Przeskocz do:

Apple Blog.pl

26.04
2010
11:14
Jak to jest z Mac App Store

Zrzut ekranu 2010-04-26 (godz. 11.13.24)-26-111337.pngMac App Store – roboczo tak nazwałem hipotetyczny sklep z aplikacjami na Maka, który miałby działać w systemie 10.7 na podobnej zasadzie jak App Store teraz na iPhone OS.

Historia wyciekła w weekend: plotka poszła w świat, że w nadchodzącym 10.7 Apple wbuduje sklep licencjonujący aplikacje na Maka, do którego trzeba będzie się dodawać podobnie jak trzeba to robić z App Store. W środowisku makowym zawrzało i podniosły się skrajnie różne głosy – „róbcie to” kontra „przenoszę się na PC jak to zrobicie”.

Zwykle plotki dają nieco więcej radości piszącym i żyją dłużej niż trzy dni, jednak Jobs postanowił uciąć dyskusję w zarodku – w jedynym dla siebie stylu odpisał na mail od pewnego programisty: Nope.

Mail możecie zobaczyć na stronie MacStories.

O sklepie z aplikacjami pisałem już w przeszłości. Zarówno o takim wytworze od Apple, jak i o konkurencji.

O ewentualnym sklepie z aplikacjami na Maka:

Dołączenie do niedrogiego programu iPhone Developer Program pozwala – poza dostępem do pomocniczych materiałów – publikować aplikacje w AppStore. Jeśli cena programu jest jakimkolwiek wyznacznikiem, Apple może przygotowywać bazę użytkowników dla makowego odpowiednika AppStore.

Kluczowe kwestie: hosting plików, obsługa płatności, reklama programu, weryfikacja licencji.

O istniejących już rozwiązaniach:

Autorzy aplikacji Bodega podejmują próbę zebrania w jednym miejscu i zaoferowania w wygodnej formie programów i gier dostępnych na system OS X. Program jest – oczywiście – za darmo, a żyje z reklam umieszczanych na „witrynie” sklepu.

15 komentarzy do tego tekstu

 1. moi

  Pomysł ma ręce i nogi, pod warunkiem, że obecność w macstore nie będzię obowiązkowa i będzie można instalować apps tak jak dotychczas… Będzie to sporym ułatwieniem dla części osób, a i w pewnym sensie działa tak linux :
  apt-get install cs5 :)

 2. yeld

  @moi
  Dokładnie tak, taki appstore powinien być dostępny i jednocześnie instalowanie programów z internetu czy płyt także powinno zostać.

 3. yeld

  PS. czy mi się wydaje, czy kiedyś na apple.com była sekcja Downloads, gdzie było pełno aplikacji i tak jakby już jej nie ma.

 4. Imaginator

  Czytając takie ploty można odnieść wrażenie że za bardzo niedługo zamiast osx będą instalować w macach „zmodyfikowany iPhone OS” wraz ze wszystkimi rygorami z nim związanymi typu „programy należy pisać tak a tak przy użyciu takich a takich narzędzi” Strzał w stopę, sektor profesjonalny w takiej sytuacji by się od apple odwrócił. Mac appstore i koncepcje z tym związane takie rozwiązanie rozwiązanie sugerują. i cała ta kupa aplikacji sponsorowanych … brr …. Dobrze że nie pójdą tą drogą. Cyfrowa dystrybucja to w sumie nic szczególnego, tudzież większego zysku z tego tytulu Jobs pewnie nie przewiduje. Chyba że wypuści jakąś … iLisę – komputer który odpalałby tylko homebrew’owe programy :D

 5. asiej

  pomysł bardzo dobry (o ile nie okazało by się, że na makach będą działać tylko programy kupione przez „mac store”). wszystko w jednym miejscu, łatwiej było by coś znaleźć (zwłaszcza nowości). kompletnie nie rozumiem przeciwników takiego rozwiązania.

 6. Piotrek

  Steve to jest koleś. :) Aczkolwiek odnoszę ostatnio wrażenie, że już ma ludzi od odpisywania na maile.

 7. k-kolacz

  @Piotrek: Nawet zakładając, że Steve czyta wszystkie maile (a oczywiście są ich tysiące, jak nie dziesiątki tysięcy), prawdopodobieństwo, że odpisuje właśnie na te dotyczące kluczowych w danej chwili przecięwzięć i kwestii i to jeszcze zazwyczaj we wręcz idealnym czasie jest rzeczywiście małe. Również obstawiam, że siedzi nad tym sztab ludzi. Chociaż, nie twierdzę, iż nigdy nikomu nie odpisał.

 8. Paweł Nowak

  @k-kolacz a jeśli tak jest, to mają najlepszą robotę na świecie – czytają kilka tygodni maile i raz na miesiąc odpowiadają na jeden z nich: Nope/Yeap.

 9. Piotrek

  @Paweł: Nie raz na miesiąc, bo ostatnio dość mocno się uaktywnił (uaktywnili? :)), a myślę, że tylko część przypadków odpowiedzi do nas trafia. (Czy ktoś robił szum wokół tego, jak Steve odpisał Kamilowi Brzezińskiemu?)

 10. ksenofanes

  Steve przemówił w sprawie Mac App Store:

  http://www.tuaw.com/2010/04/26/jobs-no-mac-app-store-coming/

 11. matik

  moim zdaniem jest to kiepski pomysl

 12. bkozal

  imo w systemie powinien byc preinstalowany jakis menadzer pakietow, czyli to samo co daje macports

 13. Edi

  @matik – a czemuż to?

 14. Inventer

  już widomo że nie będzie App Store na Maka


Strony, które pisały o tym tekście

 1. blog.fotogenia.info » Sine ira et studio

  […] umiejętność opakowywania tego samego w nowe pudełka. Swoją drogą, dobre chociaż to, że Jobs od razu rozwiał straszne plotki na temat dużego App Store – nope! – i certyfikowania makowego softu na wzór iphonowy… […]