Przeskocz do:

Apple Blog.pl

5.09
2007
6:00
Nike+iPod Cz. 1

Moje pytanie o stronę nikeplus.com, które zadałem tuż przed wyjazdem na MacŚwnikę spowodowało bardzo ożywioną dyskusję o samym pomyśle czujnika Nike+ i bieganiu. Zgodnie z obietnicą dziś prezentuję moje obserwacje z używania zestawu Nike+ i pierwszych dni biegania. Część pierwsza.

nikeplus1.png

Zakupy

 1. Buty

  Za radą Arka Młynarczyka z myiphone.pl kupiłem buty przeznaczone do biegania i nie były to Nike. To odpowiedź na pierwsze z wielu pytań, na jakie natknąłem się podczas interesowania się Nike+. Kupcie dowolne buty do biegania jakie wam będą pasować. Czujnik Nike+ można umieścić w bucie (względnie na bucie) na wiele, wiele sposobów. O tym na koncu tego tekstu.

 2. iPod

  Będzie potrzebny iPoda nano 1 lub 2 generacji z najnowszymi aktualizacjami. Inne iPody niestety nie działają w zestawie z Nike+.

 3. Zestaw Nike+

  960780.jpg

  Swój kupiłem w sklepie Nike w Galerii Kazimierz w Krakowie. Zdążyłem się jednak już zorientować, że zestaw można nabyć w iSpotach, sklepach Athletics Foots, Decathlon, itp. W iSpotach zestaw Nike+iPod kosztuje 129zł a w sklepach Nike można go kupić za 99zł.
  Raz do roku można także trafić na wyprzedaż w iSpotach i kupić całość za 5zł (dzięki Nikicie z zobaczapple.pl Asia dostała zestaw właśnie w tej cenie :))

 4. Armband (opaska na ramię)

  Warto, bo trzymanie iPoda w kieszeni spodni nie jest wygodne (kabel się plącze w ręce i ciężko się wybiera opcje podczas biegania). Przed zakupem warto zapoznać się z kilkoma typami. Np. standardowa opaska Apple nie nadaje się do współpracy z czujnikiem Nike+ ponieważ… nie ma przewidzianej na niego dziury.

  ma663_125.jpg

  Po modyfikacji za pomocą ostrego noża, dziura się pojawia :)

  dsc00428-1.JPG

  Sorry za jakość – iSight nie nadaje się do takich zdjęć.

  Ja poluję na opaskę Nike, ale z nowej serii. Stara nie ma otworu na wyświetlacz.

  Stara:

  8852_26875a.jpg

  Nowa:

  ipodnike.gif

To tyle z niezbędnych zakupów (opaska na ramie nie jest niezbędna).

Odpakowywanie Nike+

Życzę powodzenia :) Chciałem bezinwazyjnie, ale po 5 minutach obracania pudełka w palcach w tą i z powrotem poddałem się i wyciągnąłem nóż :)

Rejestracja na stronie Nike+

Na stronie nikeplus.com można się zarejestować nawet nie posiadając zestawu. Procedura łączenia czujnika z naszym kontem następuje podczas pierwszego podłączenia iPoda do komputera po użyciu czujnika – wtedy iTunes wysyła dane o biegu na stronę nikeplus.com.

Instalacja, podłączenie i kalibracja

Ja na razie wrzucam czujnik do skarpetki (tej części nad butem oczywście). To rozwiązanie tymczasowe, ponieważ czujnik lepiej pracuje w pozycji poziomej i hmmm nieamortyzowany.

Drugi element zestawu, czyli odbiornik, przypinamy do iPoda i po chwili w menu pojawia się pozycja Nike+iPod. Wybieramy ją i zagłębiamy się na chwilę w ustawieniach (Settings/Ustawienia). Jeśli jako język iPoda macie wybrany polski, menu Nike+iPod także będzie w naszym ojczystym języku. Plus dla Nike&Apple.

W ustawieniach jest 5 opcji:

 • PowerSong – to bardzo ciekawy twór. Wybiera się tutaj swoją energetyczną piosenkę, przy której powinniśmy biec szybsze fragmenty trasy. Podczas biegania uruchamia się ją przytrzymując dłużej środkowy klawisz iPoda
 • Reakcje mówione – trzy opcje: może do nas mówić głos męski, żeński lub w ogóle. Minus dla duetu Nike i Apple: „rekacje” są już po angielsku. Sprawdziłem i nikt nie ma tych tekstów w swoim języku (niemcy, francuzi, itp. Brytyjczycy mają heh).
 • Dystans – km/mile
  Do polonizatorów iPoda: macie tutaj literówkę. Jest: Dystanse, ma być: Dystans.
 • Ciężar – w kg jeśli wcześniej wybraliśmy kilometry lub w lbs jeśli wybraliśmy mile. Swoją drogą: za to lubię Apple – inna firma miała być jeszcze wybierak jednostki wagi. Warto się zważyć (nago) i uzupełnić to pole – na jego podstawie będą obliczane spalone kalorie.
 • Czujnik – dwie pozycje w tym menu:
  • Połącz – łaczy z czujnikiem w bucie. Jednak nie miałem potrzeby używania tego, bo czujnik jest połączony z odbiornikiem fabrycznie.
  • Kalibruj – ważna pozycja. Po jej wybraniu podaje się dystans jaki się pzebiegnie a następnie przejdzie. W ten sposób czujnik bada jaki mamy krok i później jest w stanie dokładnie zmierzyć przebyty dystans. Domyślny (i najmniejszy) dystans na jakim można kalibrować czujnik to 400m, więc wycieczka na bieżnie nie będzie złym pomysłem :)

Biegamy!

Przyszedł ten moment. Po rozgrzewce zaczynamy biegać. Menu Nike+iPod daje cztery opcje traningu:

 • Podstawowoy – po wybraniu tej opcji przechodzimy do menu z muzyką, wybieramy playlistę i zaczynamy biegać. Po zakończeniu biegu klikamy po kolei klawisze Play, Menu i wybieramy pozycję Zakończ trening.
 • Czas – wybierając ten rodzaj treningu, wybierzemy ze zdefiniowanych przez Apple ustawień czas, przez jaki chcemy biegać. Można także podać swój własny i rozpocząć bieg. Podczas tego rodzaju treningu głos w słuchawkach będzie nas informował co 5 minut o postępach.
 • Dystans – podobnie jak w przypadku treningu czasowego, można wybrać predefiniowany dystans (3, 5, 10km, 2, 5, 10 mil, półmaraton, maraton) i rozpocząć bieg. Moża oczywiście podać swój dystans. Co ciekawe Apple nie przewisuje, że ktoś będzie biegał więcej niż 99,95km na raz ;P Wybierając ten rodzaj treningu usłyszym o naszych postępach co 500 metrów oraz w połowie. Pod koniec komunikaty się zagęszczą i przez ostatnie 500m będą co 100m.
 • Kalorie – wybór od 100 do 800 kalorii i możliwość podania własnej ilości.

Podczas biegu

Tutaj na moment wrócę do opasek na ramie. Opaska Nike wydaje mi się bardzo przemyślana, ponieważ ma pogrubienie nad środkowym klawiszem iPoda. Ten klawisz jest używany podczas biegania do przywołania głosu, który powie nam, że jeszcze 2km, że biegniemy już 22 minuty, spaliliśmy 450 kalorii i aktualne tempo to 8 minut na kilometr.

Podczas biegu sięgnięcie do na ramie i odnalezienie palcami tego pogrubienia wydaje się łatwiejsze niż grzebanie w kieszeni, odblokowywanie klawiatury i wciskanie przycisku.

Tak więc podczas biegu środkowy klawisz jest używany do przywoływania informacji. Klawisze w przód/tył pracują dalej tak samo. Zmiana głośności dalej odbywa się przez poruszanie palcem na około tarczy.

Klawisze Play i Manu zmieniają znaczenie. Klawisz Play/Pause zatrzymuje i wznawia teraz traning. Menu pokazuje kilka opcji dotychczących treningu (zatrzymaj, zapisz, info, itp).

Koniec biegania

W każdej chwili można przerwać trening wybierając odpowiednią opcję z menu. Można biec krócej lub dłużej niż wcześniej zakładaliśmy – nie ma z tym problemu i nasze dane zostaną zapisne tak czy inaczej.


W drugiej części tekstu opiszę wrażenia z używania strony nikeplus.com, obiecane sposoby na umieszczenie czujnika przy bucie i inne ciekawostki. Druga częśc tekstu powinna się pojawić jeszcze dziś po południu (a o 19 specjalne spotkanie, które oczywiście będzie na żywo relacjonowane na Apple Blog).


Dziś zajmę się relacją a 2 część tekstu pojawi się w czwartek lub piątek (zależnie od tego, ile będzie nowości dziś o 19 :))

Przetłumaczenie tego tekstu w TurboTlumaczenia.pl kosztowałoby 114,57zł.
Zleć tłumaczenie przez internet »

17 komentarzy do tego tekstu

 1. Stanlee

  Fajny artek, mam tylko jedno pytanie z tego co udalo mi sie znalesc to zestaw Nike prauje tylko z podem nano, nie wiesz moze czy dziala tez z np podami Photo ?

 2. Paweł Nowak

  Działa wyłącznie z nano 1 i 2 generacji. Dopiszę to informację do tekstu.

 3. Mazi

  Poza tym że pisze sie „tuż” a nie „tóż” to nawet nawet.

 4. Paweł Nowak

  @Mazi- poprawione, dzięki.

 5. herbu

  i dzięki za tekściora. tak się zastanawiałem nad tym zestawem, bo generalnie nie nawidzę biegać ;) ale jak już bym miał to widzę co pomoże umilić mi te katorgi, hihi :)))
  czekam na part 2

 6. Paweł Nowak

  Częśc druga przeniesiona na czwartek lub piątek (w zależności ile będzie nowości dziś o 19).

 7. JSG

  a czy ktoś testował to ustrojstwo na rolkach? Fakt, bez odpowiedniego programu nie wszystkie parametry były by prawdziwe, ale może by działało?

 8. Bartek

  Witam ja zastanawiam się nad zakupem sortband i nie wiem jakie do tego buty są wymagane. Czy sa to wszystkie buty z serii Nike plus np> http://www.allegro.pl/item412690362_nike_air_series_6d_plus_rozmiar_42_26_5cm_sklep.html

 9. Jacor

  Dzięki za teks fajne podejście do sprawy :) jedno mnie pytanie nurtuje czy najnowsza odsłona ipoda nano nie ma już wbudowanego modułu do wykrywania czujnika ??

 10. Paweł Jońca

  Dla tych, którzy rozważają zakup SportBand mam ciepłego niusa. Nike postanowił dać wolną rękę klientom, którzy postanowią… ZWRÓCIĆ SportBand do sklepu. Okazuje się, że SB ma problemy z wyświetlaczem, synchronizacją niektórych biegów itd.

  Pozwoliłem sobie napisać małą recenzję SB na innym forum – bieganie.pl:
  http://bieganie.pl/forum/viewtopic.php?p=172709#172709

  Osobiście jestem rozczarowany. W skrócie: fatalny, nieczytelny czarny wyświetlacz, bez podświetlenia. Krótko trzymająca bateria, która w ostatnie mrozy rozładowuje się po kilku km biegu. W ten sposób moje ostatnie biegi 9 kilometrowe poszły w cholerę. Nie polecam!

  Z ostatnich doniesień wynika, że wkrótce pojawi się nowe wcielenie SB, bez błędów wersji 1.0. Zresztą… podobno został wycofany z oficjalnej sprzedaży i promocji Nike.
  http://forums.nike.com/ann.jspa?annID=284

 11. Piotrek

  Mam pytanie. w artykule napisane jest ze chip wspolpracuje tylko z ipod nano 1 ,2 generacji. Czy nie wspolpracuje z ipod nano 4 generacji?

 12. Paweł Nowak

  @Piotrek – na początku tego wpisu, oraz pod polem komentarza, które uzupełniałeś przed chwilą, znajduje się informacja, że ten tekst ma PONAD 18 miesięcy. Wtedy nie było jeszcze nano 3 generacji.

  Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na tej stronie http://www.apple.com/ipod/nike/

 13. Kuba

  Cześć! ja mam pytanie natury technicznej – mam już iPoda, niedługo będę kupował przystawkę i sensor ale nie biegam w Nikach tylko w NewBalance. Napisałeś że sensor lepiej działa w pozycji poziomej i nieaportyzowanej – możesz napisać coś więcej na ten temat? Co dzeje się gdy przyczepi się sensor do sznurówek? Jest niedokładny? Jeśli tak to w jakim stopniu? Dzięki i pozdrawiam :)

 14. Paweł Nowak

  Polecam część drugą tego tekstu: http://appleblog.pl/nike-plus-ipod-2 tam znajdziesz odpowiedzi na to pytanie.


Strony, które pisały o tym tekście

 1. Apple Blog » Nike+iPod Cz. 2

  […] W pierwszej części tekstu opisałem działanie zestawu Nike+, współpracę z iPodem i potrzebne akcesoria. W poniższym tekście opiszę to, co dzieje się ze zebranymi podcza biegu danymi. […]

 2. Z archiwum Apple Blog: Nike+iPod - Apple Blog

  […] pozwalającemu śledzić postępy biegania za pomocą iPoda i zestawu Nike+. Tekst składa się z informacji o systemie i sposobie zbierania informacji (część I) oraz podsumowania po kilku dniach biegania z ilustracją jak zebrane dane są […]

 3. Nike+ GPS za 2 dolce w App Store - Apple Blog

  […] okazji odgrzebię staroć z bloga: dwuczęściowy test […]

ksiazka-apple-osx-mountain-lion

Apple Blog poleca: książka podręcznik do najnowszej wersji systemu Apple OS X Mountain Lion.

Kup teraz z darmową wysyłką »