Przeskocz do:

Apple Blog.pl

13.07
2009
15:00
iPhone 3GS nie wyśle danych do sieci szybciej niż 384 Kbps

Ciekawa informacja wypłynęła w sieci niedawno. Niezależne testy przeprowadzone w kilku serwisach oraz analiza chipów znajdujących się wewnątrz iPhone 3GS wykazały, że telefon nie pozwoli na wysyłanie danych przez sieć komórkową szybciej niż 384 Kbps.

Najnowsza wersja telefonu Apple wspiera standard HSDPA podczas pobierania plików, co oznacza, że w Stanach można ściągać pliki do 3.6 Mbps, a w Europie do 7.2 Mbps. ((To są teoretyczne prędkości. W praktyce nie udało mi się osiągnąć z HSDPA więcej niż 5.5 Mbps, co i tak jest rewelacyjnym osiągnięciem dla sieci komórkowej.) Apple jednak nie skorzystało z okazji odświeżenia telefonu i nie wbudowało w iPhone 3GS modułu potrzebnego HSUPA, niezbędnego do wysyłania plików 2~5 Mbps.

Jakie znaczenie mają te cyfry dla przeciętnego użytkownika? Np. takie, że film nagrany za pomocą kamery iPhone 3GS będzie wysyłał się do YouTube sześć razy dłużej niż mógłby, używając HSUPA. Osobną kwestią jest oczywiście przygotowanie sieci komórkowych do obsłużenia dużego ruchu w obie strony, zasięg i pokrycie nadajników, realne prędkości, itd.

8 komentarzy do tego tekstu

 1. Łukasz

  No cóż apple znowu wypuszcza niedomagający produkt. Ale co to przeszkadza skoro maszynki innych firm są 10 lat w tyle jeśli chodzi o przyjemność korzystania. Apple nie ma solidnej konkurencji więc nie musi się starać

 2. Pan Jabu

  @Łukasz: przyjemność korzystania to nie wszystko… i nie każdemu wystarcza…

 3. Paweł

  Tak z ciekawości:
  1. który operator wspiera HSUPA
  2. który telefon wspiera HSUPA

 4. kano89

  Pewnie Apple, „odblokuje” tą możliwość z którymś tam update’m. Pożyjemy, zobaczymy. Mnie się tam nie śpieszy! :P

 5. MacFanatic

  hmm a nazywają go 3gs — s od speeeeed !
  „Psikuta z es …”

 6. cez

  Co odblokuje? Scalak? Przecież to kwestia hardware’u a nie softu…

 7. Łukasz

  @Paweł: wystarczy poszukać telefonów, modemów i sieci obsługujących HSPA i niedługo HSPA+

 8. Kelt

  @Paweł:
  Operatorzy: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Deployed_HSUPA_networks
  Z telefonami trudniej było mi znaleźć ale zgodnie z wiki: Qualcomm 6290,Nokia (E52,E55,6700 Classic,5630 XpressMusic), BlackBerry Storm 9500,9530, HTC Dream, BlackBerry Tour 9630, Samsung i8910