Przeskocz do:

Apple Blog.pl

23.01
2006
0:36
Growl – system powiadamiań

W pierwszym numerze polskiego MacWorld krótko opisany jest program Growl, któremu chciałbym tutaj przyjrzeć się bliżej. W skrócie Growl służy do odczytywania sygnałów z najróżniejszych aplikacji i informawania o nich użytkownika w postaci komunikatów. Naturalnie wiele aplikacji robi to sama, ale Growl po pierwsze pozwala ujednolicić komuniakty, a po drugie rozszerzyć ich funkcjonalność.
Po trzecie – Growl pozwala dodać komuniakty do aplikacji, które takich w ogóle nie mają i to jest jego największy plus.

Po pobraniu programu ze strony domowej projektu i zamontowaniu dysku klikamy dwukrotnie ikonkę Growl podpisaną Growl.prefPane. W tym momencie otworzy się panel prefernecji systemowych i zapyta nas czy chcemy dodać Growla. Oczywiście chcemy :)

Preferencje prgramu pojawią się w sekcji Inne (Other).

W preferencjach Growla polecam pobawić się najpierw zakładką Display Options (w prawym dolnym rogu znajduje się przycisk Preview, dla podglądu).

Teraz najciekawsze – rozszerzenia!
Kiedy instalowałem Growla, myślałem na programami w których widziałbym powiadamiania.
Wymyśliłem iChat, Mail, iTunes i Safari (rss).

Na pierwszy ogień poszedł iChat. Z strony o wiele mówiącym tytule (growlichat.com) ściągnąłem plug-in dla iChata. Po zamontowaniu dysku z najnowszą wersją można pójść na dwa sposoby dalej: zainstalować growliChat jak osobny program (zostanie zidentyfikowany jako Growl i doda się do jego ostawień), albo można dodać do System Preferences kolejną zakładkę dotyczącą tego plug-in’u.
Wybrałem pierwszą opcję przeciągając growliChat do Applications. Po potwierdzeniu nastąpił lekki zament (komputer przestał na moment nawet reagować), ale po ok. 30 sek. wszystko wróciło do normy i w ustawieniach Growla pojawił się iChat.
Uwaga: wtyczki należy instalować przy wyłączonych programac których dotyczą, tutaj iChat.

Następny poszedł Mail. Jeśli jeszcze nie wymontowaliście dysku z Growlem, w teczce Extras znajduje się GrowlMail. Instalacja jest prosta i sprowadza się do kilku kliknięć począwszy od GrowlMail.pkg
Tutaj również Mail nie może pracować.

Analogicznie instaluje się plug-in dla iTunes, jest w /Extras/GrowlTunes/

Na koniec zostaje Safari. Chodziło mi o odczytywanie kanałów rss z safari i informowanie mnie o tym fakcie przez powiadomienie. Niech nie zmyli was w Extras teczka o nazwie GrowlSafari – ten plug-in jedynie monitoruje pliki ściągane przez Safari. Plug-in do kontrolowania kanałów rss znajdziecie na stronie PimpMySafari.

Niestety nie będzie tak łatwo jak porzednio, bo do funkcjonownia tego plug-in’u potrzebyn jest jeszcze SIMBL. SIMBL to w skrócie program umożliwiający dołączanie do innych programów fragmentów kodu, tak, aby ostatecznie działały tak jak my chcemy.
Po pobraniu najnowszej wersji SIMBL, instalujemy go i już tylko krok dzieli nas od powiadamiania o artukułach rss.
Wcześniej ściągnięty z PimpMySafari plug-in rozpakował się do postaci SafariGrowler.bundle. Ten plik wrzucamy do /Library/Application Support/SIMBL/Plugins/ a SIMBL zajmie się resztą.
Kiedy pojawi się powiadomienie można w nie kliknąć, otwiera Safari i odpowiedni kanał (w nowym tabie). Inaczej niż z innymi powiadamianiami, bo tam po kliknięciu okienko znika.

Po ostatnim updacie systemu, dostaliśmy Safari w wersji 2.0.3, które nie zostało jeszcze przetestowane z SIMBLem. Poinformuje nas o tym (przy każdym uruchomieniu Safari) taki komunikat:

Napisałem do twórcy SIMBL w czym problem, zobaczymy jak szybko zareaguje.
Myśle, że to kwestia dni, bo jego inne projekty są już poprawione pod kątem Safari 2.0.3.
Wywalenie plug-in’u z teczki /Plugins naprawia sytuacje, ja jednak pozostanę przy nim, ponieważ Safari mam uruchomione ciągle. Jeśli pojawi się nowa wersja SIMBL dam o tym znać.

Na dziś tyle bo już późno, na koniec dodam tylko, że warto zwiedzić strony Growla, jest tam spis natywnie obsługiwanych aplikacji, m. in. popularne Adium.

Odnośniki:
MacWorld
Growl
GrowlTunes (plug-in dla iTunes)
Plug-in dla iChat (growlichat.com)
Plug-in dla kanałów rss z Safari (pimpmysafari.com)
SIMBL

Jeden komentarz

  1. MacDada

    Pod „kątem” a nie „kontem” ;-)