Przeskocz do:

Apple Blog.pl

18.03
2010
13:20
Poradnik: jak szybko i wygodnie przenieść dane ze starego Maka na nowego

Poniższy poradnik dedykuję wszystkim osobom, które kiedykolwiek będę musiały przenieść swoje dane ze starego Maka na nowego. Temat jest dla mnie szczególnie aktualny, bo dziwnym zbiegiem okoliczności wszyscy wokół zmieniają ostatnio komputery: Włodek, Piotrek Seweryn, czytelnik który do mnie zadzwonił wczoraj wieczorem i przerwał mi drzemkę… Do dzieła zatem.

Zrzut Ekranu 2010 03 16 (Godz 16 54 34) 18 120821Na początku przyjrzyjmy się możliwościom, jakie w ogóle mamy.

 1. Pierwszy i najprostszy sposób, to użycie programu o nazwie Asystent Migracji. Program pozwala na przeniesienie danych ze starego Maka na nowego za pomocą kabla FireWire lub sieciowego (w obu wypadkach łącząc komputery kablem bezpośrednio ze sobą).
 2. Druga opcja to przeniesienie danych z/za pomocą Time Machine. Jeśli posiadacie odpowiednio duży dysk twardy, możecie wykonać kopię całego starego systemu, a następnie przenieść go na nowy komputer.
 3. Trzecia opcja, preferowana przeze mnie, to ręczne przeniesienie danych i programów. Tą opcję opiszę bardzo dokładnie poniżej, żebyście mieli gotową instrukcję.
 4. Istnieje jeszcze możliwość przeniesienia całego systemu – w tym celu należy wykonać kopię danych programem CarbonCopyCloner i odtworzyć ją na nowym komputerze. Tutaj jednak wymagany jest najczęściej osobny komputer, na którym będziecie odpalać program i z niego dokonywać kopiowania z i na dyski.


Asystent Migracji

Dzięki wykorzystaniu Asystenta Migracji można bardzo szybko i bezproblemowo przenieść dane z komputera na komputer. Po uruchomieniu programu na nowym komputerze, należy postępować zgodnie z wyświetlonymi na ekranie informacjami i po chwili, w zależności od ilości danych, na nowym sprzęcie pojawi się system w dokładnie takim stanie jak na starym komputerze.

Asysten Migracji 18 121814Plusy: na pewno szybkość, bo połączenie kablem FireWire lub sieciowym jest bardzo szybkie i stabilne. Osiągane prędkości mogą dotrzeć nawet do ok. 100MB/s (za pomocą kabla sieciowego) więc w teorii przeniesienie 250GB dysku zajmie ok. 45 minut. W praktyce na kopiowanie takiej ilości danych zarezerwujcie sobie ok. godziny. Drugim plusem jest łatwość całej operacji – wszystko może wykonać nawet laik.

Minusy: jeśli macie zaśmiecony stary system, to nowy będzie jego wierną kopią – tak samo zaśmiecony i działający z podobną prędkością. Drugi minus, to konieczność użycia kabla FireWire lub Ethernetowego (sieciowego) – ja np. w moim Air nie mam ani jednego, ani drugiego. ((Mam wprawdzie przejściówkę z USB na gniazdo sieciowe, ale wtedy nie osiągam swojego 1Gbps tylko tyle, na ile pozwala mi USB – ok. 400Mbps, a to i tak w porywach.))

Zalecane dla osób początkujących lub nie chcących się bawić w ręczne przenoszenie plików.

Time Machine

Ta opcja różni się nieznacznie od opisanej wyżej. Kroki niezbędne do jej wykonania, to:

 1. zrobienie kopii bezpieczeństwa za pomocą Time Machine na starym komputerze
 2. uruchomienie Asystenta Migracji na nowym i wybranie opcji przywracania systemu z Time Machine

Całą resztą zajmuje się komputer.

Zrzut Ekranu 2010 03 18 (Godz 12 38 23) 18 123920

Plusy: ekstremalnie łatwa obsługa i prędkość procesu. Jako dysk do użycia z Time Machine można użyć dysków zewnętrznych na USB i FW, dużych pendrivów lub Time Capsule (test Time Capsule tutaj) podpiętego właściwie dowolnie do komputera: przez wifi lub Ethernet.

Minusy: podobnie jak wcześniej, system będzie wierną kopią starego OS Xa.

Przenoszenie plików ręcznie

Kopiowanie plików ręcznie jest obecnie preferowaną przeze mnie opcją. Oczywiście jeśli nie mam czasu i potrzebuję szybko zrobić kopię, użyję jednej z dwóch opisanych wcześniej metod. Kopiowanie plików rezerwuję sobie tylko na okazje, kiedy dysponuję odpowiednią ilością czasu i chcę mieć nowy komputer szybki jak fabryczny Snow Leopard i posiadający wszystkie dane.

Oto pliki, które musicie przekopiować najpierw (do tych samych miejsc):

 • Jeśli używacie iPhoto, bibliotekę znajdziecie w ~/Obrazki/iPhoto library. Musicie przekopiować cały plik.
 • W przypadku iTunes interesuje was katalog ~/Muzyka/iTunes.
 • Dokumenty musicie przenieść z miejsca gdzie je trzymacie
 • Programy są w /Aplikacje i proponuję przenieść tylko te, których faktycznie używacie (oczywiście tylko te, których nie ma nowy system już)

Teraz odnośnie ustawień programów, poczty, kalendarzy, bazy nalepek.

Zdjęcie które otwiera ten tekst przedstawia mniej więcej jak należy podejść do tematu prawidłowo – cztery okna z otwartymi katalogami to: Schemat 18 124821

Ja użyłem ostatnio bezpośredniego połączenia kablem Ethernetowym, ale równie dobrze mogłem najpierw przekopiować dane ze starego Maka na dysk twardy, a następnie kopiować je na nowego.

W katalogu ~/Biblioteki znajduje się wiele ciekawych rzeczy. Oto lista programów, które ostatnio kopiowałem:

 • W podkatalogu /Application Support warto się rozejrzeć i wybrać pliki pomocnicze z programów, które używamy. Przykładowo: skopiowałem katalogi: 1Password, Coda, Address Book, Feeder, Little Snapper, Maktura, NetNewsWire, Transmit. W tym katalogu znajdują się pliki niezbędne do działania niektórych programów. Przykładowo w katalogu /Address Book jest cała moja książka adresowa.
 • Poradziwszy sobie z /Application Support, przeszedłem dalej. Katalogi niezbędne do skopiowana z ~/Biblioteki to: Calendars (kalendarze), Keychains (wszystkie hasła z Pęku kluczy), Mail oraz Mail downloads (poczta), Safari (tylko plik bookmarks.plist – czyli zakładki) czy Widget.
 • Jeśli używacie programu Nalepki, to baza danych do niego znajduje się luzem w ~/Biblioteki i nazywa się StickiesDatabase.
 • Do działania większość programów wymagane są preferencje, więc udajemy się do katalogu (wcześniej pominiętego) ~/Biblioteki/Preferences. Tutaj Musicie znaleźć ustawienia programów, których pliki przekopiowaliście wcześniej: Mail, Safari, AddressBook, iCal, NetNewsWire, itd. Najlepiej jest otworzyć sobie trzy okna Findera: w jednym lista programów (żeby nie zapomnieć o jakimś), w drugim wyniki wyszukiwania w katalogu ~/Biblioteki/Preferences na starym Maku a w trzecim ten sam katalog na nowym Maku. Wtedy tylko trzeba sukcesywnie sprawdzać pliki ustawień i kopiować je do nowego Maka.

Layout Bibliotek 18 131212Po skopiowaniu danych programów, ich ustawień i waszych niezbędnych plików, powinniście być gotowi do pracy. Podczas pierwszego uruchomienia programu na nowym Maku mogą pojawić się jakieś powitalne komunikaty (np. w Mail, NetNewWire) ale po ich zignorowaniu powinniście zobaczyć dokładnie to samo co na starym komputerze.

Jeśli jakiś program jest
oporny, sprawdźcie czy na pewno przekopiowaliście wszystkie pliki i katalogi dotyczące go z ~/Biblioteki oraz ~/Biblioteki/Preferences.

Mały trick na koniec: jeśli skopiujecie także plik com.apple.dock.plist ze starego systemu na nowy (jest w /Preferences) to także Dock będzie wyglądał tak jak zawsze.

Komentarze są do waszej dyspozycji.

24 komentarzy do tego tekstu

 1. Linuz

  Asystent Migracji ma jeszcze jeden minus, musimy mieć oba Maci. Część osób będzie raczej skłonna sprzedać starego na allegro i dołożyć trochę kasy i kupić nowego. W takim przypadku metoda Asystent Migracji odpada.

 2. Kamil

  Jak mam pytanie techniczne. Czy wykonując przenoszenie z Time Machine pliku „układają” się na dysku lepiej niż na starym. Podobno OSX ma wbudowaną defragmentacje, ale mi się wydaje, że czasami dysk za długo mi mieli w poszukiwaniu danych. Często długo otwierają mi się nowe okna przeglądarki lub jakieś pliki Worlda albo Excela.

 3. Haramac

  W przypadku kiedy sprzedajemy najpierw starego Maca, to polecam zrobienie kopii zapasowej swojego dysku ze starego Maca na dysk zewnętrzny (opcja kopiuj wszystko). Potem w nowym Macu podpinamy dysk i używamy Asystenta Migracji z dysku na dysk. W sumie to tak jakbyśmy mieli nadal starego Maca ;)

 4. KRUChY

  OK, a ja mam pytanie – JAK ŁATWO I PRZYJEMNIE PRZENIEŚĆ DANE Z PC na MACa ?!
  Dzięki Wam własnie oczekuje na mojego pierwszego w życiu iMaca – oczywiście od Armago.pl – i w poniedziałek czeka mnie przesiadka…
  Myśle że z danymi problemu nie będzie – gorzej z pocztą i kontaktami. Korzystam z Outlooka 2007 – może ktoś już przesiadał się i coś by mi podrzucił ??

 5. Mati

  No wlasnie ja mialem ostatnio problemy z iMakiem moim (20″ pierwsze model Alu) i strasznie mulil ze tak sie wyraze. Na timemachine mialem dokladna kopie dysku wiec uzylem funkcji przywracania systemu. I o dziwo pracuje zwinnie i szybko!
  I sie teraz zastanawiam czy moze Timemachine omija jakies ustawienia i pliki systemowe. Albo jednak to bylo z powodu fragmentacji i po przywroceniu wszystko zostalo tak jakby „poukladane”. A co wy o tym sadzicie?

 6. ujemny

  Ostatnio wyminiałem w Mini dysk i zrobiłem to asystentem migracji. Włożyłem nowy dysk postawiłem system i zapytał czy ma przenieść dane ze starego maca, podłączyłęm stary dysk przez usb pomielił z pół godziny i miałem nawet tą samą tapete na biurku.

 7. Bartek Chyba

  @KRUCHY

  Ja dane z Outlooka przeniosłem sobie za pomocą MobileMe – konto testowe jest za darmowe i działa i z Mac’ami i z Windą

 8. Jurek Markowicz

  Najczęściej kopiuję ręcznie to czego potrzebuję. Przy każdej migracji korzystam po prostu z okazji na wyczyszczenie systemu, z zachowaniem tylko wybranych aplikacji i ich ustawień (~/Library/Application Support/…).
  .
  Tip dla osób martwiących się o pocztę – najlepiej używać serwerów IMAP, wtedy nie będzie już nigdy problemu.

 9. iSeb

  Co za wyczucie czasu! Dosłownie 10 minut temu skończyłem instalację Snow Leoparda (wreszcie upgrade zrobiony!). A że chciałem zainstalować na czysty dysk to od rana zrzucałem wszelkie potrzebne dane na dysk zewnętrzny. Łatwo, szybko i bezboleśnie. Co do gromadzenia potrzebnych danych i plików to w Książce Adresowej można po prostu zrobić archiwum kontaktów – bez grzebania i szukania po dysku. To samo z zakładkami w Safari. Z 1Password też zrobiłem eksport wszystkich elementów. Poczta z Mail’a to archiwizacja skrzynek pocztowych z poziomu aplikacji – najprostszy chyba sposób na zachowanie wiadomości. Też miałem dużo ‚śmieci’ ostatnio ale naprawdę nie zauważyłem jakiegoś spowolnienia w pracy komputera. Poważnie. Dzisiejsza instalacja to był restart po raz pierwszy od… 29 dni(!) A przez te ostatnie kilka tygodni to co dzień instalowałem jakieś aplikacje do testowania żeby mieć pewność że po instalacji SL nic niepotrzebnego nie będzie mi zaśmiecać dysku :)

 10. iSeb

  @KRUChY: Ja też miałem największy problem (w sumie to chyba jedyny) właśnie z pocztą podczas migracji na Maka. W sumie to – o ile dobrze pamiętam – skończyło się na tym, że wysłałem wszystkie trzymane na komputerze wiadomości na inną skrzynkę i potem z Maila sobie wszystko odebrałem. Było o tyle łatwo że miałem bardzo mało wiadomości, bo przy kilkuset mailach może być problem :)

 11. Piotrek

  Ergo, ergo, egro!

  ;)

 12. WezUwiUsz

  O… jaki mily tutorial. Wlasnie czekam na mojego iMaczka 27″ :D przyda sie poradnik… przyda :)

 13. darekpoznan

  jako jeszcze jeden sposób proponuję użycie Narzędzi dyskowych (Disk Utility) i utworzenie obrazu dysku na innym dysku (z rozszerzeniem .dmg) i późniejsze odtworzenie z obrazu na nowym komputerze (i np. wymienianym dysku) za pomocą tych samych narzędzi dyskowych – wydaje mi się to pewniejszym sposobem niż korzystanie z Time Machine

 14. ArSaghar

  Poradnik palce lizać. Daje dobry początek do dalszych inspekcji „co by tu jeszcze zachować”. Dobra robota!!
  Tylko błagam, nie używajcie polskiego nazewnictwa, bo ja wychowałem się na angielskich systemach operacyjnych (kiedyś nie było innych) i jeszcze nigdy nie używałem systemu po polsku ani Win ani Linux, ani Mac i określenia w stylu „Biblioteki” czy (sic!!) „Nalepki” poteżnie mnie konfudują.

 15. Luke

  iBackup spisuje się wyśmienicie to takich manewrów, najfajniejsze jest do ze można dodać swoje własne kryteria co ma być skopiowane i dodatkowo nie trzeba się grzebać w plikach, bardzo intuicyjnie zahaczamy co chcemy przenieść klikamy archiwizuj i czekamy … gdy już się zakończy, na nowym maczku klikamy przywróć i idziemy na piwo…

 16. kormo

  Za czasów OS 9 i starszych było prościej.

 17. Sewi

  Tak jak Paweł wspomniał wcześniej, świetny timing na ten poradnik! Kurde, wiedziałem że o czymś zapomniałem…. :/ zapomniałem o pliku com.apple.dock.plist ale bez niego płakać po nocach nie będę.

 18. Maciej

  Fajny poradnik, nic dodać, nic ująć.

 19. Heidi

  Wręcz przeciwnie, jest bardzo wiele do dodania. Te porady sprawdzą się w najprostszych konfiguracjach, kiedy posiada się kilka programów na krzyż. Wystarczy jednak jakiś ciut bardziej skomplikowany program lub akcesorium z własnymi sterownikami i zaczną się problemy. Co z kextami? Co z input managerami? Co panelami Preferencji systemowych? Co z frameworkami, rozszerzeniami skryptowymi i całym tym bałaganem, który instalują co bardziej zaawansowane programy? Wreszcie co z ukrytymi plikami rejestracyjnymi?

  Drugą sprawą jest propozycja odtworzenia dysku z kopii Time Machine. Świetnie, da się i świetnie działa w przypadku tego samego komputera, ale przy przenosinach na nowy sprzęt to kolejny sposób na zapewnienie sobie pracowitej nocy. System ze starego komputera może nie posiadać plików niezbędnych do prawidłowej pracy nowego sprzętu. Przykładowo: system 10.6 przeniesiony przez Time Machine z komputera z C2D (iMac) nie potrafi rozpoznać procesora i7 (również iMac). Sprzęt staje się niestabilny, nie budzi się, etc. Zdecydowanie brakuje tu informacji, że po takiej czynności należy bezwzględnie zainstalować na nowo system, korzystając z nowych procedur instalacyjnych w Mac OS 10.6 (nadinstalowuje system, a nie instaluje obok starego), a następnie zainstalować wszystkie uaktualnienia.

  Niestety, przenosiny danych na nowy komputer nie są tak prostą czynnością, jak może sugerować ten poradnik. Wręcz przeciwnie, co jest powodem powstania Asystenta migracji. A porządek w komputerze lepiej utrzymywać na bieżąco, bo wtedy system będzie działał wydajnie przez cały czas, a nie tylko kilka dni po instalacji.

 20. ArSaghar

  Heidi, przesadzasz. Ktoś kto korzysta np. z wymienionych przez Ciebie „problematycznych” programów, ogarnia system na tyle, ze nie czyta poradnika!! To zostało stworzone dla początkującego, proste? Wiemy że jesteś obcykany w świecie Mac’ów, że jesteś PRO, nie musisz nam szpanować swoją wiedzę bo to się już nudne robi, a zaakceptować fakt, że większość użytkowników Mac’a (jak i innych systemów) ogranicza się do prostych rozwiązań, czy oprogramowania i dla nich ten poradnik jest i będzie „nic dodać nic ująć”.

 21. Marek

  @KRUCHY ja swego czasu (4 lata temu) przeniosłem pocztę pod win z outlooka do thunderbirda, następnie zaimportowałem programikiem Eudora Mailbox Cleaner do makowego już Maila.
  Programik jest tu: http://homepage.mac.com/aamann/Eudora_Mailbox_Cleaner.html
  Po zaimportowaniu do Maila wystarczy zapodać funkcję „Przebuduj” i po sprawie.
  Trochę zabawy, ale sprawdzone i działa.

 22. Paweł

  @ArSaghar
  Uważasz, że skoro kupiłem np. Paragon NTFS, to znaczy, że ogarniam cały system i nie potrzebuję poradników? Nonsens! Heidi ma rację, że to się sprawdzi tylko w niektórych systemach.

 23. Paweł

  Ja przenosząc pliki miałem problem z mailem. Skopiowałem ręcznie pocztę, później chciałem pobrać nowe maile z ostatniego dnia. i ku mojemu zdziwieniu program zaczął pobierać wszystko od początku z serwera (ok. 6 tys maili) powodując duplikowanie wszystkiego i totalny bajzel.

  W końcu skorzystałem z asystenta migracji i przeniosłem wszystko z MBPRO na iMaca.

 24. Heidi

  Ad ArSaghar: Masz rację, rzeczywiście przesadziłem. Zupełnie nie wziąłem pod uwagę, że zainstalowanie drukarki HP, myszy Logitech, Periana czy Speed Download czyni z użytkownika speca od systemu i haxora. Mimo tego ewidentnego błędu dalej pozostanę przy opinii, że ręczne przenoszenie danych to metoda tylko i wyłącznie dla najbardziej doświadczonych użytkowników.