marketingu, o którym piszesz, tyczy się podania linku do Twojego własnego bloga? ;)

 12. Andorn

  makojad: tez sie nad tym zastanawiałem;)

 13. cube1

  bardzo ciekawie się zapowiada. Gdzie mozna pobrać?

 14. Adrian

  @makojad Czepiasz się ;-P Chodziło mi o takie rzeczy jak dostępne dla każdego API do googlowego serwisu antyphishingowego (co może wykorzystać Apple, żeby PayPal się nie pluł, iż Safari nie jest bezpieczną przeglądarką), ideę „tabów-procesów” (ile razy zdarzyło mi się, że kilkanaście tabów poleciało mi, gdy całe Safari się wysypało…), przyśpieszenie prac nad Gears dla przeglądarek WebKit’owych (żebym mógł sobie korzystać offline z niektórych webaplikacji w Safari gdy jadę w pociągu z moim MBA), etc. Dodatkowo rozdrobnienie na rynku przeglądarek (mam nadzieję) wymusi na „webmajstrach” z lat 90-tych doszkolenie się z aktualnych sposobów używania (X)HTML/CSS/JS/etc., co może tylko uczynić „świat” lepszym. I wcale nie wydaje mi się, że bujam w obłokach… Wiem też, czym jest WebKit, tego już nie musiałeś mi tłumaczyć… btw – przeczytałeś CAŁY komiks?

  @cube1 Powinna być dostępna dzisiaj wieczorem na stronach Google (dokładnie jeszcze nie jest to wiadome) ;-) Ale tymczasowo będzie (najprawdopodobniej) tylko na MS Win :-(

 15. makojad

  ad Adrian:
  Nie osądzam tego co piszesz na podstawie komiksu Google, tylko Twojego komentarza. Jeśli nazywasz komentarz czepianiem się, to może blogi powinny zwinąć interes by się ludzie nie czepiali ;)

  Ale co do meritum, drogi Adrianie, jeżeli wg Ciebie „budowanie otwartych standardów” a la Google to np. udostępnianie API, ktore ma „pomóc” w korzystaniu z ich własnych usług, to… nie wiem kogo Ty chcesz tu nabrać. Tak samo rozwój WebKit – wcale nie zasługa Google. Poza tym każdy (dosłownie!) sobie może zbudować przeglądarkę w xCode na bazie WebKit. Gdyby to zależało od Google, byłaby na świecie tylko jedna wyszukiwarka i tylko jedna przeglądarka, tylko jedna usługa mailowa i tylko jeden serwis aukcyjny, itp. Więc Adrianie, jeśli już odkrywasz Amerykę, nie rób tego tak jak Kolumb, ktory myślał, że to Indie. Błogosławisz Google za to, że wprowadzając swoje rozwiązania, umacniają swoją potęgę? Jeśli uważasz, że Google sprawi iż „świat będzie lepszy”, to bujaj dalej w obłokach! :)
  P.S. W swoim pierwszym komentarzu to Ty nam wspaniałomyślnie tłumaszysz co to jest przeglądarka internetowa i jakie są obecnie na rynku. Uważasz że czytelnicy AB (lub też wszyscy rozgarnięci internauci) tego nie wiedzieli, więc musiałeś nam oznajmić te nieznane nikomu fakty. Skąd Ty spadłeś, Adrian?! ;)

 16. xehivs

  Oj nie ma sie co kłócić. Procent silnika Apple tylko dzięki temu wzrośnie. A, że nie uważamy go (bo chyba nie uważamy?) za najgorszy, to możemy się tylko cieszyć.;]

 17. makojad

  ad xehvis: Trochę racja, chociaż nie do końca. Ale, zauważ co reklama robi z ludźmi – Safari już od lat na rynku (i inne przeglądarki na bazie WebKit) i nikt nie piśnie słowa dobrego, wszyscy o jakichś FireFoxach i milionach ściągnięć. Nagle teraz emocje, bo Google postanowiło zrobić Chrome. I nawet jeszcze nie mając okazji sprawdzenia programu, już niektórzy snują fantastyczną wizję naprawy świata przez Google.
  Dlatego powiedziałem „trochę racja” bo WebKit bez Chrome i tak się rozwijał, i nadal by sobie radził, a Chrome bez WebKit ani rusz. Więc teraz wielkie halo, bo Google komiks zrobiło. Niech Google nawet film zrobi w Holywood o Chrome, a nie zmieni to faktu, iż mamy po prostu kolejna przeglądarkę. Ale ludzie muszą mieć emocje, żeby karmić wyobraźnię, co tam np. taka Safari – bez emocji, bez komiksów, bez reklamy ;)
  Ech, płytko jak w kałuży. ;)

 18. Filip Janik

  Panowie, zainstalowałżem i zaprawdę powiadam Wam że tak, jest to konkurencja dla Firefoxa, Safari i Opery. Działa całkiem dobrze i szybko, jeszcze bugi są no ale jak na pierwszą PublicBetę to kurde mocne jest. Szybkie. Bardzo intuicyjne. Dla mnie bardziej niż Windowsowe safari :) Oczywiście nie zaczynajta flameu.

  Pozdrawiam, eFJut.

 19. xehivs

  Ojj. Przecież przyznaje ci 100% racji co do tego marketingu ;]. Safari lubie właśnie za silnik, ale nie zamierzam przesiadać sie na cokolwiek innego z WebKitem. Duet Safari + Inquisitor wystarcza mi w zupełności. Napakowane przeglądarki takie jak Flock wogóle mnie nie przekonywały. To strona ma dawać użyteczność. Przeglądarka to tylko okno, które ma dobrze wyświetlać to co sobie webmaster założyć i ułatwić wyszukiwanie informacji. Nic więcej. Chodzi mi tylko o to, że przeglądarka od googla zwiększy udział WebKita wśród userów Windowsa. Safari pod XP to nie to samo co pod OSX. Może Chrome przekona część do przesiadki, a tu już mamy plusy dla twórców stron. Taka reklama może drażnić, ale póki przekonuje do czegoś, co z pozoru wydaje się być dobrą alternatywą dla Firefoxa czy Opery, to czemu nie. Niech sobie działa i przekonuje niezdecydowanych.

 20. makojad

  ad Filip Janik: Safari Widows, a Safari Mac to duuża różnica. Więc być może Chrome coś tam dla użytkowników Windows wniosło, do czego są bardziej przyzwyczajeni i czego bardziej skłonni używać. Nie zaprzeczam. ;)
  ad xehivs: „Przeglądarka to tylko okno, które ma dobrze wyświetlać to co sobie webmaster założyć i ułatwić wyszukiwanie informacji. Nic więcej.” – dokładnie, dokładnie, dokładnie. Nic dodać, nic ująć.
  Oczywiście, niech sobie Chrome działa, niech przekonuje – jako po prostu jeszcze jedna przeglądarka, nie „ulepszacz świata”. ;)

 21. xehivs

  No i git. Przecież o dywersyfikacje w sumie chodzi ;]

 22. wloczynet

  Zainstalowałem pod Vistą. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony szybkością działania, sporo jest miłych dla oka bajerów, które pojawiają się kontekstowo (podgląd adresu po najechaniu linku, lista pobieranych plików etc) ciekawa jest też strona główna. Jest też kilka minusów – niektóre aplikacje (Zimbra) nie funkjonują poprawnie. Przeglądarka również domyślnie wymaga strony angielskojęzycznej na niektórych serwisach działających pod joomlą. Ogólnie – baardzo pozytywnie jak na betę. Widac sporo rozwiązań, które są obecne w IE8beta2.

 23. Maciej Łebkowski

  Dla niektórych przeglądarka to tylko okienko, ale niektórzy są bardziej wymagający (czytaj: wolą niektóre rzeczy wykonywać sprawniej; przykład: gesty myszy)

 24. makojad

  ad Maciej Łebkowski: Maciej, w każdym przypadku to jest okienko, które ma wyświetlać to, co sobie twórca strony wymyślił :) I oczywiście jeśli rozumiesz co mieliśmy wcześniej na myśli, nie możesz się nie zgodzić z faktem. Dobrze, jeśli przeglądarka tę podstawą funkcję spełnia wzorowo. Nie zawsze tak jest, ale WebKit akurat w tym miejscu się wyróżnia.
  Co do „nadbudówki” czyli bajerów – każdy ma specyficzne przyzwyczajenia/oczekiwania, którymi się kieruje w doborze przeglądarki. Sugerujesz, że gesty myszy pozwalają sprawniej przeglądać. Maćku, zapomniałeś dodać „Tobie pozwalają”. Nie wiem jak niektórzy, ale ja jestem pewien, że bez gestów przeglądam internet co najmniej 50% szybciej i nie mniej wygodnie. Więc kwestia preferencji i przyzwyczajenia, Maciek.

 25. Marcin Krzyzanowski

  no dobra, ale czy to ma jakiegos adblocka ?

 26. Gregory

  Cóż, u mnie Chrome nie otwiera galerii MobileMe. Kręci się tylko kółeczko na środku… i kręci… i kręci… Ech.

 27. Maciej Łebkowski

  @makojad, no tak, nie załapałem tego w tym kontekście.

 28. Bartek Nowakowski

  Do aplikacji webowych sprawdza się świetnie. Ale funkcjonalności firefoxa z pluginami nie osiągnie.

 29. ktos

  Fajnie… okazuje sie jednak ze instalujac chrome zgadzamy sie na aktualizacje i … mozliwosc wykonywania zrzutow ekranu przez google. Tak w celach promocyjnych. To co kto teraz wpisze swoje haslo w takiej przegladarce? Poprostu idealna przegladarka do wlaman… ze zdalna mozliwoscia robienia screanshotow. CO do samego dzialania chodzi niezle… jak czegos jej brakuje to sobie sciaga za naszym pozwoleniem… czyli gdyby nie big brother byloby niezle.

  PS: Ktos wie jak zmienic domyslnego klienta wyszukiwania w safari? Normalnie jest to google, a jakbym chcial cos innego?

 30. xehivs

  Instalując Inquisitora (http://www.inquisitorx.com/safari/index_en.php) masz w preferencjach safari zakładkę Search. Możesz wybrać między narodowymi Yahoo i Google. Nie wiem, czy Ci to wystarcza.

 31. ktos

  @xehivs
  Ok dzieki dziala … o to chodzilo ;)

 32. kristofer

  Ciekawostka: http://tech.wp.pl/kat,1009785,title,Chrome-Nie-dziekuje,wid,10323327,wiadomosc.html

 33. majkelx

  Dla mnie najważniejszy jest na prawdę szybki silnik JS. Wolne silniki ograniczają funkcjonalność aplikacji webowych co mnie boli (współtworzę aplikację http://www.tokonda.pl) i na pewno samego googla.

  Teraz inne przeglądrki będą miały do czego równać i kogo gonić pod tym względem.

 34. MacBury

  Ciekawa alternatywa dla safari. Szkoda że narazie tylko na windows.