Przeskocz do:

Apple Blog.pl

29.04
2010
17:02
Jobs o Flashu: zamknięty, niewydajny, wykańcza baterię i wchodzi nam w drogę

z7501908X,Steve-Jobs-prezentuje-tablet-iPad-29-170142.jpgSteve Jobs w otwartym liście na stronie Apple.com podzielił się z internautami swoimi przemyśleniami na temat Flasha. De facto wszystko sprowadza się do kilku punktów, o których było już wiadomo wcześniej: Flash zabija baterie urządzeń mobilnych, nie jest bezpieczny ani otwarty, itd.

Jobs przechodzi jednak w ostatnim podpunkcie swojego listu do zagrożeń, jakie pojawiły by się po wprowadzeniu Flasha na iPhone OS: głównie chodzi o oddanie kontroli nad tworzeniem aplikacji i gier w inne ręce niż Apple (czyt. Flash nam nie jest po drodze, bo nie mamy nad nim kontroli) i opóźnieniem rozwoju platformy.

Wszystko rozbija się o to, że w tej chwili Apple implementuje nowe opcje i są dostępne od pierwszego dnia dla wszystkich piszących. Jeśli po drodze pojawiło by się np. Adobe, albo jakakolwiek inna firma, to implementacja nowości by się odciągnęła w czasie, a na to nie Apple nie może sobie pozwolić.

Patrząc pod tym kontem faktycznie Adobe nie wypada najlepiej. Dopiero kilka dni temu, prezentując pakiet CS5, Adobe zaimplementowało standard pisania programów na maka istniejący już od 10 lat (Cocoa).

Jeśli chodzi o implementację Cocoa, Jobs powinien jednak najpierw spojrzeć na swoje podwórko – taki Final Cut czy iTunes dalej nie są napisane w Cocoa i użytkownicy tych programów odczuwają to dzień w dzień.

Cały list przeczytacie na stronie Apple.

34 komentarzy do tego tekstu

 1. jacoszek

  no i (jeśli nie przede wszystkim) o pieniądze… w przypadku zaakceptowania flash’a mniej osób kupowało by aplikacje, a więcej korzystało z darmowych flashowych gierek.

 2. pppd

  Co do otwartości to by się nie wygłupiał :) Ja osobiście nie tęsknię za Flashem ani na iPhone ani na Androidzie.. ba nawet patrząc na wykorzystanie go do wkurzających reklam powiedziałbym, że na komputerze też nie jest potrzebny. Rozbija się to wyłącznie o kontrolę. Argument, że spowalniałoby to rozwój jest idiotyczny, bo w jaki to niby sposób Flash miałby opóźniać wdrożenie nowych funkcji czy tam API? Tylko kiedy kasowali by stare funkcje, a to znaczy, że API było/jest nieprzemyślane i to raczej wina Apple.

 3. mav

  @pppd: Ano w taki, że aby skorzystać z nowych funkcji z iPhone SDK taki translator (czy cross-compiler, jak zwał tak zwał) musiałby zostać zaktualizowany, aby robić to automatycznie lub za wiedzą użytkownika. Inaczej nie mógłby on skorzystać z tych dobrodziejstw. Np. w świetle nowych API dotyczących multitaskingu – Packager for iPhone dostępny w CS5 nie posiada dla nich wsparcia. To oznacza że WSZYSTKIE aplikacje w nim napisane nie skorzystałyby z dobrodziejstw, które te API dają, a użytkownicy na tym by stracili. Apple nie chce właśnie takiej sytuacji.

 4. KainArt

  Co jakiś czas pojawia się cala gama nowych API (vide OS4) Teraz developerzy na bieżąco przystosowują swoje aplikacje do nowych możliwości systemu (np multitasking)
  W sytuacji jeśli pisali by przez Flasha, AS3 najpierw Adobe musiało by przystosować Flasha do korzystania z nowych API potem stworzyć w nim możliwość ich wykorzystania , co znając Adobe nie wydarzyło by się przed wydaniem nowego CS. czyli minimum rok…
  I w ten sposób system by się rozwijał a aplikacje stały by w miejscu ze stratą dla Apple jak i dla użytkowników.
  Z drogiej strony po co cały trud optymalizacji systemu jak Adobe mogło by sobie samo wymyślić co im się chce wspierać a co nie.
  A znając życie wielu developerow poszło by na łatwiznę i pisało pseudo programy we flashu. Więc najpierw przemyśl sprawę a potem krzycz, że coś jest idiotyczne.

 5. pppd

  @mav: ja rozumiem o co chodzi, ale co jest łatwiej zrobić? Jednej firmie ( Adobe ) zaktualizować translator czy cokolwiek innego, czy stu osobom zaktualizować kod i jeszcze raz kompilować? Dla mnie różnicy nie ma, to że Adobe robiło aktualizacje raz na rok, nie znaczy, że nie mogli by tego robić częściej gdyby była taka potrzeba.

 6. KainArt

  A no to ze wśród 100% programistów znajdzie się 10 którzy odwalą kawał dobrej roboty i ich programy będą błyskotliwe szybkie dobrze zoptymalizowane i warte nabycia, natomiast optymalizacja kodu przez Adobe będzie do wszystkiego czyli do niczego :-P
  Pewnie, że Adobe może robić wiele rzeczy częściej… Ale po co? CS5 już sprzedali i skupią się na sprzedaży CS6 a nie poprawkach za free

 7. pppd

  Jak już napisałem, nie zależy mi aby Flash był gdziekolwiek, a jedynym dobrym argumentem przeciwko Flashowi jest to, że jak mówicie byłoby pełno badziewnych aplikacji. Reszta jest do ogarnięcia. Nie widzę powodu dla którego cokolwiek zrobionego w Flashu miało działać w tle, więc tutaj argument iPhone OS 4.0 też niekoniecznie trafiony.

 8. KainArt

  A co za problem zrobić app do radia internetowego we Flashu? Powinno działać w tle :-) OS4 to nie tylko multitasking, to setki innych zmian z których jeszcze niewydany CS5 nie potrafi korzystać.
  A poważniej już teraz w AppStore jest masa badziewia teraz wyobraź sobie sytuacje, że każdy kto ma dostęp do CS5 i potrafi położyć 2 elementy na time-linie może wysłać to coś do AppStore, toż to istna apokalipsa zarówno dla Apple jak i dla klientów.
  Więc może inaczej, biorąc pod uwagę SDK jakie Apple oferuje taki crosscompiler jest zbędny i może wywołać więcej zamieszania, niż jest wart. Jeszcze rozumiem jakby zrobili coś takiego dla Noki pisanie pod symbiana to istna rzeźnia :-)

 9. pppd

  Każdy kto ma CS5 i wykupił dostęp do programu developerskiego Apple :) To ogranicza dostęp większości dzieciaków. Mniejsza z tym, nie ma co dyskutować ja już wszystko co miałem do powiedzenia w temacie powiedziałem ;-)

 10. Caldur

  O boże co za stek bzdur… natomiast między wierszami da się odczytać: zyski, zyski, zyski, zyski… Panu już podziękujemy Panie J.

 11. mrroman

  Ale ja was nie rozumiem. Mówicie że Flash by spowalniał zmiany w programach, nie udostępniał nowinek z API. Przecież to jest sprawa programistów w czym piszą aplikacje. Jakby wolno działała to mało ludzi by ją kupiło. Wtedy byłaby to wina programistów. Czy jak ktoś kupi czekoladę A i będzie niedobra, to będzie leciał do właściciela sklepu że złą sprzedaje? Dajcie spokój. Jobsowi chodzi tylko i wyłącznie o zyski ze sklepu.

  A propos dostępności nowych funkcji, to dlaczego Jobs ciągle udostępnia w OS X Carbona? Przecież nie udostępnia wszystkiego co Cocoa. Jak ktoś pisze w Carbonie, to przecież nie wykorzystuje całego potencjału OS X :).

 12. Klimer

  obojętnie jakie argumenty są przeciw używaniu flash’a, to ja uważam że powinien on istnieć, chociażby w ograniczonym zakresie. wiele stron ma przygotowane menu w flashu, przyciski zwykłe, które jednak są często niezbędne do nawigacji po stronie. bez tego jesteśmy w czarnej dupie….

 13. wypominacz

  kontem..

 14. wypominacz2

  „a na to nie Apple nie może sobie pozwolić…”

 15. Inventer

  „Flash jest zamknięty”, ta… jakby soft Apple’a był otwarty…

 16. Michał

  a tak z ciekawosci: skoro iTunes nie jest w Cocoa to jak jest napisany?

 17. imrik

  @Michał
  W Carbon

 18. Texx

  Bzdura. Steve robi się coraz bardziej paranoiczny i upodabnia się do Wielkiego Brata z którym tak walczył w sławetnej reklamie Maca. Szaleństwo tajemnicy na temat nowego sprzętu a teraz zarzuty braku kontroli nad flashem (ach ta chęć kontroli nad wszystkim). Coraz bardziej ten facet jest wkurzająco-irytujący… Wizerunek firmy na tym traci. Jon Stewart w swoim show ostro pojechał Steve’a za te paranoje

 19. Pawel

  Patrząc pod tym kontem

  nie wiem jakie autor ma konto ale w tym przypadku lepiej patrzeć pod kątem

 20. aplowablondynka

  Nowy Apreture 3.0.3 cóż za wydarzenie … ale jestem pierwsza … jakie to ważne ………….

 21. Patryk

  Nie uczcie ojca dzieci robić. Myślicie, że jesteście mądrzejsi od S. Jobsa i sztabu ludzi którzy pracują w Apple? Pozjadaliście wszystkie umysły i myślicie, że wasz punkt widzenia jest lepszy, niż kogoś kto od lat siedzi w tej branży i świetnie sobie radzi. Dajcie mu prowadzić biznes tak jak on go widzi, czas pokaże czy użytkownikom podobają się jego pomysły.

  Ja zgadzam się z nim w 100% w kwestii flasha na iPhone. Mówicie, że gry flashowe spowodowałyby spadek sprzedaży w AppStore…
  Zastanówcie się nad tym porządnie. Jak wyglądałoby sterowanie w takich grach? Te gry musiałyby być bardzo proste i na pewno nie zagrażałyby produkcjom z AppStore.

 22. aplowablondynka

  Patryk
  Ale zabłysłeś :D Pomijając że Jobs jest bidnym zniszczonym przez chorobę człowiekiem któremu dobrze życzę, bardzo dobrze, bo uwielbiam komputery Apple od 1993 roku kiedy w nich siedzę. Cały atak na mobile to korporacyjan kupa. I dla mnie to nie istnieje poza Touchem który dostałem od tytułowej aplowablondynki :D Mnie to nie przekonuje. Rozumię Apple się zabezpiecza. Ale mam gdzieś zabawki. Oczekuję narzędzi. Ludzie ja zarabiam na życie. Jak Jobs ma gdzieś PRO to niech spada. Kupuję winshita 7 i przechodzę na wszystkoprzejujacego w świecie PC Avida :D

 23. Fricco83

  Polecam wszystkim artykuł na osnews.com, który według mnie świetnie wyjaśnia postawę Apple w kwestii flasha: http://www.osnews.com/story/23224/Jobs_on_Flash_Hypocrisy_So_Thick_You_Could_Cut_it_with_a_Knife

 24. jahoo

  Największy problem z Flashem jest nie sam jej technologia, ale jej kiepskie wykorzystanie i brak optymalizacji (stron banerów aplikacji itp.), jednak sadzę że główną przyczyną niechęci Apple do Flasha jest właśnie zjadanie baterii i mocy procesora

 25. yeld

  http://blogs.wsj.com/digits/2010/04/29/live-blogging-the-journals-interview-with-adobe-ceo/

 26. chg

  Jak dla mnie Jobs – wie co robi… Z jednej strony faktycznie stosuje ograniczenia – ale one są spowodowane ochroną samych klientów i swojej marki. Widać to dobrze po firmie Microsoft i ich Windowsie. Kupuje koleś powiedźmy Win 7. Na początku wszytko chodzi jak należy… ale jak to człowiek ma w zwyczaju nawrzuca tam jakiś programów, które po jakimś czasie rozwalą cały system… i pech chciał że akurat musiał wydrukować ważny dokument. I wtedy lecą @^&*#%#$@#$ – na Microsoft i Win 7..jaki to syf, badziew itp. Z frustracji opisuje to na każdym forum i wizerunek marki leci w dół. A prawda jest taka że sam sobie jest winien. Taki jest problem z otwartą strukturą – ludzie zrobią tam dzicz, a wina obarczą producenta – bo przecież nie oni są winni.
  Apple dobrze o tym wie – i widocznie coś im nie pasuje w tym flaschu… Wiadomo ze chodzi też o kasę, ale myślę jest ważniejszy argument.

 27. Marucins

  Co za bzdury :)

  Pierwszy przekład z brzegu 10.6.2 a 10.6.3 dla czego dzięki ich staraniom i tak WIELKIEGO wkładu Apple spartolił sprawę z wydajnością kart graficznych?

 28. whocares

  Jasne, zastanawia mnie dlaczego większość uważa że Flash jest tylko do banerów i odtwarzania wideo? A widzieliście kiedyś the Favourite Website Awards, dlaczego najnowocześniejsze technologicznie strony z najlepszym user-experiencem są wykonywane właśnie we Flashu? Czyżby dlatego że nie ma innego języka (który tak na marginesie jest nielicznym w pełni już obiektowym językiem programowania stron internetowych). Zbanowanie Flasha spowoduje powrót w rozwoju technologii webowej… w którym języku ma się dostęp do danych binarnych np bitmapy lub mp3, albo chociaż prosty dostęp do danych z webcama, lub importowanie modeli 3d z maya, 3dmaxa, blendera… i manipulowanie w środowisku 3d, bo napewno nie w ajax czy js…
  Problemem jest coraz to bardziej mobilny internet który dopada nas już nie tylko za ekranem komputera biurkowego… nawet gdyby był Flash w iPhone to nie wyobrażam sobie by odczuwać pełny experience na tak małym ekranie. Internet w iPhone sprawdza się jedynie w celach uzyskania informacji.

 29. przemek S.

  propaganda, wódz przemówił ? :D

 30. mawigator

  Flash na 2GHz PC zamula.. Wyobrazcie sobie ze przeportowaliby go na urzadzenie 1GHz (i mniej)?! Do tego czy na prawde chcemy wyskakujacych reklam na stronach, z muzyka w tle i uciekajacym przyciskiem wylaczenia? Czy lubisz gdy te piekne strony internetowe wczytuja sie kilkanascie-kilkadziesiat sekund bo sa cale we flashu? Nie irytuje was iz czesto nie mozna skopiowac jakiegos tekstu z flashowej aplikacji (bedacej notabene strona internetowa)? A co do API to to co napisal SJ jest prawda. I crosscompiller nie rozwiaze problemow za „leniwych” programistow nawet jesli bedzie mial wsparcie API. Bo to programista musi zechciec uzyc danego api. Argument iz lepiej by to zrobilo Adobe niz 100 000 innych programistow jest nie trafiony. Fakt HTML5 nie jest jeszcze pelnoprawna konkurencja dla flasha. Ale chyba dla nas dobrze iz taka konkurencja sie pojawia. Ktokolwiek wygra.

 31. whocares

  @mawigator takkk bulllshit.. Co do kopiowania tekstów to czy kiedykolwiek pomyślałeś że może twórca/właściciel strony może nie chcieć byś kopiował jego zawartość? Co do reklam z uciekającym X to jesteś kolejną osobą która widzi Flasha tylko do banerów i wideo prawda? Banery w dodatku tworzą najczęściej designerzy a nie developerzy stąd problemy z wydajnością. Ponownie odniosę się do thefwa.com pokaż mi chociaż jedną z wylistowanych nagrodzonych stron którą można by zrobić w html5 lub czym innym (pokaż mi też ‚leniwie’ stworzony tam projekt).
  Jobsa iPadzik jest za słaby na taki experience to banuje Flasha… niestety problem jest o wiele bardziej złożony niż się wydaje.. Wydajność zależy od skilli programistów, a co do ‚leniwych’ programistów to wszędzie tacy są, w PHP czy samym HTML chyba nawet więcej się znajdzie bo to wkońcu o wiele prostrzy język programowania a właściwie nie programowania a skryptowy…

 32. LMPogoda

  iTunes nie jest w Cocoa, ponieważ (jak sądzę) w ten sposób łatwiej jest równolegle przygotowywać port iTunes dla Windows, po drugie tutaj priorytetem jest bezpieczeństwo danych i systemu DRM FairPlay, a nie zgodność z wytycznymi… i nie czepiajcie się, że tak jest — jakoś Microsoft Office też zawsze miał wszystko wlasne (własne kontrolki, własne dziwne menu itp. i wszystkim sie to podobało :)

  Natomiast aplikacje Pro pewnie nie prędko zostaną przepisane do Cocoa — w tej chwili są one na drugim, a może i trzecim miejscu. W tej chwili cała para idzie w maszynki iCośtam (oczywiście mogę się mylić — ale na razie jest w miarę nowy Apreture napisany wg starych założeń, a inne programy trochę stoją w miejscu)

 33. LMPogoda

  @whocares Ja się cieszę, że Flasha się tępi — tak obrzydliwego, dziurawego i źle napisanego środowiska i ekosystemu już dawno nie widziałem. Firma Adobe schodzi na kompletne manowce korporacyjne i robi wszystko byle jak. Owszem, pomysły miewają fajne, ale realizacja jest tragiczna — niewydajna, bylejaka, dziurawa, tak, jakby kilkanaście mózgowców wysyłało projekty do realizacji morsem do Mozambiku. Co z tego, że mają ludzi, którzy mają potencjał, kiedy produkcja nie daje rady z realizacją na czas bez błędów i jak trzeba?


Strony, które pisały o tym tekście

 1. blog.fotogenia.info » Sine ira et studio

  […] nowy seksowny produkt, pokazano zajawkę nowego iphonowego systemu, wyciekł prototyp iPhona, Jobs wreszcie napisał wprost i obszernie dlaczego nie lubi flasha i tak dalej i tym podobne – ale ja jakoś, przez cały ten czas, nie znajdowałem – i wciąż nie […]