Przeskocz do:

Apple Blog.pl

13.08
2007
19:54
Instrukcja uruchomienia iPhone w polskiej sieci komórkowej

W ostatni piątek czytelnik Apple Blog, K, zaprezentował zdjęcia odblokowanego iPhone w polskiej sieci komórkowej (bez simlock).

iphone-unlocked.jpg

K zgodził sie przygotować opis całej procedury. Poniżej prezentuję jego pracę i zapraszam do lektury. Po oblężeniu mojej skrzynki wiem, że wiele osób bardzo czeka na ten tekst :)


Wstęp

Poniższy opis, opracowany w oparciu o własną wiedzę oraz próby i eksperymenty, prezentuję wyłącznie informacyjnie. Jeśli ktoś nie czuje się pewnie w tym temacie to nie powinien się za to zabierać, bo można doprowadzić (a) do uszkodzenia swojej karty sim albo (b) zablokowania konta / karty u swojego obecnego operatora.

WAŻNE:
Hack będzie działać tylko jeśli wasza aktywna karta sim (ta od waszego operatora, której obecnie używacie!) jest kartą typu V1 (COMP128V1). W Polsce karty V1 były wydawane mniej więcej do 2001-2002 roku. Jeśli kartę którą używacie dostaliście od operatora póżniej, zapomnijcie. Wymóg ten wynika z tego, że tylko z kart V1 można odczytać unikalny numer abonenta (tzw. Ki), niezbędny do sklonowania karty. Z nowszych kart nie jest to możliwe.

Więcej informacji na temat kompatybilnych rodzimych kart można znaleźć tu.
Jeśli ktoś nadal ma wątpliwości – 100% pewność czy karta jest klonowalna (= da się odczytać Ki) można uzyskać tylko w praniu, w trakcie procesu, przy wyciąganiu wspomnianego Ki. W procesie tym można jednak zniszczyć sobie kartę, nie licząc kasy którą trzeba włożyć w sprzęt potrzebny do wykonania hacka.

Co jest potrzebne (KONIECZNIE PRZECZYTAĆ WYJAŚNIENIA PONIŻEJ):

 1. iPhone oczywiście, razem z kartą AT&T (teoretycznie da się bez, ale trzeba umieć wyczarować numer IMSI z sieci AT&T)
 2. Aktywna karta SIM typu V1 od waszego obecnego operatora (patrz „WAŻNE” powyżej!)
 3. Programator / czytnik smartcardów z obsługą „Phoenix” – np Infinity USB Unlimited (*)
 4. Smartkarta typu Silvercard z małym chipem (**)
 5. Dostęp do PC z zainstalowanym WinXP albo Mac z Bootcampem
 6. Linijka, ołówek, ostry nożyk/skalpel, dużo cierpliwości i kilka godzin czasu.
 7. Oprogramowanie: WoronScan i Sim-Emu oraz pliki zawierające zawartość flash i eeprom (***)

*) czytnik / programator którego ja używałem i który polecam to Infinity USB Unlimited. Ma on dwa gniazda: jedno na duże smart-karty (a taką kartą jest używany w procesie Silvercard) oraz drugie na sim karty. Łączy się go przez USB, ma dobre oprogramowanie pozwalające programować puste smartkarty (czego Sim Emu nie potrafi). Wiem że inne czytniki też mogą działąć ale nie wiem które – jeśli ktoś chce kupić coś tańszego / innego to polecam wątek ten wątek.

**) silvercard (znana też jako PICCARD 2, specjalistycznie PIC16F877+24LC64) to karta w rozmiarze karty płatniczej ze specjalnym, osadzonym chipem. Z silvercartami wiąże się mały haczyk – różnią się „rozmiarem chipu” (styków) osadzonego na karcie. Do procesu konieczne jest wykorzystanie silverkarty z „małym chipem” gdyż duży chip jest po prostu… za duży i uniemożliwia przycięcie karty do rozmiaru karty sim. Jak rozróżnić karty? Polecam pierwsze dwa posty w tym wątku.

Kupienie karty we właściwym rozmiarze jest niestety ruletką, bo często jest tak że na stronie sklepu jest dobre zdjęcie a karty wysyłają złe (lub odwrotnie). Być móże we wspomnianym wątku znajdziecie info o sklepach sprzedających dobre karty. Idealnie byłoby znaleźć sklep oferujący silverkarty z gotowymi nacięciami w kształcie karty SIM – wtedy macie pewność że chip jest dobrego rozmiaru oraz oszczędzacie sobie konieczność robienia wycinanek.

***) oto lista rzeczy do pobrania:

 • Sim Emu 6.01 Configurator 2.1link
 • Woronscan 1.09link
 • Flash i eeprom przygotowany pod iPhonelink
 • iActivatorlink
  Nieobowiązkowy ale upraszcza jeśli masz Maca.

Procedura

Przygotowanie „środowiska pracy” ;-)

 1. Skombinować PCta z Windowsem XP – wszystkie kroki wymagające czytania / programowania karty lepiej wykonywać na PC na Win XP (ja używałem SP2). Na Macu w Boot Campie także wszystko powinno działać, natomiast w Parallelsie są problemy. Przynajmniej w buildzie 4128 którego ja używam.
 2. Instalujemy oprogramowanie oraz sterowniki do czytnika / programatora, Jeśli używamy Infinity USB Unlimited, konieczne jest zrobienie update programu który instaluje się na komputerze (po pierwszym uruchomieniu wyświetli się info o nowej wersji i opcja pobrania)
 3. Wpinamy czytnik do komputera i włączamy program do jego obsługi. Jeśli używamy czytnika USB, konieczne będzie emulowanie wirtualnego portu COP (Virtual Com Port). W wypadku Infinity USB Unlimited pozwala na to aplikacja dołączona do czytnika. Po jej updejcie (patrz pkt 2!!!) w menu Tools wybieramy „Virtual COM port (VCP) mode”. Wybieramy jeden port COM (ja korzystałem z COM2) i uruchamiamy bez ruszania parametrów. Programik wskoczy nam w formie małej ikonki na task bar.

Pobranie danych z karty polskiego operatora

 1. Wkładamy do czytnika sim kartę naszego operatora i odpalamy Woronscan 1.09
 2. W menu Cardreader -> Settings upewniamy się że jest wybrany ten sam port COM co ustawiliśmy w kroku 3 (COM2)
 3. Klikamy Tasks -> IMSI Select. Numer IMSI który otrzymamy zapisujemy!
 4. Klikamy Tasks -> ICC Select. Zapsiujemy uzyskany ICCID
 5. Klikamy Tasks -> Ki Search. W okienku które wyskoczy klikamy „Search” – rozpocznie to szukanie numeru Ki. Ten krok może trwać baaaaardzo długo – od pół godziny nawet do 3 godzin i może zakończyć się powodzeniem tylko jeśli mamy kartę typu V1. Jeśli uda się z karty wyciągnąć numer, pojawi się on na górze okienka (16 różnych, 2-znakowych bloków). Zapisujemy to oczywiście.

Pobranie danych z karty AT&T

 1. Wkładamy do czytnika kartę AT&T
 2. Klikamy Tasks -> IMSI Select. Numer IMSI który otrzymamy zapisujemy!
 3. Zamykamy Woronscan i wyjmujemy kartę z czytnika

Zapisanie danych na silverkarcie

 1. Wkładamy dużą silverkartę do czynika i uruchamiamy Sim-Emu 6.01 Configurator v2.1
 2. Upewniamy się że w menu Setup -> Setup plugin jest wybrany właściwy COM
 3. Klikamy na zakładce Configure a następie na przycisku „Read from disk” na dole.
  • Wpierw wskazujemy plik SIM_EMU_6.01_iphone_u1.HEX i klikamy Open
  • Okienko wyskoczy jeszcze raz – tym razem wybieramy SIM_EMU_6.01_iphone_u1_EP.HEX
   W efekcie, pozycje (positions) 0 i 9 powinny zostać zakolorowane na czerwono
 4. Na pozycji 0 wpisujemy:
  • w polach IMSI, KI oraz ICC ID wpisujemy dane wyciągniete z karty sim naszego operatora
  • w polach ADN/SMS/FDN # wpisujemy odpowiednio 161, 15 oraz 4.
  • w SMS Centre wpisujemy numer centrum SMS naszego operatora, razem z kierunkowych +48. Powinniście bez problemu wyciągnąć te dane z bieżacego telefonu albo… z Wikipedii
 5. Na pozycji 9 wpisujemy tylko numer IMSI z karty AT&T (krok 10)
 6. Upewniamy się że w Config Mode na górze wybrane jest „Files”, klikamy na dole na Write do disk – będziemy musieli podać nazwy dla dwóch plików. Polecam „pierwszy.hex” i „drugi.hex”. (ważne: jeśli po kliknięciu na „Wrrte to disk” program będzie kazał uzupełnić pole PIN1 i PUK1 to wpisujemy odpowiednio 1111 oraz 11111111)
 7. Zamykamy Sim-Emu
 8. Wyłączamy tryb emulacji portu COM via oprogramowanie czytnika (ikonka na taskbarze!) – najprościej wyłączyć program :). Jeśli będzie z tym problem albo w kolejnych krokach pojawią się jakieś komunikaty dot. błędów z połączeniem to lepiej restartnijcie Windowsa!
 9. Otwieramy ponownie oprogramowanie dołączone do czytnika Infinity. Wybieramy z listy Silvercard i następnie, na wszelki wypadek, czyścimy kartę funkcją (Erase)
 10. W polu PIC wybieramy „pierwszy.hex” a w Ext. EEprom „drugi.hex” i klikamy Write.
  (Jeśli ktoś chce się upewnić że wszystko poszło OK, można ponownie włączyć emulację portu COM i z poziomu Woronscan odczytać ICCID albo IMSI. Ki proszę zostawić w spokoju :)

Przycinanie silverkarty do rozmiaru SIM

 1. Jeśli zakupiona przez was karta nie ma przygotowanego wycięcia w kształcie karty sim (większość nie ma) to nadeszła pora na waszą ulubiona część. Zerknijcie na tę stronę a wszystko stanie się jasne. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że najprościej zrobić to tak:
  • dla danej ścianki, linijką odmierzyć po 2 punkty od danej ścianki zgodnie z informacjami na zlinkowanej stronie
  • każdy z punktów oznaczy pisakiem piszącym po płytach (ale cienkim!!!!) albo nożykiem
  • przy linijce narysować cienkim ołówkiem / cienkim pisakiem linię przechodzącą przez punkty (tylko na Bogów, prostą linię!!!!)
  • nożykiem / skalpelem, także przy linijce, naciąć kartę w miejscu linii (raczej nie przetniecie karty, chyba że macie mega-ostry nożyk – bardziej chodzi tu o zrobienie śladów na karcie tak aby cięcie było potem proste)
  • powtarzamy powyższe kroki dla wszystkich pozostałych ścianek, uważając na chip!!!
  • gdy mamy komplet „nacięć”, zwykłymi nożyczkami tniemy po wykonanych śladach. Powinno pójść prosto i łatwo. Żadnego łamania!!!
  • jesli nie czujecie sie pewnie – sprobujcie naciąć rogi karty zeby wyczuć potrzebną siłę nacisku na nożyczki :). pewna ręka jest potrzebna, bo jedna scieżka przechodzi niecały 1mm od brzegu chipa.
 2. Wyjmujemy tackę na której siedzi karta SIM w iphonie i patrzymy czy nasze dzieło się mieści. W moim wypadku było ciutke za duże, więc musiałem delikatnie przyciąć z każdej ze stron. I pamiętajcie też o zrobieniu narożnika z dobrej strony!
 3. Przygotowanej silverkarty nie wkładamy jeszcze do iPhone. Zamiast tego wkładamy do niego kartę AT&T

Umieszczenie na iPhone *poprawnej* aktywacji

 1. Jeśli macie Maca – odpalacie iActivator i postępujecie zgodnie ze wskazówkami na tej stronie. Chodzi o to aby wygenerować dla waszego iPhone poprawną aktywację, zawierającą numer ICCID z karty waszego operatora a nie AT&T. Do wykonania procesu trzeba pobrać firmware ze strony Apple (do wersji 1.0 bądź 1.0.1 jeśli zaktualizowaliście iPhone wcześniej). To co jest ważne – gdy wybierzecie Generate Activation program poprosi was o numer IMEI oraz ICCID. IMEI możecie spisać z iPhone albo pudełka od iPhone. Natomiast co do ICCID – podajecie numer z karty swojego operatora (patrz pkt 7!). Procedura kończy się na kliknięciu „Return to Jail”. Kolejnych przycisków w programie już nie klikamy.
  Jeśli iActivator zacznie wywalać błędy lub się zawiesi – trzeba odpalić go jeszcze raz i ponownie wykonać poprzedni krok. Czasem się tak zdarza, nawet kilka razy pod rząd :).
  (UPDATE: Jeśli używaliście już wcześniej innej metody aktywacji (np. iPhoneTool, fejkowy server aktywacji by DVDJohn albo iActivator z innym ICCID) to może pojawić się koniecznośc dezaktywacji telefonu przed tym krokiem. Nie sądzę że będzie to niezbędne, ale może być (ja miałem telefon czysty). Na wszelki wypadek można to zrobić z Terminala za pomocą iPhoneTool (./tool –deactivate) albo resetując iPhone do ustawień fabrycznych.)
 2. Jeśli nie macie Maca:

  Życzę powodzenia, nie próbowałem :). W procesie na Windowsa, analogicznie jak w w wypadku wariantu na Maca, jako ICCID podajemy numer zczytany z karty naszego operatora (pkt 7). Ponadto, zanim przejdziecie do kroku 16 zlinkowanej instrukcji, należy wyjąć z aparatu kartę SIM AT&T i włożyć naszą, przyciętą silver kartę.

 3. Jeśli jeszcze nie włożyliście swojej silver karty do iPhone to właśnie nadszedł „ten” moment :)

WAŻNE: NIGDY, PRZENIGDY, POD ŻADNYM POZOREM, NIE WOLNO MIEĆ JEDNOCZEŚNIE WŁĄCZONEGO IPHONE Z SILVERKARTĄ ORAZ SWOJEGO EX-TELEFONU Z KARTĄ OPERATORA!!!
(c) K

97 komentarzy do tego tekstu

 1. eazyone

  Heh, czegoś tu nie rozumiem. Na forum MyApple gnoi się ludzi, że opiszą coś niezgodnego z licencją, straszy się konsekwencjami, kasuje posty. A tu proszę, pełny opis jak okraść Apple. Brawo….

  Złośliwy jestem…

 2. Paweł Nowak

  Na MyApple nacisk na legalność pojawił się momencie kiedy zaistniała możliwość instalowania OS X na PC i ludzie zaczęli się tonami zwalać i pytać co i jak. To był sposób na wszystkich „elo ziomki kce mjeć os na pc”. No i im tak zostało :)

  No i jakie okradanie? Panie! Przecieć Apple dostało kasę za telefon, AT&T dostało za abonament (tylko używa go ktoś inny)! Na dodatek zarobił też pośrednik sprzedający telefon i teraz zarobi polska sieć komórkowa. Argument z okradniem kogokolwiek nieco nietrafiony.

  Miłej lektury!

 3. Kamil

  „Jak okraść Apple”

  W którym miejscu, według Ciebie, „okradamy” Apple? Wtedy, kiedy płacimy po $599 za telefon?
  Poza tym, ja wychodzę z założenia że jak już kupiłem sobie sprzęt na własność, to mam prawo decydować o tym, co z nim dalej zrobić.

 4. Paweł Nowak

  Aha – i Apple Blog to nie MyApple ;)

 5. JSG

  Pawle… http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3971019.html

 6. Tomek

  To nie okradanie. Kupowanie OS X w sklepie i instalowanie na PC też nie jest okradaniem Apple.

  Hehe. Mam kartę sim Ery V1 ze srebrnym numerem, ale iPhona nie kupię. Chyba wystawię na Allegro :>.

 7. eazyone

  Wszystko co nie jest zgodne z podpisaną umową jest łamaniem prawa, prawda?

 8. Paweł Nowak

  A i owszem. Postu nie zdejmę.

 9. BS

  Wszystko co nie jest zgodne z podpisaną umową jest łamaniem prawa, prawda?

  nieprawda

 10. eazyone

  Czyli instalowanie OSX na PC też nie jest łamaniem prawa?

 11. eazyone

  Rozumiem, że macie pełne przyzwolenie od Apple na takie techniki? No i oczywiście macie zgodę od operatorów sieci komórkowych na ingerencje w karty SIM? Jeżeli tak, to wszystko w porządku…

 12. moonmaker

  Ja tak tylko btw, że pomysł zaprezentowany powyżej był już szeroko wykożystywany w świecie… m.in. do odblokowania Tungstena W palma przez tzw Uranya ( http://forum.brighthand.com/showthread.php?t=93390 ) , którego rzeczywiście potrafi odblokować kanadyjska firma (bongowirless.com) za chyba 100$(dokładnie nei pamiętam ;p ) w każdym razie paranoiczne pieniądze. Pomysł oopiera sie dokładnie na tym samym co w/w K. więc nei widze ty żadnej nowości tylko kopie pomysłów zprzed paru lat. pozdrawiam
  moonmaker / satibatiXwp.pl
  ps. mój T|W też jest zablokowany na At$T ;p

 13. Paweł Komarnicki

  Nie wiem jak Wy, ale ja bym się trochę bał ryzykować – każdy krok może nie udać się na co najmniej 3 sposoby :D Jak już ma się te 600 baksów na sam telefon i kolejne kilkaset na abonamenty, to chyba 50-100 dodatkowych za aktywację nie będzie jakimś wielkim szokiem? :D

  A co do legalności takiego działania – a co ich interesuje co ktoś robi ze swoim telefonem, za który przez kolejne 2 lata płaci? :)

 14. Paweł Nowak

  Paweł – 50 a nawet 100 dolarów niebyło by szokiem, tylko nikt takiej aktywacji ci nie zrobi nawet za 1000 dolców :)

 15. moonmaker

  Przecież jeśli masz kartę sim ze starym algorytmem szyfrowania KI lub też dodatkową karte sim która jest szyfroawana też starym np dodatkowa karta w erze buissnes to ryzyko że coś zepsujesz jest porównywalne z ryzykiem udeżenia pioruna…

 16. BS

  easyone – nie wiem. zapytaj kogos kto jest kompetentny np.: http://blog.fotogenia.info/?p=635
  pamietaj jednak ze poznasz w ten sposob opinie prawnika a nie wyrok sadu.

  imho rozmowa na ten temat nie ma sensu bez rzeczywistej znajomosci tematu (przepisy, orzecznictwo, pragmatyka itd.) a jak sadze wszyscy tu obecni bardziej sobie wyobrazamy prawo niz je znamy… a tu przeciez chodzi o ustalenie stanu faktycznego, prawda? no chyba ze twoje pytanie brzmi „czy to cos zlego?” jezeli chcesz znac moje zdanie to uwazam ze nie. skoro kupiles sobie system (telefon itp.) to masz prawo zainstalowac go (lub uzywac) gdzie tylko zechcesz i nikomu nic do tego.

 17. eazyone

  Paweł Komarnicki:”A co do legalności takiego działania – a co ich interesuje co ktoś robi ze swoim telefonem, za który przez kolejne 2 lata płaci? :)”

  Nie do końca się z tym zgadzam, ale ok. Nie było tematu…

 18. swozniak

  wariactwo z tym uruchamianiem =)

 19. Piotr / savek

  ” WAŻNE: NIGDY, PRZENIGDY, POD ŻADNYM POZOREM, NIE WOLNO MIEĆ JEDNOCZEŚNIE WŁĄCZONEGO IPHONE Z SILVERKARTĄ ORAZ SWOJEGO EX-TELEFONU Z KARTĄ OPERATORA!!!”

  Co by się stało ? ;)

 20. Mariusz Ostrowski

  Karta (numer telefonu) zostaną automatycznie zablokowane, a i pewnie operator będzie się chciał dowiedzieć skąd drogi kliencie miałeś dwie karty z takim samym numerem :)

 21. Piotr Kardasz

  super… tylko skad wziac katre v1 :))) czasem zaluje ze sie polasilem na nowy telefon i zmiane sieci :))

 22. JEDI_V

  Hee hee,to karte V1 juz mam,tylko brakuje iPhona :-(

 23. Wrza

  A jakie jest w ogóle uzasadnienie tego, że iPhone nie jest dostępny jako samodzielny produkt? Bo ja tego nie potrafię zrozumieć, przecież gdyby każdy mógł go kupić w sklepie, bez umowy z operatorem, to Apple by zarobiło miliony dolarów więcej? Zupełnie nie jestem w stanie pojąć tej strategii marketingowej.
  Może mi to ktoś wytłumaczy. Dzięki i pozdrawiam.

 24. ^p^

  Nie 2 numery komorkowe w sieci lecz 2 numery IMEI co spowoduje blokade i trzeba wszytko robic od poczatku, albo i wiecej :(

 25. Koleś

  Wrza -> Ponieważ Apple dostaje kase z abonamentu, pozatym mogli przygotować specjalne warunki dla użytkowników iPhone’a (nieograniczony data plan), plus dwie rzeczy ktore nie sa dostepne w innych sieciach komórkowych:
  – merge calls (lączenie dwóch rozmów w jedną telekonferencje)
  – visual voice mail (czyli wiadomości na poczcie głosowej jak maile)

  Jeżeli iPhone miałby być sprzedawany bez abonamentu, to musiałby kosztować pewnie więcej, co oznacza że dużo mniej osób by go kupiło.

 26. Piotrek

  Wszystko super tylko teraz kto mi to zrobi i za ile :))

 27. Wrza

  Koleś -> Dla mnie to żadna argumentacja, wystarczyłoby go sprzedawać i w abonamencie i bez, ale drożej. To chyba najbardziej logiczne, co? Dla mnie to jest kompletnie bez sensu, ale może jestem na to za głupi.

 28. rafalski

  A co na to eksperci? http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,4389241.html

 29. szpr

  Siedze w tym biznesie zawodowo za granica i jakis ploty mnie doszly… Apple zada ogromnych oplat od operatorow za wstawienie iPhona do sprzedazy, ponadto chce ciagnac kase z abonamentu. Wszystko dlatego ze opracowanie telefonu kosztowalo ich wiecej niz te $599 albo po prostu uznaja ze to jest wiecej warte. Do tego dochodzi fakt ze biznesowi kolesie z Apple sa bardzo aroganccy i uwazaja ze moga dyktowac warunki. AT&T sie zgodzilo poniewaz od strony biznesowej rynek telefonii komorkowej w Stanach jest inny niz w Europie. Tam to ze klient placi duze pieniadze za telefon to normalka, AT&T wylozylo kase za to ze Apple pozwoli im na sprzedaz i da kase z abonamentu. Dzieki temu Apple zarobi na jednym telefonie duzo wiecej niz $599 (nie wliczajac zintegrowanych uslug dodatkowych). W Europie to nie przechodzi, bo u nas operatorzy zazwyczaj wystepuja z pozycji sily i dyktuja warunki. U nas telefony maja byc tanie a abonament je subsydiuje – w zwiazku z tym producent nie dostaje kasy z abonamentu. Jak Apple zlozyl oferte Vodafone UK, to tamci sie tylko zasmiali, bo Apple postawil warunki nieprzystajace do europejskiej rzeczywistosci, z horrendalna kasa za prawo sprzedazy i chorym udzialem w abonamencie czego w Europie sie nie stosuje… Wiec to ze iPhone bedzie niedostepny przynajmniej na razie w Europie to troche efekt chciwej strategii biznesowej Apple…

 30. Wrza

  szpr -> Czyli wniosek z tego, że lepiej nie zarobić nic niż zarobić mniej, bo taka jest konkluzja? A niech nawet kosztuje te 1000€ i tak się chętni znają.

 31. szpr

  wniosek jest taki ze dla Apple ciagniecie kasy z telefonu nie konczy sie na sprzedazy telefonu, na co poki co w Europie nikt nie chce pojsc, a Apple nie ma dostatecznej woli zeby uelastycznic swoje stanowisko…

  a sprzedaz samego sprzetu tym bardziej ich nie interesuje bo oni chca sprzedawac telefon jako sprzet do uzywania ich uslug, wiec bez posrednictwa operatorow i integracji uslug z sieciami sie nie obejdzie…

 32. Paweł Nowak

  Czytałem to samo co napisał szpr jakiś czas temu na MacRumors. Bez urazy, ale do czasu kiedy iPhone się nie pojawi w sprzedaży (a się pojawi, to bez 2 zdań) to nie ma co dywagować ile będzie kosztował, czy się to sieciom opłaca czy też nie, czy Apple jest aroganckie i czy chcę kasę z abonamentu.

 33. mike

  Oj, nie ładnie, nie ładnie.

  Opisany powyżej sposób jest ukradziony z (hackint0sh.org) gdyż nie podaje żródła z którego pochodzi. I dodatkowo pomija kilka istotnych faktów koniecznych do uruchomienia telefonu.

  Ale tak ogólnie. Karty V1 były stosowane w Polsce do końca 2005 roku i nawet teraz można na nie trafić. Istnieje usługa Tandem w ERA która jest dedykowana do używania telefonu w samochodzie z tym samym numerem. W praktyce jest to klon na karcie v1.

  Co do Appla to oczywiście problem jest w ich polityce biznesowej ale nie tylko. Jak wiecie w polsce nie działa sklep I tunes który jest kluczowym elementem w polityce biznesowej Apple i dodatkowym żródłem przychodów. Sklep nie istnieje z powodów licencyjnych wytwórni fonograficznych i wygląda na to że jeszcze długo się nie uda go rozwiązać, więc na oficjalną prmierę I phone w polsce nie ma co liczyć.

  Co do odblokowania telefonu są conajmniej dwa sprawdzone i działające sposoby, jeden to skradziony powyżej SIM kloning, oraz drugi Turbo SIM o którym nie będę się rozpisywał chętni znajdą to w necie bez problemu.

  Apple z roku na rok staje się coraz bardziej podobny do Microsoftu, i o zgrozo dobrze, bo przynajmniej jako firma ma szansę na wzrost, a jeśli daje ludziom tego co potrzebują to dlaczego mają to dostać za darmo. Nie muszą kupować.

  Wracając do Iphona pytanie jest jedno czy rzeczywiście da się zdjąć simlooka, w teorii wygląda że tak, w praktyce na 99% potrzeba do tego wyspecjalizowanego sprzętu. Ma on bardzo ciekawy procesor który można bez problemu wirtualnie blokować np przy każdym podłączniu telefonu do komputera oraz updacie Itunes, więc wcale nie jest powiedziane że sim kloning nie będzie jedynym gwarantującym spokój rozwiązaniem.

  To tyle

 34. Bzzz

  Uzywam produktow Apple’a juz dlugo i niestety po raz pierwszy musze powiedziec, ze Apple zachowuje sie jeszcze gorzej niz Microsoft.
  Taka polityka zorientowana na maksymalizacje krotkookresowych zyskow ma krotkie nozki. Wystarczylo wystawic cene 1k Euro w wolnej sprzedazy i tak by poszlo, u operatorow po 500E z subsydiowaniem tez i bylby finansowy stand-off. W koncu ludzie kupuja iPody i Maki nie ze wzgledu na jakas istotna przewage technologiczna, czy cechy produktu, a ze wzgledu (rowniez) na sympatie do marki. Teraz ta sympatia moze mocno zmalec.

  Jesli MacOS X bedzie mozna instalowac na pececie, to nastepnym razem kupie Sony VAIO, przynajmniej nie bedzie mi rozgotywywal kolan w samolocie jak MacBook.

 35. ff

  I po co to wszystko? Dla jednego gadżetu? Ludzie! Czy wyście powariowali? Na rynku są tysiące telefonów, a wy chcecie tylko jeden – iPhone. Przypomina to trochę „religijny” obłęd użytkowników iPodów (przecież na rynku odtwarzaczy mp3 jest bez liku). Jak dla mnie to troszkę dziecinne.

 36. dadaista

  Kilka ciekawych odnośników: Wyborcza o appleblog.pl, terminal na iPhonie.

  @ ff

  Wybacz, ale Twoje zachowanie można odebrać za równie dziecinne. Ja np. używam iPoda dlatego, że to wg mnie najlepszy odtwarzacz na świecie, i do tego najładniejszy. Ty zaś chcesz mnie namówić do tego, żebym przestał z niego korzystać tylko dlatego, że na rynku są inne.

  iPhone to też nie jest taki sobie zwykły telefon. To coś o wiele więcej niż telefon – to miniaturowy Macintosh z systemem Mac OS X. OK, na razie jeszcze nie można na niego wgrać własnych pełnych programów, ale to się zmieni. Poza tym ten wielodotykowy wyświetlacz to też nie jest rzecz, którą oferują inne firmy w swoich produktach.

 37. orbis

  …Gratuluje!
  Bardzo dobrze zrobiony opis.

  Pierwsza klasa!!!

 38. Tom

  Witam. Ja tylko swoje dwa grosze dodam do osob piszacych o podpisywaniu umow z AT&T w USA. Kupujac Iphona placimy 600 lub 500 $ i nie musimy podpisywac zadnej umowy. Wlasnie tak kupilem dwa iphony i przywiozlem do Polski. Jedyna prawda jest ze nie mozna go aktywowac w innej sieci oficjalnie. Ale jesli ktos chce np miec IPHONa na polce i sobie na niego patrzec to nie musi placic za to co miesiac ani centa zadnej sieci.

 39. Heavenly

  Drodzy koledzy – co do fragmentu:
  „” WAŻNE: NIGDY, PRZENIGDY, POD ŻADNYM POZOREM, NIE WOLNO MIEĆ JEDNOCZEŚNIE WŁĄCZONEGO IPHONE Z SILVERKARTĄ ORAZ SWOJEGO EX-TELEFONU Z KARTĄ OPERATORA!!!”

  Co by się stało ? ;)

  Karta (numer telefonu) zostaną automatycznie zablokowane, a i pewnie operator będzie się chciał dowiedzieć skąd drogi kliencie miałeś dwie karty z takim samym numerem :)”

  Bzdura. Uzywam od dobrych czterech lat klonowanej karty. Na Silverze można zapisać nawet do 10 numerów. Niejednokrotnie zdarzało mi się miec jednocześnie włączone dwa telefony z tą samą kartą. Wiecie jaki jest efekt?

  Telefon włączony jako drugi „wykopuje” z sieci pierwszy. Ale ten pierwszy o tym nie wie. Co kilkanaście minut kazdy telefon melduje się w ostatnim przekaźniku BTS. Kiedy nadejdzie czas odmeldowania się pierwszego – on nawiąże połączenie i wówczas wyleci z sieci drugi telefon. Do czasu kiedy to właśnie drugi będzie miał się odmeldować. I tak w koło Macieju. O ile dobrze pamiętam to każdy telefon po wlączeniu odmeldowuje się co kwadrans przez pierwszą godzinę, a potem raz na godzinę. Mogę się mylić co do czasów, ale tak to mniej wiecej wygląda.

  Zaręczam Wam że po odczytaniu numeru KI z karty – operator nie ma najmniejszej szansy na odkrycie że macie dwie karty z tym samym numerem. Z prostego powodu – to idealny klon. Jedyny sposób to ustalenie miejsca pobytu obu kart i porównanie czasów logowania – ale przy milionach kart SIM u jednego operatora – to niewykonalne.

 40. ragni

  potwierdzam slwowa Heavenly – tez uzywalem klonowanej karty przez pare lat i objawy byly identyczne czyli ryzyko zadne. niestety jakis rok temu /o ja glupi/ wymienilem karte na „3G” z powiekszona pamiecia. poprzednia /ta sklonowana/ zostala wylaczona z sieci. mam jej numer KI, IMSI itd.- czy ktos zna jakis sposob na „ozywienie” starej karty? jak pojde do salonu i powiem, ze cudownie odnalazlem stara karte i chce do niej wrocic to watpie czy beda na tyle wyrozumiali…

 41. /483

  „Ja np. używam iPoda dlatego, że to wg mnie najlepszy odtwarzacz na świecie, i do tego najładniejszy.”

  Jestem pewny, że Twoja wypowiedź jest bezpodstawna. Słuchałeś odtwarzaczy typu iRiver, iAudio, Meizu, Vtec i sporo innych? Jeżeli nie – nie rób ludziom ‚wody z mózgu’. Zapewniam Cię, że jest MASA lepszych dźwiękowo i funkcjonalnie odtwarzaczy – lecz większość nie dopuszcza do siebie tej myśli. Dlaczego? Bo są wyznawcami chorej ideologii; że wszystko co z USA jest najlepsze.

  Podsumowując; najpierw zapoznaj się z faktami a później Drogi Kolego – pisz.

  Swoją drogą, dobry artykuł ale dla słabego iPhone`a nie warto się aż tak bawić. Wystarczy spojrzeć na konkurencje – przykładowy W960i będzie w moim mniemaniu przynajmniej dwukrotnie lepiej pomyślany niżeli wasz ukochany produkt, który bez masowej reklamy były zerem na rynku (zresztą, wśród ‚trochę bardziej zapoznanych z tematem’ tak jest ;)).

  Pozdrawiam.

 42. ff

  dadaista: co do iPhone częściowo zgadzam się. Telefon z systemem Mac OS to rzeczywiście jest to coś nowego. Również ekrany dotykowe nie są czymś powszechnym (pytanie, czy rzeczywiście są one przydatne?). Tylko po co ponosić tyle poświęceń, żeby go zdobyć i jeszcze skonfigurować do pracy w polskiej sieci komórkowej (na dodatek telefon zapewne nie ma polskiej homologacji)? Natomiast co do iPoda mam duże wątpliwości, czy nie został sztucznie, przez reklamę, wykreowany na lidera. Jest ładny – to prawda (choć kategoria „ładności” jest pojęciem bardzo subiektywnym). Ale z tego co widziałem i czytałem to również jest drogi i odtwarza często mniej formatów niż konkurenci. Na dodatek bynajmniej wcale nie jest najmniejszy. V483: w wielu kwestiach się zagadzam, z tym że akurat iPod nie jest Made in USA. Tzn. myśl techniczna zapewne tak, ale sam produkt – jak wiele innych tego typu urządzeń – powstaje w Chinach.

 43. ff

  Przy okazji iPhone nasuwa mi się jeszcze jedna refleksja. Otóż z tego co piszecie telefon nie jest dostępny na polskim rynku i nie wiadomo kiedy będzie na nim dostępny. Dziwi mnie lekceważaca polityka Apple w odniesieniu do naszego kraju. Nie jesteśmy wprawdzie tak wielkim krajem jak USA, ale jednak ilość użytkowników komórek jest w naszym kraju ogromna (o ile się nie mylę dochodzi do 30 milionów). Czy nie warto zawalczyć o taką liczbę użytkowników? Podobnie wygląda sprawa komputerów Apple’a. Ciągle nie ma w pełni spolonizowanej wersji Mac OS X, zaś przedstawicielem Apple na Polskę jest firma o wątpliwej reputacji, czyli SAD. Czy Apple nie przespało trochę rewolucji informatyczno-internetowej na naszym rynku?

 44. /483

  „V483: w wielu kwestiach się zagadzam, z tym że akurat iPod nie jest Made in USA. Tzn. myśl techniczna zapewne tak, ale sam produkt – jak wiele innych tego typu urządzeń – powstaje w Chinach.”

  Oczywiście! Ale jak zauważyłeś chodzi mi o tą ‚myśl techniczną’.
  Przykładowo iPod Nano brzmi zimno i analitycznie, ze znikową linią basu. Niektórym dźwięk taki napewno się spodoba, chociaż jestem pewny, że ktoś kto nie ma drewnianego ucha bardziej będzie zadowolony z ciepłego dźwięku, z konkretnym basem (np. meizu, iriver czy niszowa sansa i wiele innych).

  Warto wspomnieć o D2, M6, Clix2, V39 i wiele innych.. i co, dalej wasz iPod jest najlepszy? x]

  Co do iPhone`a zgadzam się z kolegą wyżej. Gra nie warta zachodu, bo jest wiele lepszych smartphone`ów na rynku.

  Pozdrawiam.

 45. dadaista

  @ /483

  Nie mam ochoty na pyskówki z tobą, ale parę rzeczy sobie wyjaśnijmy. Po pierwsze: nie masz bladego pojęcia ani o mnie ani o odtwarzaczach, których do tej pory używałem. Po drugie: komu ja robię wodę z mózgu? Nie wolno mi wyrazić swojej opini? Nooo, tutaj przegiąłeś ostro. Jeśli moim zdaniem Fiat 126p jest lepszy od Mercedesa, to mój pogląd, i mam pełne prawo do jego głoszenia. Nie podoba się? Trudno. Po trzecie: „…przykładowy W960i będzie w moim mniemaniu przynajmniej dwukrotnie lepiej pomyślany niżeli wasz ukochany produkt…” Wiesz gdzie mam to twoje mniemanie? Tam gdzie ty moje. I EOT z mojej strony, jesli chodzi o ciebie i twoj sposob dyskusji.

 46. /483

  W dalszym ciągu Twoja wypowiedź jest bezpodstawna i pozbawiona konkretów. Nawet nie potrafisz obronić swojego iPoda, którego uważasz za ‚najlepszego na świecie’. Nie wiadomo czy masz na myśli jakość wykonania, jakość dźwięku czy reklame..

  Ale raczej to normalne, że na prawde reaguje się gniewem, co ewidentnie jest widoczne w Twoim komentarzu ;)

  Oczywiście możesz wyrażać swoją opinię, ale nie może być ona bezpodstawna!! Jeżeli natomiast twierdzisz, że ja nie mam pojęcia o czym piszesz to napisz jakie masz doświadczenie w odtwarzaczach portable – w przeciwnym razie owa dyskusja nie będzie miała sensu, bo ani Ty mnie nie przekonasz, ani ja Ciebie ^_^

  Pozdrawiam gorąco.

  p.s. i kto tu kogo nie szanuje? ehh..)

 47. Kiel

  @V483: „W dalszym ciągu Twoja wypowiedź jest bezpodstawna i pozbawiona konkretów. Nawet nie potrafisz obronić swojego iPoda, którego uważasz za ‘najlepszego na świecie’.”
  Sam sobie odpowiedziałeś na zarzuty. Dla Dadaisty iPod jest najlepszy. Dlaczego ? De gustibus et coloribus non est disputandum. Chcesz porozmawiać dlaczego stare jedenastoletnie golfy są najlepszymi na świecie samochodami ?

 48. /483

  Nie chodzi tutaj bynajmniej o kolor czy upodobanie, lecz o jakość dźwięku.

  Ponadto, nie można oceniać czegoś bez podstaw (tutaj; bez znajomości odtwarzaczy konkurencyjnych firm). I mam na mysli, ogólne ‚zaślepienie’ wyłącznie masową reklamą, dzięki której Apple ma ponad połowe rynku w tej branży.

  Widzę, że nie dojdziemy do porozumienia bo Wy myślicie innymi kategoriami (apple`owskimi :P).

  Peace!

 49. ff

  „Jeśli moim zdaniem Fiat 126p jest lepszy od Mercedesa, to mój pogląd, i mam pełne prawo do jego głoszenia. Nie podoba się? Trudno.”
  Wiesz dadaista nie chciałem się z Tobą wykłucać, ale to co proponujesz to kompletny subiektywny relatywizm. Moim zdaniem Fiat 126p jest GORSZY od Mercedesa pod każdym względem poza ceną. A zmierzam do tego, że produkty takie jak iPod można, a nawet należy porównywać i można obiektywnie ocenić, czy są lepsze czy gorsze. Np. jeżeli bateria danego odtwarzacza pracuje po naładowaniu 5 godzin, zaś innego 10 godzin to chyba jest oczywiste, że w tej kategorii pierwszy odtwarzacz jest GORSZY od drugiego.

 50. dadaista

  @ ff

  Tym przykładem Fiata 126p chciałem tylko pokazać, że mam prawo do głoszenia dowolnych opinii, i nikomu nic do tego (w rzeczywistości ja również uważam, że Mercedes jest lepszy ;-)

  Pisząc, że iPod to wg mnie najlepszy odtwarzacz na świecie wyraziłem swój subiektywny pogląd, nie wnikając w parametry techniczne tego urządzenia. Ale masz rację, w pewnych przypadkach parametry można porównać. Co jednak z czymś takim jak łatwość obsługi? Co z estetyką wykonania? Jednym zapewne łatwiej będzie się używać ipodowego kółka, innym zwykłych przycisków. Jednym bardziej podobać się będzie ascetyzm budowy iPoda, innym kolorowo mrygające diodki w jakimś Creativie. Idzmy dalej. Co z niezawodnością? Jak się ona ma do parametrów? Następna rzecz: dźwięk. Odbiór dźwięku to również kwestia subiektywna, zależna od „ucha”.

  No ale skupmy się na parametrach. Używam 30 GB iPoda generacji piątej i pół. Bateria trzyma mi około 10 godzin, może więcej. Fakt, tu mogłoby być lepiej. Ekran iPoda ma rozdzielczość 320×240 pikseli, jest bardzo jasny, kolory są świetne, wyrazistość i kontrast bardzo dobre. Nie wiem, czy jest sens rozmawiać o wczytywanych formatach? Dla mnie MP3, AAC, WAVE/AIFF i ALAC w zupełności wystarczają. Innych nie potrzebuję, gdyż nie kradnę muzyki z internetu. A ponieważ sam ją zrzucam ze swoich płyt do odpowiednich formatów więc nie mam żadnych kłopotów z jej odtworzeniem na iPodzie. Z innych cech: bezproblemowa synchronizacja muzyki, filmów i zdjęć, kontaktów i kalendarza. Na cenę też nie narzekam; swojego iPoda kupiłem w Stanach.

 51. GreaTskY

  Ktoś już bawił się sposobem TurboSim?? podobno można z każdego rodzaju karty V1, V2, V3

 52. mbrk

  Ja również uważam że iPod to najlepszy odtwarzacz na świecie…
  I też nie chodzi mi tu o parametry mimo iż moja bateria wytrzymuje prawie 11 godzin…
  Podoba mi się jego wygląd i nikt mi nie wmówi że jest złym odtwarzaczem…tylko iTunes jest wg mnie nie potrzebany mozny ściągać muzyke na Ipoda zwyczajnie jak w Mp3 czy Mp4 a nie tylko i wyłącznie przez iTunes.

 53. Domela

  Witam.
  Bardzo ucieszyla mnie wiesc, ze ktos (skutecznie) zabral sie za zlamanie simlocka w iPhonie.
  Poniewaz mam dwie lewe rece do rzeczy i czynnosci, ktore trzeba wykonanc aby dana blokade zlamac moje podstawowe pytanie brzmi : czy ktos za kase (ile?) jest w stanie sciagnac blokade tak aby moja karta sim ERA (posiadam taka jaka trzeba)chodzila na iPhonie?
  Bardzo prosze o informacje.
  Pozdrawiam.

 54. Pudens

  Swoją drogą, to bardzo „niemakowy”, bo skomplikowany sposób używania applowskich produktów. Przecież ma być prosto. :)

 55. kyci

  /483: i ff ja sie z wami w pelni zgadzam to jak z teleofnami Nokii kazdy je kupuje bo Nokia zrobila w polsce monopol na swoje komy i kazda siec je promuje a to maja to a to tamto a zapominamy o innych komach ktore do polskich operatorów nietrafiaja jak moj SE w950i ktorego niewymienie na iPhonea tylkona SE w950i i niedlatego ze kocham SE bo dlamnie milosc do jakiejs fimy(marki) to idiotyzm,a SE w960i kupie tylko i wylacznie daltego ze ma Symbiana i przyzywczaialem sie do w950i i dotykowego ekranu plus klawiatura,pozatym generlanie to dlamnie mp3 to mp3 a ze moge miec telefon+mp3 to luz niemusze miec iPhone w ktorym napchane jest niewiadomo czego Symbian to tez system i jakos nikt sie z was nim niezachwyca tak jak MacOSem pytanie dlaczego,bo na symbiana od poczatku mozna bylo wszystko zrobic,aha i co do iPoda to wcale niejest taki ladny,piekny,sliczny czy jak go nazywac a wszystko co pochodzi od Apple niejest idealne tak ja windows a wiecie dlaczego? a no daltego ze marka ktora sie wypromowala wczesniej jak Microshit ma wiecej odbiorcow to tak jak z linuxem ludzie go instaluja chociaz wiekszosc i ak niezuzywam 30% potencialu tego systemu…pewnie mnie wezmiecie za idiote a moj tok myslenia za belkot to ja mam to w d***e takie mam przkoanaie o tymc alym waszym iPhonie jedna wielka szmira i tyle pozatym ta wbudowana bateria buhaha smiech na sali x) os.kazdy ma prawo do wolnego wypowiadania sie i inni niepowinni naruszac jego swobody ;)

 56. Mariusz

  Ja tam nie widze nic ciekawego w tym telefonie :) Zajeli by sie obnizaniem cen MAC-ów to moze bym go uzywał , bo to bardzo przyjazny komputer. A pchanie sie w telefon ktory oprocz gadgetów nie ma nic ?
  Zobaczycie za 2-3 lata telefony z otwartym kodem zrodłowym i dopiero wtedy bedzie sie działo

 57. dadaista

  @ kyci

  Ja mam małą prośbę… Zacznij używać znaków przestankowych, głównie kropek, bo inaczej w ogóle nie idzie przeczytać Twoich komentarzy…

 58. kyci

  sry bede uzywal znakow przestankowyh ;),ale czasem jak sie czyta pierdoly ze ktos sie fascynuje czyms jak bym mial sie z tym hajtac to boshe nawet niepomoze. A cena MACów chyba raczej niespadnie bo oni sobie zycza ceny z kosmosu nie za to co jest w srodku ale za obudowe i pudelko swojego produktu taka jest prawda

 59. dadaista

  Oj, nieprawda. Mówisz o _polskich_ cenach (a uogólniając – o europejskich), które faktycznie są z kosmosu. Głównie dlatego, że są przeliczane nie po dolarze tylko po euro. SAD też liczy sobie spore marże (dobrze mówię? nie znam się w sumie na tym). W Stanach te ceny nie są wcale wysokie. Swobodnie mogą konkurować z markowymi pecetami. Ba, czasem są nawet od nich tańsze.

  Słowa kluczowe to: europejskich i markowymi.

 60. ff

  Mam podobne przekonanie jak Mariusz. Szczerze mówiąc mam gdzieś iPhone oraz iPoda, bo są to gadżety (dla mnie zabawki) adresowane głównie do młodzieży (nic nie ujmuje starszym użytkownikom, ale głównym „targetem” jak się to teraz w ingliszpolu mówi jest młodzież). Natomiast bardzo chciałbym, żeby Apple umożliwiło użytkownikom w Europie (zwłaszcza takim jak ja, czyli chcącym „zdradzić” :-) PC-ta) zakup nowych komputerów Macintosha w jakiejś rozsądnej cenie. I również oprogramowania, bo jak widzę cenę w iSpocie np. takiego MS Office dla użytkowników domowych, która oscyluje w granicach 750 zł to aż mnie skręca.

 61. psych0l

  @ff

  a ja ci mowie ze jak juz zakupisz sobie tego maca to nie kupuj tego MS Office bo jest to syf jakich malo.

  Pozdrawiam

 62. ff

  Nie przepadam za produktami Microsoftu, a zwłaszcza za ich nadmierną drożyzną oraz restrykcyjnymi licencjami, ale niestety monopolista ciągle dyktuje warunki i nie można nijak przekonać przeciętnych użytkowników komputerów, żeby nie wysyłali dokumentów w formatach Microsoftu: *doc, *xls, *ppt (co z tego, że zrobienie pdf-a lub odt obecnie nie wymaga żadnego zachodu i praktycznie nic nie kosztuje, skoro 3/4 użytkownikow komputera nie ma o tych formatach nawet bladego pojęcia?).

 63. ff

  Podobno ten iPhone ma wbudowaną baterię. Zaiste ciekawy pomysł he he. Na idg.pl podają, że jej wymianę przeprowadza tylko Apple. Trwa to ok. tygodnia, kosztuje 79 $ + 6,95 $ za przesyłkę (razem blisko 250 zł), a Apple łaskwie umożliwia na ten czas wypożyczenie zastępczego iPhone za jedyne… 29 $. Do tego nie ma żadnych promocji cenowych dla kupujących ten telefon. Jeszcze raz przekonałem się, że to droga zabawka dla bogatych snobów.

 64. robbie

  Czytam posty i czytam i się dziwię.
  Primo po pierwsze do tych „oburzonych” polityką Apple – robią co chcą, bo … mogą. To znaczy, że im się opłaca łączenie usługi AT&T z ich urządzeniem.
  Primo po drugie: iPhone’a nikt nie musi kupować, chcesz płacić majątek za telefon i rachunki – Twoja sprawa (btw. w stanach te rachunki nie są tak „słone” jak dla przeciętnego polaka, ale to inny temat.
  Primo po trzecie: kwestia legalności procederu, nie wiem czy jest to na 100% legalne czy też nie. Pewne jest jedno. W przypadku takich produktów/usług zawsze się znajdzie ktoś, kto będzie mierzył się z „problemem”, oczywiście w celach czysto EDUKACYJNYCH.
  I na koniec, z całą pewnością znajdzie się za chwilę banda cwaniaków, którzy będą robić na tym lub podobnym pomyśle kasę. Wystarczy obserwować Allegro itepe.

 65. maniek

  robbie ja ci powiem tak zgodze sie z toba jak sie przyjzec amerykanom telefony maja przecietne naprawde zato przy kazdej umowie ktora sie konczy zamiast telefonu wiekszosc bieze pakiety minutowe i textowe dlaczego??Bo w stanach dawno temu minol szal na komorki w ktorch raczej trzeba szuakc czego niemaja a nie maja ;) . Druga sprawa Europejski rynek jest nie nasycony na nowisci w stylu iPhone czy telefony z fajerwerkami ;) a z pewnego zrodla wiem ze iPhone bedzie dostepny jeszcze w tym roku w O2 i byc moze w Orange pozatym cena niebedzie az tak wysoka np: w anglii nokia N95 teraz w abonamencie za 35funtów jest za free w polsce musisz placic za wiele gorszych tlefonów ale niechce porownywac rynku polskeigo i angielskiego a usa i aniglekiego tak samo bo wiadomo wszedzie zadza prawa ale kolega ktory mieszka w amsterdamie mowil ze tam telefon w abonamencie wcale niejest taka suepr sprawa jak w UK bo telfony sa szajsowate w niskim abonamencie czego po UK niemozna powiedziec :) wiec spodziewam sie wielkich promocji na iPhonea w UK wiec na allegro pojawi sie i to napewno masowo pzd

 66. smtoudi

  niewiem co o tym wszystkim mam mysles glowa mnie rozbolala o komentarza ale jestme obecnie w usa i musze przyznac ze makintosze uzywaja tylko nieliczni jesli chodzi o zwyklych zjadaczy chleba jak sie pytalem co wolicie maca czy laptopa odpowiadali niebedziemy placic wicej za obodowe za to ze ladnie wyglda ? kupujac taniego maca mozna miec w tej samej cenie wypasionego laptopa tak jest prawda ja uwazam ze maki sa dla ludzi z kasa i dla prestizu chcesz pokazac ze masz kase kupisz merca chodz za polowe ceny mozesz miec wile innych dobrych aut a co do ipdow to musze wprzyznac ze jest to dzielo sztuki sam wczesnij uzwalem innych mp3 odkad mam ipoda czuja latwosc oblugi i lekkosc w kieszni ;] a co do iphona to nic niepowiem niewidzialem i nieuzwalem …

 67. maniek

  w uk z makami jest tak samo ludzie niewydaja kasy na cos co moga miec taniej to ze kraj jest bogaty nieznaczy ze ludzie szastaja kasa i jak widze zwyklych biznesmanów ;) to i tak maja zwyklego laptoka :) toshibke jakas albo hp’ka nikt niewymysla ze to ze tamto. Fakt ze iPod jest suuuper bo sam mam ale mam tez 2 inne mptrzaski i jakos wygladem i funkcjami nieodbiegaja od iPoda a cena w sumie jest nizsza a wyglad tez ok pzd

 68. Gosc

  Nie kumam o co tyle zachodu z tym i phonem… Telefon jak trelefon. Nie rozumiem…

 69. Gosc

  Nie kumam o co tyle zachodu z tym i phonem… Telefon jak telefon. Nie rozumiem…

 70. sensei

  dzisaij wyczytalem ze iPhone wysyla sam wiadomosci textowe a ludzie dostaje kolosalne rachunki za koma w USA kto ma iPhone ten na niego narzeka a AT&T wysylaja do uzytkowników sms’y z info ze smsy torych niepisali zostana odliczone od ich rachunkow poszukjcie sobie na youtubie rekord to 30.000 esów :/ szok

 71. blahblah

  US $8,900.00
  godzina 23:24 ,24 sierpnia.
  niezle, prawie 9 tys $ za złamanego iphona :*
  Osobiście do Apple nic nie mam jeśli chodzi o komputery.
  Ich system jest przystosowany do typowego Amerykanina, prosty w obsłudze i wydajny.Dla zwykłych uzytkowników to wystarcza, ja po paru dniach zabawy z tym systemem dałem sobie spokój bo po prostu był on za łatwy w obsłudze (!)
  Co do iphona, nie jest to cudowne urządzenie, brakuje wielu rzeczy ,istotnych zresztą, a jego głównymi zaletami są : wygląd,reklama i logo Apple.
  Nie kupię tego telefonu,ponieważ wg. mnie telefon słuzy do rozmów a nie do „szpanowania”.
  Nie rozumiem tez ludzi którzy stali w kolejkach po ten produkt dniami i godzinami. Wygląda na to ze Apple ma duży (i wg. mnie negatywny) wpływ na niektórych(powtarzam ,niektórych, nie wszystkich!)
  użytkowników.
  Co do ipoda, może nie jest najlepszym odtwarzaczem w kwestii parametrów ,ale można nim „poszpanowac” oraz tak jak system apple jest bardzo cukierkowaty i prosty w obsłudze, wielu widzi w tym zalety , ja osobiście nie. Ale o gustach się nie dyskutuje ;)
  Pozdrawiam,blahblah/PiterO811

 72. blahblah

  Update:
  US $10,000.00
  23:35 :O
  szok ,ile za iphona mogą Ci ludzie zapłacic

 73. sensei

  (ciach) i tyle :D

  Paweł Nowak: zachowujemy się.

 74. VJ BenG

  dales sobie spokoj bo byl za latwy, wolisz szukac w preferencjach windy gdzie jest ten sowak od jakiegos urzadzenia zeby muzyka z twojej plyty cd zaczela leciec z glosnikow, szukac sterownikow do karty sieciowej bo nie masz juz jednej z plyt ktora dostales z kompem, albo lubisz wlanczas adaware zeby sprawdzic co znowu wlazlo ci na kompa po tym jak nawet nie ogladales golych babek, no wiem, znacznie nudniejszy system, jak pracowalem na windowsie tez lubialem siedziec godzinami szukajac co tam jest jeszcze ukryte i co musze wylaczyc bo jest nieporzebne, a na mac’u to nuuuda… po prostu dziala, nie….. sterowniki sa (wiekszosc), tylko jeden suwak do glosu, nie ma spyware ani wirusow… no rzeczywiscie, chyba sprzedam swojego maca, i wroce do windowsa… no chyba ze lubisz linuxa… to jest juz inna zabawa, siedziesz i szukasz jakis programow w internecie zeby moc przeczytac plik .doc szukasz jakis dziwnych programow, musisz uwazac zeby nie sciagnac program na inna wersje linuxa… coprawda nie ma co porownywac linuxa do windowsa ani osx’a ale linux jest dla ludzi co lubia siedziec i babrac sie w tym wszystkim… OSX nie jest dla amerykanow tylko dla ludzi ktorzy chca uzywac komputera do pracy na nim a nie z nim

 75. blahblah

  dobra teraz to oni juz chyba sobie zartują :
  US $79,000,100.00

 76. blahblah

  US $91,000,100.00
  stan na godzinę 01:53
  to muszą byc jakieś zarty…

 77. blahblah

  @VJ Beng , no ja osobiście ,od małego byłem przyzwyczajony grzebac w opcjach itp.
  uzywam windowsa i linuxa na przemiań
  Jak na pisałem , to było moje własne zdanie, osx nie przypadł mi do gustu, rozumiem ze są ludzie którzy lubią pogrzebac w systemie , ludzie którzy potrzebują systemu gotowego do pracy po wyjęciu z pudełka , rozumiem to i szanuje , kazdy ma swoje własne preferencje i gusta.

 78. Fishman

  Witajcie.
  Jestem już bardzo bliski uruchomienia Iphona. Jedyny mój problem do brak karty silvercard!!! Nie wiem gzie można ją dostać. Posiadam inną kartę – FUN card2 At90S8515a czy da się ją wykożystać? Czy potrzebne są inne wsady??

  Z góry serdecznie dziękuję.

 79. Paweł Nowak

  Te dwa linki mogą Cię zainteresować:

  http://appleblog.pl/simlock-iphone-zlamany-tym-razem-bez-rozkrecania

  http://appleblog.pl/iphone-simlock-zdjety

 80. shadow_traveler

  Aż przykro słuchać tych sprzeczek…
  Przecież i tak się do niczego nie przekonacie..
  Apple to cudo czy Apple to gówno… Wszystko mi jedno co mówią inni ponieważ kupuje go dla siebie, nie dla nich, i to mi ma służyć.
  Ja osobiści zamierzam nabyć zarówno macbook’a jak i iphone.. I szczerze mówiąc nie mam pojęcia czym się kieruje.. są odpowiedniki o lepszych parametrach lub ładniejszej stylistyce jednak w moim mniemaniu apple jakoś to wszystko zoptymalizował i wszystko jest w normie.. Co do cen to rzeczywiście mogłyby się obniżyć.. Dla porównania. Jeśli znalazłem b.dobrego laptopa za niecałe trzy tysiące to za prawie identycznego maca musze zapłacić około 6 tys.. więc coś tu jest nie tak.. (a z cenami akurat jestem na bieżąco ponieważ cały czas śledze różne oferty i promocje – choć tych w apple brakuje)

  Więc pokrótce mówcie sami za siebie i decydujcie sami za siebie.

 81. VJ BenG

  no nie przesadzaj, jak kupujesz apple to nie płacisz za sprzęt, tylko za … apple, poza tym (nie chce tu brzmiec jak bym byl zakochany na zabój w apple:P ale nie wiem jaki komputer, laptop wygląda lepiej niż MacBook, sam mam wersje Pro, ale tylko dlatego że no nie dal by rady zrobic tego co potrzebuje w wersji Plastikowej… no ale taki ładny jest… żonie kupiłem, i nasza znajoma sama sie przekonała do apple siedząc czasem przy naszych komputerach… ludzie nie kupują apple albo z powodu ceny… chociaż sa warte swojej ceny (nie przeszkadzaloby mi jak by byly tansze)… albo nie mieli OKAZJI sie do niego przekonac… ja już nie wrócę do Wndowsa… i myślę, że ludzie jak by wiedzieli co racą poczekaliby troche i kupili Maca bo jest poprostu lepszy… trudno odzyskać popularność będąc w takiej pozycji jak Apple… nie sprzedają swojego systemu osobno, ich sprzęt jest zawsze szybszy i lepszy niż większość komputerów na rynku (dlatego też jest droższy). Poza tym świat jest cały przyzwyczajony juź do Windowsa, ludzie tak na prawdę nie lubią zmian, boją się spróbować… jak by wiedzili jaka jest iobsługa klienta nawet w Polsce mimo, że u nas Apple oficjalnie nie ma, ani Genius Bar i tak zawsze można wpaść do sklepu,c zy zadzwonić i ludzie tam nigdy pomocy ci nie odmówią. Za to też płacimy kupując Mac’a ale nikt o tym nie myśli w ten sposób. Jak miałem Powerbook’a, mojego pierwszego Mac’a którego kupiłem już od drugiego właściciela, a sam komputer pochodził z Włoch Apple w polsce wymieniło mi Ekran, mimo, że nie miałem orginalnego rachunku, ani nawet NR seryjny mojego Mac’a nie zaliczał sie do programu wymiany ekranu. Nie wyobrażam sobie żeby jaka kolwiek inna firma byla na tyle miła i uczynna. Innym znowu razem zepsulem wyjście s-video z laptopa, tzn coś się zepsulo i nie wiedziałem czy da się to naprawic i co to może być (czy to Soft czy Hardware mi sie zepsół) panowie w serwisie w Warszawie od ręki mi sprawdzili komputer, powiedzieli jakie są opcje naprawy i nie wzieli za to złotówki mimo, że oficjalnie taka opcja kosztuje chyba 250 zł. Za to płacimy kupując Apple, i za to, że oni wciąż wymyśloają coś nowego.

  I rzeczywiście Apple ma ostatnio dziwne zagrywki, ale ja ich rozumiem, muszą znaleść jakąś droge źeby więcej osob się do nich przekonało.

  Morał jest taki, że trzeba dać Apple ich szansę, żeby mogli się wybić, poważnie zagrozić Microsoftowi, żeby poczuli ciepło w gaciach :P.

  I czekajmy na legalny(bez utraty gwarancji) sposób ‚uwolnienia’ iPhona.

 82. maniek

  ej no wiadomo ze widnows jest najpopolarniejszy wiec ludzie go kupuja bo jest tani (chodzi mi o kompa z softem nie o sam system) chociaz i tak jest awaryjny to ludzie boia sie wlasnie tych zmian chociaz to wyszlo by im nalepsze a apple ma chyba jeden z najlepszych serwisow gwarancyjncyh i wcale im sie niedziwie placisz za kompa swoja cene i wiesz ze bedziesz go uzywac przez dluuzszy czas i raczej go niezmienisz tak szybko jak bys to zrobil z PC zwyklym aha no i niezapominajmy otym ze maci do gier sie niezabardzo nadaja to tez oferta gier na nie jest dosyc uboga niezrozumcie mnie zel ze niby sie wogule nienadaja ale producenci wypuszczajac gry na PC i konsole o Macach jakos zapominaja. A no i jeszcze niezapominajmy o laptopach SOny VAIO bo tez maja swoja cene a w laptopach sony tez placi sie za jakosc wiem bo sam mam sony vaio i jestem bardzo z niego zadowolony ale maca chce sobie kupic pzd

 83. Chris

  A na stronie http://iphonesimfree.com/ piszą tak: „It gives us great pleasure to announce the worlds first (and only) software driven sim unlocking service for the iPhone(tm). No need to open your phone. No need to solder.”

 84. VJ BenG

  No, jak bym musial na cos zamienic maca no to tylko na Vaio…:D a gry powoli wracaja ID i EA wracaja… coprawda na razie EA bedzie Cider uzywalo do Emulacji gier,a le beda na rynku w tym samym czasie co na PC:P

 85. VJ BenG

  jesli codzi o iphone miajmy nadzieje ze ton chlopak co odblokowal go hardwarowo wywiaze sie z obietnicy i wcigu najblizszych dni wypusci program darmowy do odblokowywania iphone:P

 86. Kamiljus

  Nie wiem za dużo o iPhone-ach, ale z powodu wielkiego szumu robionego w internecie, cała dyskusja mnie zainteresowała. Jako zupełnie stojący z boku obserwator, mam wrażenie, że sprawdza się, że zakazane smakuje najlepiej.
  Może to taka polityka Appla, żeby teraz udawać, że jest to takie super, że aż niedostępne, a kiedyś wypuści iphonea na każdy rynek, a ludzie rzucą się jak na świeże bułeczki.
  Szczerze mówiąc dziwie się, że jest tylu chętnych na to, pomimo ceny i konieczności ingerowania w system zabezpieczeń.

 87. MuahaHah

  przydałoby sie by ktos podał strony sklepow z katrami AT&A z „obrysowaniem” sim wokół chipu.

 88. MuahaHah

  przydałoby sie by ktos podał strony sklepow z katrami AT&A z „obrysowaniem” sim wokół chipu.

 89. FISHMAN

  JOB DONE!!!!!
  ERA CHODZI!!!!
  Na razie sprawdziłęm wychodzące.
  Reszta jak się prześpię.
  Pozdrawiam
  Ps. przychodzące nie działają (słyszę sygnał zajętośi)!!!

 90. FISHMAN

  No niestety, ale ten, wyżej opisany sposób u mnie po prostu NIE DZIAŁA!!!
  Telefon przyjmuje przygotowaną przeze mnie kartę SILVER. Dzieje się tak dlatego, że IMSI należy do operatora AT&T i własnie dla niego aktywowałem Iphona.
  Telefon loguje sie do sieci, ale robi w niej najprawdopodobniej wielkie zamieszanie. Loguje się do ERY. Z kolei zastanówmy sie co jest na karcie.
  Z jednej strony jest na niej numer IMSI AT&T który definiuje w tamtej sieci użytkownika, a z drugiej mamy na karcie numer ICCID, który definiuje niepowtażalnu numer karty SIM.
  Mam wrażenie, że gdy wlączam telefon on loguje kartę po numerze karty ICCID który jest częścią oryginalnej karty ERY, dzięki czemu mogę dzwonić. Natomiast jeśli ktoś próbuje dodzwonić się do mnie, nie może mnie odnaleść w sieci, bo mój numer IMSI (ERY)nie jest zalogowany…
  Nie wiem czy to co piszę to nie jest trochę fikcją, ale fakt jest taki że mogę dzwonić i u innych wyświetla mój numer polski, SMS wychodzą i przychodzą, za to nikt nie może do mnie się dodzwonić…
  PRÓBUJĘ DALEJ

 91. xxx

  a ja mam iPhona i jestem bardzo zadowolona. Chodzi wszystko w Orange. Jak macie kaskę to polecam tą „zabaweczkę” Używam Maca i mam iPoda- wszystko świetnie się konfiguruje. Rewelacja

 92. jarek

  Chciałbym sobie kupić iphona ale mam tylko 1000 a wogóle ile on kosztuje.

 93. Admin Unix/Linux

  Ktos tu pisze, ze MacOSX jest zbyt prosty… Czlowieku gdybys naprawde kiedykolwiek uzywal Linuksa wiedzialbys, ze w MacOSX jest cos takiego jak Terminal i ze mozna w nim zrobic praktycznie wszystko, nie ma sensu porownywac tego do cmd windowsa…

  Uzywalem wszystkich systemow BSD, w pracy uzywam FreeBSD, Debiana, Slackware i RedHata Enterprise, na makbooku z MacOSX czuje sie jak w domu!!!! Prosty to jest tryb graficzny i tak powinno byc, do powazniejszych rzeczy masz terminal i skrypty!

 94. IPHONE

  http://iphone.unlock.no/


Strony, które pisały o tym tekście

 1. Apple Blog » iPhone w polskiej sieci komórkowej!

  […] K napisał dokładny opis odblokowywania telefonu, zapraszam do tego wpisu. Wykop ten wpis, RSS dla komentarzy, ślad (trackback), drukuj Strona […]

 2. Blog - iPod iPhone informacje … » iPo wakacjach

  […] swobodnego korzystania z Internetu. Widzę, że trochę nowinek. Chyba najważniejsza to iPhone działający w Erze Teraz trzeba się przestawić na normalny tryb życia bo ten wakacyjny był zupełnie […]

 3. Strategie marketingowe - marketing szeptany i wirusowy - newsletter marketing - e-pr - Think-a-head.org | Lifehacking i personalizacja, czyli o tym, jak konsumenci idą własną drogą

  […] Dotyczyć to może w takim samym stopniu kwestii zbyt cichych odtwarzaczy mp3 czy iPhona nie działającego w polskich sieciach komórkowych. Można zaliczyć do tego także niezliczone porady i wskazówki usprawnienia działania systemów […]