Przeskocz do:

Apple Blog.pl

21.05
2009
15:00
Nokia E75, współpraca z Makiem

Uwaga: czuję się zobligowany poinformować was, że poniższy tekst może nie być w pełni obiektywny, ponieważ telefon jest częścią pakietu reklamowego Nokii (drugą częścią jest box po prawej stronie). Zostaliście ostrzeżeni.

Pierwsza część tekstu, czyli wrażenia po kilku dniach używania, znajdziecie w tym wpisie na blogu. Dziś tematem przewodnim będzie połączenie Nokii z Makiem oraz synchronizacja danych.

Szybkie odpalenie iSync uświadomiło mi, że telefon nie jest wspierany przez Apple jeszcze. Niestety out-of-the-box można tylko użyć Nokii jako modemu do komputera i nic ponadto.

Niezrażony odpaliłem program promowany przez producenta telefonu, czyli Nokia Multimedia Transfer. Program był opisywany na Apple Blog. Już informacja na stronie, gdzie na liście wspieranych sprzętów nie ma E75 nie wróżyła dobrze. Po pobraniu programu i podłączeniu telefonu kablem, przywitał mnie taki komunikat:

Dla niewładających językiem: E75 jest niewspierana i nic się nie da zrobić. Sugestię uruchomienia połączenia przez Bluetooth odrzuciłem, bo już to przerabiałem (patrz wyżej). Dodane, bo kilka osób stara się mnie złapać za słowo w komentarzach: telefon jest w trybie PC Suite i pojawia się mimo wszystko ten komunikat. Tak samo jak w trybie „Nokia”.

Kolejnym przystankiem był Nokia iSync plug-in, czyli dodatek do systemowego programu iSync. Znajdziecie go tutaj. Po ściągnięciu i odpaleniu instalatora sytuacja zaczęła się klarować.

Po instalacji i uruchomieniu iSync, włączeniu poszukiwania Bluetooth i chwili cierpliwości telefon pojawił się na liście.

Po połączeniu iSync pokazuje ładnie ikonę z telefonem oraz wszystkie możliwe opcje.

Tutaj standardowa uwaga: proszę uważnie wybierać opcje, aby nie napisać sobie przypadkiem kontaktów gdzieś.

iSync z plug-inem bardzo ładnie współpracuje z telefonem. Po wybraniu przycisku „synchronizuj” telefon zapytał o potwierdzenie połączenia i po chwili kontakty i kalendarze zaczęły lecieć w obie strony.

Przesłanie wszystkich kontaktów zajęło niemal 10 minut, ale ustawiłem przesłanie wszystkich 1155 wizytówek. Sprawdziłem i jako jeden plik mają raptem 264KB, więc po czasie przesyłania spodziewam się, że plug-in wysyła kontakty pojedynczo i za każdym razem czeka na odpowiedź z telefonu.

Telefon można przeglądać przez Bluetooth i w ten sposób dostać się do wykonanych zdjęć i filmów, jednak dużo wygodniej (i zdecydowanie szybciej) jest połączyć urządzenia kablem USB. Po podpięciu telefonu identyfikuje się on jako aparat fotograficzny i automatycznie odpala się iPhoto. Za pomocą tego programu można pobrać z telefonu zarówno zdjęcia jak i filmy.

Podsumowując: po kliku minutach pracy, spędzonych głownie na obserwowaniu jak plug-in pobiera się ze strony Nokii, telefon może w pełni synchronizować dane z Makiem. Pierwsza synchronizacja trwa dość długo, ale każda następna powinna zająć kilka sekund. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do iPhone synchronizacja odbywa się bez udziału kabli.

Następny przystanek: możliwości multimedialne telefonu.

18 komentarzy do tego tekstu

 1. Kamil

  Juz wiem dlaczego nie dzialaly mi niektore nowe Nokie. Brakowalo pluginu. Do mnie dzisiaj trafila Nokia N95.

 2. Macius

  Mala poprawka, mam nadzieje ze sluszna bo Nokii nie uzywam, od lat nie uzywalem i z duzym prawdopodobienstwem uzywac nie bede ;-)

  Otoz autor pisze cos takiego:
  „Dla niewładających językiem: E75 jest niewspierana i nic się nie da zrobić. Sugestię uruchomienia połączenia przez Bluetooth odrzuciłem, bo już to przerabiałem (patrz wyżej).”

  Okienko zas wyraznie tlumaczy ze telefon znajduje sie W TRYBIE ktory nie jest wspierany i ze trzeba przelaczyc go w tryb PC Suite lub Nokia.
  Tyle.

 3. Jan

  Autor tłumaczy komunikaty czytelnikom, ale sam najwyraźniej nie włada za dobrze językiem angielskim :-) Tekst nie mówi w żadnym wypdaku, że „E75 jest niewspierana i nic się nie da zrobić”. Mówi, że telefon działa w niewspieranym trybie USB. Nokia obsługuje kilka trybów USB, żeby działał Nokia Multimedia Transfer trzeba w telefonie przestawić połączenie USB w tryb „PC Suite”.

 4. mantis30

  Uważam, że akurat w przypadku iPhone, gdzie częściej od kontaktów czy kalendarzy synchronizuje się aplikacje i multimedia, połączenie kablem USB z uwagi na swoją stabilność i szybkość bije na głowę rozwiązania bezprzewodowe (BT/WiFi), zresztą w przypadku tych pierwszych, tzn. kontaktów, zakładek, kalendarzy itp. zawsze można synchronizować fona bezprzewodowo korzystając z MobileMe :)

 5. Tomasz

  A czy komuś udało się może skonfigurować Nokię E71 jako modem przez Bluetooth? Dotarłem do instrukcji na stronie Nokii jak to zrobić, ale po pierwsze nie działa, po drugie chyba dotyczy ta instrukcja jakiejś starszej wersji Mac OS X, bo screenshoty są inne.

 6. MACiek

  … moje E51 działa jako modem bez zarzutu.
  Po ostatnim artykule, zainstalowałem w/w plugin i iSync zaczął kontaktować się z telefonem ;)

  @Tomasz – musisz włączyć Bluetooth w Swoim MAC-u, następnie uruchom Asystenta ustawień (Skonfiguruj urządzenia Bluetooth…), a następnie sparuj swój telefon, wykonuj instrukcje z ekranu a wszystko powinno działać :)

 7. Paweł Nowak

  Odnośnie komunikatu: telefon jest w trybie PC Suite i nie działał. W ogóle poza nazwą nie był wykrywany przez program.

 8. lopski

  Rozumiem że utrzymanie bloga jest drogie i takie tam ale jako „adwokat diabła” który śledzi Twojego bloga czuję się w obowiązku spytać czy jak Ci zapłacę to napiszesz też tekst o nowym odkurzaczu, malakserze, lub lampkach choinkowych, tudzież o jakimś innym sprzęcie którego można podłączyć do komputera osobistego (oczywiście wybór jest ogromny)?

 9. Paweł Nowak

  Jeśli tylko:
  a) sprzęt będzie popularny/wzbudzał emocje
  b) będzie działał z Makami
  c) będę dostawał na ten temat sporo pytań mailem
  To tak.

 10. lopski

  re: Paweł Nowak. ok rozumiem… ale nie będą to oczywiście teksty obiektywne, bo bedą należały do pakietu reklamowego, czyż nie?
  ad c)
  jak zbliżały się któreś tam wybory parlamentarne w Polsce, i władze Kościoła Katolickiego zabroniły wskazywać księżą z ambony na kogo przysłowoiowy Kowalski ma głosować, proboszcz w niedzielę zaczynał kazanie tak:
  „Zapytujecie na kogo głosować, więc odpowiadam…” :)
  pozdrawiam

 11. lopski

  oczywiście Paweł bez urazy, staram się tylko obiektywnie czytać Twojego bloga, jest on jednym z niewielu profesjonalnych blogów dotyczących Apple, więc staram się moimi komentarzami może trochę o to aby był bardziej obiektywny, chciał bym bo taki był jak zaczynałam go czytać półtora roku temu.

 12. Paweł Nowak

  A czy tekst jest nieobiektywny? Polecam lekturę komentarzy pod pierwszą częścią, nie chcę się powtarzać.

 13. S.Ł.

  Panowie, przy całym szacunku: Paweł na własnym blogu może napisać nawet o nowej kolekcji bielizny damskiej. Jego prawo, a my jako goście powinniśmy to uszanować. Pozdrawiam.

  PS: Mam oczywiście nadzieję, że nie będzie tego robił. Ale zawsze może.

 14. Pan Jabu

  Po pierwsze autor może pisać co chce – a póki co widać że jest wielu chętnych by to czytać (rynek decyduje). Po drugie jak ktoś ma zastrzeżenia do obiektywizmu, to powinien podać konkretne przykłady / zarzuty.


Strony, które pisały o tym tekście

 1. Nokia E51 i Mac | My First Mac

  […] jak zawsze, czytam moje RSSy, a tam Paweł pisze o swoich przygodach z  testową Nokią (ależ obrodziło w blogosferze… Tomek też dostał). Tak czy owak pomyślałem, że też […]

 2. Email zawsze z Tobą - blogerzy testują Nokię E75N | orszulka.net

  […] Polecam obserwację starcia z Nokią E75 wyznwcy kultu Steve’a Jobsa (to ten od nadgryzionego jabłka ;)) na appleblog. […]

 3. Nokia E75, multimedia, internet, poczta e-mail - Apple Blog

  […] pół miesiąca testowania telefonu powstały następujące teksty: pierwsze wrażenia oraz współpraca z Makiem. Dziś zajmę się możliwościami multimedialnymi […]

 4. Nokia E75, możliwości multimedialne telefonu - Apple Blog

  […] pół miesiąca testowania telefonu powstały następujące teksty: pierwsze wrażenia oraz współpraca z Makiem. Dziś zajmę się możliwościami multimedialnymi […]