Przeskocz do:

Apple Blog.pl

26.06
2007
12:58
PortableApps… Niech ustawienia będą z Tobą!

Jak często zmieniacie maczki, przed którymi siadacie? Macie jeden w domu, drugi w pracy? A może kilka różnych na uczelni? A może nie macie w tej chwili dostępu do internetu, ale macie dojście do innego maczka, który dostęp ma?

Jeśli do tego macie pendrive’a, zewnętrzny dysk twardy, odtwarzacz mp3, czy iPoda, to prawdopodobnie zainteresują was przenośne programy.

Mail

PortableApps to programy, które przechowują ustawienia (pliki ustawień) w samym programie, a nie w katalogach zagnieżdżonych głęboko w systemie. Pozwala to na swobodne przenoszenie danego programu na np. pendrive’a bez utraty ustawień i korzystanie z niego niezależnie przy jakim Maku! się siedzi.

Do tych programów należą te najbardziej przydatne jak klient poczty, komunikatory, przeglądarki internetowe, czytniki rss, ale także inne.

Piszę o tym, ponieważ kupiłem sobie ostatnio pendrive’a Kingstona (wspaniałe maleństwo), a że cyrkuluję pomiędzy dwoma makami, to chciałem mieć pocztę oraz komunikator zawsze przy sobie, do tego książka adresowa i czytnik rss, i przenośne programy dały mi tę niezwykłą możliwość, dlatego też właściwie nie ważne gdzie teraz jestem, zawsze mam to, czego potrzebuję. Jest to niezwykle wygodne, poza tym stanowi dla mnie kopię bezpieczeństwa, gdyby któryś z dysków w maczkach mi nagle padł.

Kingston DTM

Wadą tych programów jest to, że nie przechowują haseł. Oczywiście mogą zapisać je w keychains komputera przy którym akurat pracujemy, jeśli tylko sobie tego zażyczymy, ale jeśli to nie jest nasz Mac, to chyba lepiej takich informacji na nim nie przechowywać.

Oto lista programów, które zostały odpowiednio zmienione: Abiword, Adium, Audacity, Camino, CheckOff, Cyberduck, Feed, Firefox, Gimp, Inkscape, Newspeak, NVU, OpenOffice, RSSOwl, Sunbird, Thunderbird, Vienna, VLC, X-Chat, Aqua, Mail, Safari, iCal, iChat Address Book, SyncPAppsX.

Większość tych programów jest dostępna za darmo, oprócz tych ostatnich i najważniejszych. Mail, Safari, iCal, iChat oraz Address Book są dostępne za uiszczeniem symbolicznych 99centów za każdy. Nie jest to dużo za taką przyjemność, ja zdecydowałem sią na Mail i Adressbook – 6 zł to nie dużo za taką wygodę. Ostatni program (SyncPAppsX) kosztuje już 4,80$, a służy on do synchronizacji ustawień przenośnych programów z tymi zainstalowanymi na Macu.
Przy pierwszym uruchomieniu programów program automatycznie pyta, czy pobrać ustawienia z dysku, czy może stworzyć nowe.

adium

Jeśli chodzi o pracę z programami, to mogą wypowiedzieć się jedynie o Mail, Address Book, Adium oraz Vienna. Te dwa pierwsze są niezwykle lekkie i jak się domyślam korzystają z bibliotek zainstalowanych w systemie, dzięki temu są bardzo szybkie, otwierają sią niemal tak szybko jak normalnie, nawet przy USB 1.1 nie odczuwam większych zmian. Adium i Vienna z kolei są już pełnymi programami, które zawierają w sobie wszystkie biblioteki i ustawienia, dlatego też uruchamiają sią nieco wolniej (zwłaszcza przy USB 1.1).

Przed zainstalowaniem programów radzę przeczytać dokumentację i opisy instalacji, czasami (rzadko) są z tym problemy (specyficzna jest na przykład instalacja Adium)!
Smacznego!

http://www.freesmug.org/portableapps
http://osxportableapps.sourceforge.net/

12 komentarzy do tego tekstu

 1. Paweł Nowak

  Świetne!

  Oczywiście można korzystać z .Mac czy gmail do poczty na innych komputerach, ale już OpenOffica czy Adium tak łatwo się nie przeniesie :) No i nie ma jak Mail, czy iCal :)

  Swoją drogą wczoraj znajomy kupić kupił takiego Pen Driva:

  Rewelacyjna sprawa.

 2. Glub

  fajny pendrive, czy gniazdo wysuwa mu się?

 3. Paweł Nowak

  Tak, trzeba paznokciem zahaczyć od spodu i popchnąć i się wysuwa tyle, że wtyka się do USB tylko.

 4. Remik_K

  A gdzie Pawel twoj znajomy kupic!! tego pen driva bo jest swietny i tez taki chce.Napisz cos wiecej.

 5. ser91e

  A nie mogli zrobić tego ucha też z metalu? Znając życie rozleci się po kilku miesiącach dyndania przy kluczach :/.
  Ja mogę polecić Sandisk Tytanium z chowanym złączem do środka. Można po nim przejechać samochodem i nic się nie stanie :D.

 6. kozjar

  :: drogi Pawle, mozesz ujawnic gdzie i za ile mozna kupic takie Oooo :)

 7. Paweł Nowak

  Są w dużych ilościach na Allegro na przykład.

 8. remik_k

  popraw ten blad bo nie wypada ta w Twoim przypadku Pawle! Wiem, ze to przez nieuwage, ale Twoj poziom uznaje za wyzszy nic ludzi w omentarzach onetu wiec poraw twoj kolega KUPIL a nie KUPIC!

 9. mattek

  a czy iBackup nie zrobi tego samego? Ma opcje zapisywania preferencji programow.

 10. Paweł Nowak

  @remik_k – dzięki, nawet nie zwróciłem uwagi (dostałem też 2 maile w tej sprawie ;))

  @mattek – przeczytaj tekst jeszcze raz :) Dzięki opisywanem rozwiązaniu możesz uruchomić programy z Pen Drive a nie zrobić ich kopię na przenośnej pamięci.

 11. remik_k

  Spoko.Pozdrawiam.

 12. nicomsw

  Bardzo fajny program! Ostatnio się zastanawiałem czy nie kupić pendrive. Chociaż mam dysk WD i postawionego Tigera. Po prostu w rakcie pracy na innym kompie botuje z dysku zewnętrznego. Równie fajna sprawa – choć nie tak mała jak pendrive.