Przeskocz do:

Apple Blog.pl

16.05
2008
10:34
Potwierdzone: iPhone w Polsce z Orange

Orange ogłosiło na swojej stronie, że zgodnie z umową z Apple zacznie oferować iPhone w Polsce przed końcem roku. W tym samym komunikacie znajduje się także informacja, że do końca roku iPhone pojawi się w kilku innych krajach.

Apple Blog informowało wcześniej, że Orange będzie najprawdopodobniej siecią, która zaoferuje iPhone w Polsce.

Informację o komunikacie podesłał Tomek, Kuba (newkind), Rafał i inni – dzięki!


(W trakcie pisania tych dwóch akapitów powyżej dostałem 11 maili z tą informacją, dzięki!)

Druga ważna sprawa związana z iPhone w Polsce: aktywacja i iTunes Store. Są dwie możliwości

 • Pojawi się jakaś namiastka sklepu do Polaków, tj. możliwość założenia konta z Polski tylko w celu aktywacji swojego telefonu
 • Będziemy aktywować telefon przez jakieś wygibasy ze stroną Orange

Oczywiście mam cichą nadzieje, że pojawi się także opcja numer trzy, tj. sklep iTunes z prawdziwego zdarzenia z możliwością kupowania także muzyki. Nawet jeśli to będą dwa albumy, to będzie dobry początek.

Dlatego może zabawmy się w małego detektywa: czy znacie jakieś kraje gdzie iPhone jest już w sprzedaży a nie ma w tym kraju iTunes Store? Jeśli znajdziemy taki kraj, dowiemy się jaka jest polityka Apple i sieci komórkowych w takim wypadku.

Ostatnie doniesienia na temat iPhone w różnych krajach na świecie nie są jasne. Wygląda na to, że iPhone pojawi się w bardzo dużej liczbie krajów do końca 2008 roku, nawet takich krajów, gdzie nie ma iTunes.

Kolejna ciekawa rzecz, to to, czy Orange będzie miał wyłączność w Polsce i innych wymienionych krajach. Np. w Australii iPhone będzie oferowany przez więcej niż dwie sieci komórkowe. W komunikacie Orange (link na początku postu) nie ma słowa na temat wyłączności, a jedynie o rozszerzeniu umowy na inne kraje.

Jak myślicie, jak będziemy aktywować iPhone w Polsce? Powstanie tylko „aktywator” czy też sklep iTunes?

Dodatkowe informacje: przypominam, że mówiliśmy także o Orange i iPhone w Polsce w zeszłotygodniowym odcinku podcastu. W trakcie audycji przypomniałem, że jeden z autorów Apple Blog, programista iPhone i pracownik firmy piszącej soft dla telefonii – Bazyli Zygan – przewidział, że iPhone w Polsce będzie w Orange.

Orange nie będzie miał wyłączności na sprzedaż iPhone w Polsce ! Informację potwierdził rzecznik prasowy grupy France Telecom, który poinformował, że grupa Orange-FT będzię miała wyłączność na dystrybucję iPhone jedynie we Francji, Belgii oraz Rumunii. Drugim operatorem który zaoferuje iPhone na polskim rynku będzie Era – chociaż operator jeszcze nie wydał oficjalnego komunikatu w tej sprawie. Kuba Czajkowski

60 komentarzy do tego tekstu

 1. Piotr Bielaska

  Hmm, cieszyć się czy nie… Nie przepadam za Orange (brak sensownych powodów, tak po prostu ;)), ale na pewno jest wielu, którzy mogą powiedzieć podobnie o innych operatorach. Pozostaje tylko wierzyć, że nie będzie trzeba płacić za iPhone’a jak za zboże przy marnych taryfach, np. limitowany dostęp do pakietowej transmisji danych. Jeśli dodadzą darmowe hotspoty i chociaż trochę dopłacą do iPhone to może być nieźle. Szkoda tylko, że miesiąc temu podpisałem umowę z Plusem :(.

 2. Tidus

  Swietnie – w koncu legalny iPhone w Polsce :))) Teraz czekamy tylko na iTunes :P

 3. CoSTa

  O, to miłe dla mnie info. Ciekaw jestem cen – będzie drogo, to pewne. W końcu to Orange…

 4. Paweł Nowak

  No ja powiem, że nie czekałem jakoś szczególnie na iPhone w Polsce w ogóle, bo swój już mam, ale kiedy przenosiłem się z sieci do sieci ostatnim razem to przezornie podpisałem umowę na czas nieokreślony.

  Teraz pozostaje mi tylko czekać i zobaczyć jaką ofertę zaproponuje Orange i siuup :) Zobaczę także, czy będzie oferta dla firm. Ale generalnie się nie napalam, bo mi dobrze w mojej sieci i z moim iPhone (choć chciałbym używać poczty głosowej a la Apple i kilku innych rzeczy).

 5. Lukasz Macheta

  Sadzę, że o iTunes możemy narazie pomarzyć, skończy się na aktywowaniu telefonu przez serwis Orange :/

 6. Acid

  no i pewnie jak orange zacznie cos macic z aktywacja to cos zepsuja .. co dobrzy w ewetualnych odyfikacjach softu ;/

 7. Piotr Bielaska

  @Acid

  No w modyfikacjach to oni w bolka czasami lecą, ale na szczęście w iPhone’nie Apple na to nie pozwoli :).

  W sumie zmartwiłem się, że nie skorzystam, ale patrząc od drugiej strony, w Plusie mam nielimitowany net za rozsądną cenę. Dla Visual Voicemail nie zdecydowałbym się na zmianę operatora ;).

 8. Patryk Dawidziuk

  Ceny będą z kosmosu czuję przez skórę ;-) Ale pożyjemy – zobaczymy.

 9. lpociask

  Myślę, że ERA szybko zareaguje na tą wiadomość. A jeśli chodzi o iTunes to obstawiam okrojoną funkcjonalność.

 10. Mariusz Ostrowski

  Paweł, przecież telefon/karta mogą być aktywowane w punkcie sprzedaży, podpisujesz dokumenty i wszystko jest załatwiane przy Twojej obecności.

 11. Paweł Nowak

  I myślisz, że w Ameryce to tak też działa dlatego trzeba podpiąć telefon do iTunes w domu i dokonać aktywacji? Tutaj nie chodzi o aktywację karty tylko o telefon (i pewnie Apple chce wiedzieć kto, jak, gdzie, itd.). Takie mam zdanie.

 12. Mariusz Ostrowski

  Apple może to tak samo wiedzieć jeżeli aktywacja będzie dokonana w punkcie sprzedaży. Nie widzę w tym nic dziwnego, że przychodzę do punktu Orange, wybieram taryfę, podpisuję umowę – pracownik otwiera pudełko (zresztą robią to z każdym telefonem) podłącza kabelek, klik i tyle. Wychodzisz z działającym urządzeniem.

 13. Mariusz Ostrowski

  Widzę jeszcze jeden sposób przez iTunes, każdy kraj otrzymuje pulę telefonów (np. zakres numerów IMEI), podłączamy taki telefon do komputera. iTunes odczytuje nr. IMEI, przesyła na serwer Apple, ten weryfikuje, że jest to urządzenie kupione w Polsce i wcześniej nie aktywowane i zwraca aktywację.

 14. Maćkofff

  Z pierwszego zdania wynika, że iPhone w Polsce będzie tylko do 2008 roku, a później już nie ;>?

 15. bazyl

  Mam niestety wrażenie, że iPhone w Polsce nie będzie aktywowany przez iTunes Store, tylko normalnie podpisywana umowa, jak to ma miejsce chociażby w Niemczech.

  Czy po raz drugi uda mi się przewidzieć przyszłość?

  Mam nadzieję, że tym razem już nie. A jak będzie naprawdę to dopiero się przekonamy ;]

 16. Bakus

  A ja pomijając niezadowolenie, że nie Plus będzie oferował iPhone’a zauważyłem 2 literówki (2 razy takie same…)
  powinno być „w komunikacie” a nie „w komunikacje”

 17. Paweł Nowak

  @Bakus – hehe widać mój umysł myśli inaczej :) Zrobiłem test i tak bezwiednie tak pisze :)

  @Maćkofff – zmieniłem szyk zdania.

 18. Riddle

  iPhone oficjalnie się przyda, zawsze można sobie darować hakowanie softu. No i aplikacje z AppStore, jak dla mnie killer feature iPhone OS 2.0

 19. Pepan

  Ja chcac przejsc do organge z zachowaniem numeru musze mixplusa zmienic na abonament a dopiero potem bede mogl zmienic siec i zachowac numer.

 20. Michał Bykowski

  Na liście krajów znajduje się również Szwajcaria, w której również Swisscom będzie siecią oferującą iPhone :)
  Liczę na to, że i w Polsce więcej sieci niż jedna będzie miała iPhone’a w swojej ofercie (niech to będzie Era, prooszę :)

 21. Steve

  Ale jesteście podnieceni… Przyda Wam się chłodny prysznic jak już zobaczycie iPhone w salonach Orange w postaci potwornych cen za abonament i sam telefon. Wystarczy już dziś porównać oferty Orange Polska do Orange UK :) Zobaczycie ceny i ubogą ofertę, entuzjazm opadnie… Przykre, że „przeciętnego polaka” nie będzie na to stać. Umowa podpisywana w salonie… żenada, w Polsce nic nie może być normalnie i dla ludzi! Smutne. Dobrze, że cała polonia w UK cieszy się tanim ( w stosunku do minimalnych zarobków ) iPhonem już od dawna!!! Już niebawem będziemy cieszyć się iPhone 3G!!!

 22. Mariusz Ostrowski

  Steve: podejrzewam, że ilość iPhone w Polsce jest zbliżona do tej w UK :) Co więcej, umów nawet przez internet nie musieliśmy załatwiać ;)

 23. Marek

  Racja Steve! Pamiętam jak kupowałem K800i w UK w salonie O2 na kartę, po roku przyjechałem do Polski w odwiedziny i zobaczyłem reklamę w TV: K800i nowy telefon w ofercie tylko dla biznesu! Masakra :( Co zrobić, jesteśmy nawet za Afryką z iPhonem, za murzynami, co jeżdzą na kozach i śpią w lepiankach.

 24. Tomek

  Ilość może i tak, ale również boję się co do ceny. Oczywiście będzie dostępny tylko w super/extra/wypasionym/hiper planie biznesowym z abonamentem jak stąd do kosmosu :P

 25. Marek

  Ale musimy biegać po salonach i pokazywać papiery o zatrudnieniu i dochodach itp… Pełna komuna! Dzięki takim indywidualistom jak ty Mariusz nic się nie zmieni, stare przyzwyczajenia zostaną…

 26. Adam

  …zresztą co Mariusz funkcjonariusz może wiedzieć o ilości w UK i w Polsce? Przypuszczać każdy może… Ceny będą kosmiczne to fakt.

 27. Mocherka Teresa

  Szczęść Boże bracia i siostry. To wspaniała nowina Panie Pawle, dziękujemy za nią Panu Bogu. Mam nadzieję, że ten wspaniały niebiański telefon będzie dostępny w sieci Prałat Mobile Ojca Dyrektora ks. Rydzyka. Napisałam już mu wiadomość o tej nowinie i wiem, że Ojciec Dyrektor jest tym bardzo zainterespwany. Obiecał także program o iPhone w radiu Maryja. Niech Was Bóg błogosławi i Pana Panie Pawle!

 28. Grzegorz

  Mariusz Ostrowski: gdyby tak było pięknie jak wynika z Twojej kpiącej wypowiedzi iPhone powinien pokazać się w Polsce już od 2007 roku, natomiast Polska jest daleko za UK a nie odwrotnie. Nawet nie mamy iTunes Store nie wspominam już o Apple Store z prawdziwego zdarzenia :( Ale Mariusz O. marzenia to dobra rzecz :)

 29. Paweł Nowak

  Wracajmy do tematu proszę.

 30. Mik

  Nie ma się czym podniecać… na zachodzie iPhone już jest wstrzymany ze sprzedaży (8GB i 16GB niedostępny) przed wprowadzeniem nowego iPhone 3G, a u nas? heh… do końca roku… hehehehe… szkoda gadać.

 31. Paweł Nowak

  Chyba nie myślisz, że na zachodzie wejdzie nowa wersja a u nas będą magazyn opróżniać, co? Jeśli telefon ma się u nas pojawić do końca roku, więc pewnie 31 grudnia, to na pewno będzie to już nowa wersja.

 32. herbu

  iPone w Polsce, rozumiem…
  ale w Orange? w tej najbardziej dziurawej sieci? w samej Wawie jest kilkadziesiąt miejsc bez zasięgu i mają to w dupie od wielu, wielu miesięcy. pies ich…

 33. Lukasz

  Cena abonamentu oraz koszt samego iPhone w Orange nie sa sprawa najistotniejsza. Znajda sie ludzie ktorzy i tak zwiaza sie umowa, nawet jezeli maja przymierac glodem lub znajda konkretne korzysci z placenia za wysoki abonament operatorowi:).

  Na iPhone patrze przede wszystkim pod katem mozliwosci i to co mnie najbardziej interesuje w zwiazku z dzisejszym ogloszeniem to:

  1. Czy Orange wprowadzi w taryfie nielimitowany dostep do netu?
  2. Czy bedziemy mieli mozliwosc korzystania z zaawansowanych rozwiazan dla firm/organizacji, tych o ktorych byla mowa podczas ostateniego wystapienia prominentow Apple podcza iPhone Road Map? Nie mam pojecia czy moze to zalezec od operatora?
  3. Czy bedziemy mieli dostep do Apps Store (wbrew pozorom to nie jest wcale takie oczywiste, przeciez ma dzialac na podobnych zasadach jak iTunes Store)?
  4. Czy bedziemy mieli pelny dostep do iPhone dev center czy jak to sie tam nazywa i czy bedziemy mogli publikowac i zarabiac na aplikacjach w Apps Store.

 34. Mik

  Paweł, nie unoś się bo spadniesz i jeszcze sobie guza nabijesz, patrząc na nasz rynek komórkowy w stosunku do rynku zachodniego nie wiem czego możemy się spodziewać. Zobacz co sprzedają w sklepach Apple w Polsce za modele komputerów Mac? Dlaczego je „przeceniają”? Bo na zachodzie już te modele są wysprzedane. Skoro jesteś pewny – niech tak będzie proroku :)

 35. Bartek

  Ceny za internet w iFonie będą kosmiczne i to jeszcze w dziurawej sieci Orange przez EDGE :P hehe! Powodzenia!

 36. Hulkie

  iPhone to złom!!! Nokia N92 jest najlepsza :D

 37. Paweł W.

  Z Appleinsider:

  A spokesperson for Orange parent company France Telecom told Reuters that the carrier will be the exclusive iPhone provider in Belgium and Romania, with co-exclusive or non-exclusive deals in other countries.

  Czyli iPhone nie będzie na wyłączność w Orange na zawsze :-)

 38. Paweł Nowak

  @Mik – nie unoszę się, napisałem swoje zdanie na ten temat. Wydaje mi się, że jestem po prostu bardziej „w temacie” i wiem co mówię. Obecna oferta komputerów Apple w Polsce to 100% oferty Apple na zachodzie, więc nie widzę problemu. Apple ma łatwiej jeśli chodzi o utrzymywanie linii produktów, ponieważ oni wiedzą dokładnie kiedy będzie zmiana modeli a dystrybutorzy zależni od Apple sobie nie mogą na ten komfort pozwolić – oni robią normalne zapasy a potem się okazuje, że jest nowy model i muszą wyprzedać to co mają najpierw.

  Polemizujesz?

 39. psajcho

  ja tam nie widzę powodu do radości. wręcz przeciwnie. wartość telefonu w orange będzie podbijała cenę telefonu z zachodu, tak jak to było z UK, i wszyscy na tym stracimy :P

 40. Pawel W.

  @hulkie: powaga??? mi odtwarzacz mp3 w n90 zarywa i skacze srednio 5x na piosenke, i pomine juz kwestie gps ktory dziala tylko z gowniana mapa Nokii. Jak dla mnie zmarnowane 3 tysiaki. Nokia lezy teraz na polce a ifon smiga :-)

  @miku: w pl telefony w retailu pojawiaja sie rownie szybko co na zachodzie, a to ze sieci robia nas w konia to inna kwestia :-)

 41. ephp.pl

  hehe – iPhone z Orange Menu :D ciekawe jak to będzie wyglądać :D :D

 42. Bartek

  @Paweł N: „Wydaje mi się, że jestem po prostu bardziej “w temacie” i wiem co mówię” – To dobrze, bo tak Ci się tylko wydaje panie wszechwiedzący! hehehe :D

 43. diamondjef

  Juz czekam na orange menu w iphonie :D:D:D , taki cud to tylko u nas bedzie , :D ,albo iphone z softem od samsunga sygnowanym orange :D:D:D, nie lubie orange, tzn kolorystycznie nie lubie tej firmy , moze dlatego ze cytrusow tez nie lubie ale whatever, .. troche offtopicowo ale dzis wlasnie sprzedalem samsunga f700 niby mial byc killer dla iphona ,w kazdym razie porownywano go wiele razy, i powiem tak, zeby ogarniac menu samsunga trzeba byc albo debilem albo geniuszem, niestety nie wpisalem sie w zadne z tych trybow i nie bylem w stanie uzytkowac tego tel. wrocilem do mojej staaarej noki :)

 44. info podpatrzone na TwojePC.pl

  Jak wynika z potwierdzonych już informacji, Apple pracuje nad nową wersją multimedialnego telefonu iPhone. Urządzenie wykorzystywać będzie energooszczędne procesory Intel Atom. Informacja ta została potwierdzona przez Hansa Schwaderera, dyrektora niemieckiego oddziału Intela. Nowy iPhone będzie większy od dotychczasowego modelu, a oprócz nowego procesora otrzyma także większy wyświetlacz, oferujący rozdzielczość aż 720 na 480 pikseli. Nie wiadomo jeszcze, kiedy model ten mógłby trafić do sprzedaży, jednak jako jeden z możliwych terminów wymieniany jest koniec drugiego kwartału.

 45. JQS1984

  Szczerze informacja nie wywołuje u mnie żadnych emocji. Kto na prawdę chciał mieć iPhone, już go ma ;) a kto na tą chwilę go chce, nabędzie go… zanim pojawi się w Polsce oficjalnie, na wątpliwie korzystnych warunkach.

 46. Zosia

  Zgadzam się, to żadna sensacja, proszę się tak nie podniecać… kto chciał mieć iPhone już go ma!

 47. Zosia

  Zgadzam się, to żadna sensacja, proszę się tak nie podniecać… kto chciał mieć iPhone już go ma! Ja już mam :D

 48. Piotr Bielaska

  Każdy ma, ale nie wersję 3G. Podejrzewam, że Apple zadba, żeby łatwo nie dało się go odblokować. Wtedy najwygodniej byłoby kupić u operatora.

 49. TomHagen

  @Zosia: Czyzby zatem polski rynek byl juz nasycony? hmmm… Moze ktos zyczliwy rzucilby cynk Jobsowi i polskim operatorom zanim zainwestuja kase we wprowadzanie na rynek produktu, na ktoregonie bedzie chetnych ? ;) Nie ? Schadefreude ?

 50. Koyder

  Przepraszam bardzo, ja chciałem mieć iPhone od 9 stycznia 2007, ale nie kupowałem go, bo nie chciałem się bawić w jailbreakowanie. Żeby dotychczas zdobyć iPhone w Polsce, trzeba było sporo kombinować, na co nie każdy miał ochotę, że o wiedzy i umiejętnościach nie wspomnę. Biorąc pod uwagę niedostępność iPhone w oficjalnej dystrybucji oraz fakt, że informacje na jego temat przekazywane były jedynie pocztą pantoflową, można z powodzeniem założyć, że nasycenie rynku sięga nie więcej jak 10%.

 51. Paweł W.

  @Koyder, wg mnie nasycenie jest większe. Ale problem jest w czymś innym, zastanawiam się jak Apple z iPhonem osiągnie w Polsce sukces jak będzie on kosztował plus minus 2000 zł plus abonament, szczególnie jeżeli telefon będzie trzeba aktywować bezpośrednio w salonie.
  Bo w USA (chyba) jest tak, że kupujesz gdziekolwiek a aktywujesz (jeśli chcesz) w domu. Czyli od razu po kupnie telefonu nie jesteś związany umową z AT&T.

 52. Bart

  Cieszy mnie ten news, ale tylko ze względu na światełko w tunelu względem iTunes Store, App Store i większej dostępności akcesoriów dla iPhone. Mam nadzieję, że w tym roku „coś się ruszy” względem powyższych tematów. A co do kupna iPhone’a w Polsce, to ja też nie wierzę, że będzie on w jakiejś racjonalnej cenie względem średniej krajowej w Polsce. Tym samym zapewne kupię nowy model po prezentacji 9.06.2008 (jeśli oczywiście zostanie pokazany i wprowadzony bezpośrednio „po” do sprzedaży), i to nie w Polsce. Dodam jeszcze, że również czekam na ciekawsze rozwiązanie naszych operatorów sieci komórkowych względem internetu (a raczej bardziej ogólnie: przesyłu danych) w komórce.


Strony, które pisały o tym tekście

 1. Iphone w Polsce a Itunes? at AntyWeb

  […] aspekt tej sprawy to Itunes – czy doczekamy się go wreszcie w Polsce czy też jak pisze blog appleblog.pl będziemy mieli jakiś “rzemieślniczo” robiony własny […]

 2. iPhone w Polsce jeszcze w tym roku. iTunes Store też przy okazji? » yashke.com

  […] Paweł Nowak na blogu zastanawia się jak Polacy będą aktywowali iPhone – na zachodzie robi się to przez iTunes Store – jak wiadomo u nas iTunes Store nie ma. Może do tego czasu powstanie? […]

 3. Yashke team: iPhone w Polsce jeszcze w tym roku. iTunes Store też przy okazji? - Bez komentarza…

  […] Paweł Nowak na blogu zastanawia się jak Polacy będą aktywowali iPhone – na zachodzie robi się to przez iTunes Store – jak wiadomo u nas iTunes Store nie ma. Może do tego czasu powstanie? […]

 4. Webstop: Przystanek Web » Blog Archive » 7% czytelników Webstop korzysta z iPhone - wkrótce będzie więcej

  […] oficjalnie już zapowiedziało, że będzie sprzedawać w Polsce iPhone. Wciąż nie wiadomo co z iTunes Store, bez którego nie można cieszyć się wszystkimi dobrodziejstwami urządzenia, ale niezależnie od […]

 5. iPhone tuż tuż - a kiedy polski iTunes? | AK74 - blog Artura Kurasińskiego (cc) 2007

  […] trochę bardziej rozwinąć wątek poza wymiar prostego newsa poprosiłem Pawła Nowaka twórcę Apple Blog, aktywnego członka polskiej społeczności Apple oraz współtwórcę spotkań GetApple.pl (Paweł […]

 6. Lukasz Macheta » Blog Archive » iPhone PL

  […] iPhone jeszcze w tym roku będzie oficjalnie dostępny w Polsce. […]

 7. Linkzz 2.0 » Blog Archive » Iphone w Polsce a Itunes?

  […] aspekt tej sprawy to Itunes – czy doczekamy się go wreszcie w Polsce czy też jak pisze blog appleblog.pl będziemy mieli jakiś “rzemieślniczo” robiony własny […]

 8. iPhone w Polsce w wywiadzie z prezes Orange - Apple Blog

  […] Od dłuższego czasu mówiło się że iPhone ma wejść w pełni na polski rynek. Wielu ludzi jednak nie do końca w to wierzyło z takich powodów jak m.in. konieczność polskiej wersji serwisu iTunes, polskiego softu (który jak zostało wcześniej napisane już jest) etc. Mówiło się marzenia ściętej głowy. Głowa jednak została przyszyta z powrotem za sprawą podpisania umowy pomiędzy Apple i Orange. […]