Przeskocz do:

Apple Blog.pl

10.08
2008
16:54
Quicksilver Blip Plugin

Spędziłem trochę czasu nad stworzeniem pluginu do Quicksilvera pozwalającego na pisanie na Blipie.

Aby zmienić status na Blipie za pomocą Quicksilvera należy:

 • Otworzyć QS i przejść do trybu wprowadzania tekstu (nacisnąć kropkę).
 • Wpisać status i nacisnąć tabulator.
 • W drugim kroku wpisać „blip” i nacisnąć enter.

Oczywiście cała instrukcja instalacji i używania znajduje na obrazie dysku z pluginem: Plugin Quicksilver Blip.

Dodatkowo znajdziecie tam „instalator” obsługi Growl dla tego pluginu. Po instalacji Growl będzie informował o ustawieniu statusu (i jest to jedyna oznaka jaką daje plugin kiedy operacja się powiedzie).

Wersja 1.1 poprawiona wersja jest na serwerze. Hint: najlepiej hasło do Pęku kluczy dodawać przez zalogowanie się na blip.pl przez Safari i zapamiętanie hasła.

31 komentarzy do tego tekstu

 1. Tomek

  Przed chwilą wszystko zainstalowałem (włącznie z QS). Jest dobrze, oprócz trochę topornej konfiguracji/odpalenia tego wszystkiego, ale generalnie nie przeszkadza to w niczym.
  Całkiem super byłoby, gdyby automatycznie dało się uzupełnić drugą rubrykę napisem Blip, ale to już szczegóły.
  Nie udało mi się tylko z obsługą Growla, pokazuje mi się komunikat Connection is Invalid.
  Popkombinuje jeszcze ;)

 2. cube1

  świetna sprawa. Bardzo się przyda

 3. Remik

  A jak dodać ikonkę? Growl pokazał ale QS nie.

 4. Paweł Nowak

  @Remik – a to ja sobie dodałem po prostu ikonę dla tego skryptu w /Quicksilver/Actions :) Zrezygnowałem z niej ostatecznie bo wygląda kiepsko a lepsze loga Blipa są aktualnie niedostępne (vide http://blip.pl/images/logos – napisałem już do nich w tej sprawie)

  @Tomek – daj znać jak Ci poszło, bo nie wiem szczerze co może być przyczyną takiego problemu.

 5. Marcin

  A nie prościej pisać na specjalny numer GG Blipa, aby zmienić status? No chyba, że ktoś jest nieposkromionym fanem QuickSilvera jak Paweł ;p

 6. Paweł Nowak

  Ależ ja też używam GG (Jabbera będąc dokładnym), tylko czasem wygodniej mi tak. No i przy okazji nauczyłem się czegoś nowego :)

 7. Wiktor

  Fajne :)

 8. Bartek Nowakowski

  Można bardziej zintegrować Blipa z Growlem? Tzn wyświetlać także zmiany statusów znajomych w Grlowlu?

 9. Paweł Nowak

  Bez zewnętrznej aplikacji nie. Growl tylko pokazuje to, co każą mu programy czy skrypty. Dlatego trzeba by napisać skrypt działający w tle i sprawdzający Twoje konto Blip i ew. jeśli pojawi się coś nowego, to wyświetlający komunikat.

  Na razie, do czasu powstania czegoś takiego, polecam iChat/Adium+Growl i będzie Cię informował :)

 10. Paweł Krefta

  Dzieki : ) Szukalem jakiegos softu aby blipowac bez browsera i jakos nie bylo : ) Zebym wiedzial ze to takie proste pewnie sam bym napisal.

  Dzieki jeszcze raz : )

 11. makojad

  Blip, mam rozumieć, to taki regionalny klon Twittera? ;)
  Ok, Paweł, jak tak reklamujesz to i ja się dopisałem: http://makojad.blip.pl, ale niech mi ktoś powie jak to zrobić – gdy wchodzę na czyjś profil za Chiny nie mogę znaleźć przycisku „dodaj do znajomych”. Czy zapomniano o takim szczególe?
  Szybko chodzi ten Blip, ale nieskomplikowania Twittera mu trochę brakuje.

 12. makojad

  Aha, dzięki za plug-in, bo inaczej bym chyba się nie zapisał do Blip. Paweł a jak Ty zakodowałeś ten plik .txt, że wyskakują dziwne znaczki?
  UTF-8 Pawle :)

 13. makojad

  Ano okazało się, że właśnie TextEdit w UTF-8 to poprawnie otworzył. Ale chyba lepiej ustawić zapisywanie na „auto”, wtedy nikt obcy nie musi zmieniać. :)

 14. makojad

  Paweł, czy ten skrypt wymusza rejestrację Growl? A co z tymi co Growl nie używają? (już dawno mi się znudził ;)

 15. Bartek Nowakowski

  @makojad: widzę, że sobie poradziłeś, ale jakby ktoś szukał
  pod zdjęciem w profilu: kokpit > Dodaj do obserwowanych

 16. Bartek Nowakowski

  @makojad: Bez Growl też zadziała, ale nie będziesz miał potwierdzenia, że weszło na blipa.

 17. makojad

  O to chodzi, że nie działa. Bo szuka aplikacji GrowlHelperApp.app, a takiej u mnie nie ma, więc pokazuje za każdym razem błąd. Szkoda, że Paweł nie dał skryptu do edycji.

 18. makojad

  update: No więc niestety skrypt Pawła nie działa, gdyż wymaga posiadania w systemie Growl (szuka GrowlHelperApp.app). Jeśli ktoś nie ma Growl, tak jak ja, dostaje okienko z zapytaniem i musi kliknąć Cancel. A więc przerywa działanie skryptu.
  Niestety skrypt Pawła jest nieedytowalny, nic nie można zmienić, ani nawet przepisać. Ale od czego powiedzenie Polak potrafi. Ponieważ zalogowałem się na ten Blip (po tym jak P.N. zachwalał), więc mnie to zainteresowało i postanowiłem poczytać dokumentację API. Zrobiłem nową akcję (skrypt), ktora działa bez Growl w systemie. Posłużyłem się mini-skryptem gotowcem + Blip API.
  Jeśli ktoś chce ściągnąć: http://tinyurl.com/5m3buv Sprawdzałem, działa, na otwartej stronie blipa pojawia się szybko i bez odświeżania. I tu jest chyba lepiej niż z Twitterem. Zrobiłem też z logo ikonę 128×128 więc można skopiować do skryptu Pawła.
  Można skrypt edytować jak komuś się podoba.
  Sorry Paweł, to nie ma być konkurencja, po prostu obudziłem się i potrzebowałem wyzwania na pobudkę.

 19. makojad

  poprawka: Skrypt Pawła u mnie nie działa, bo nie mam w systemie Growl (wyżej tak napisalem jakby w ogóle nie działał – bląd)

 20. Paweł Nowak

  Naprawiam to właśnie z wydatną pomocą testerów z Blipa :) Zaraz będzie aktualizacja.

 21. makojad

  Ja już nie potrzebuję ;) A czy ktoś sprawdzał mój skrypcik w praktyce?

 22. Paweł Nowak

  @makojad – mój skrypt teraz sprawdza czy masz Growla i jak nie masz to go nie szuka :)

 23. Paweł Nowak

  @makojad – aha i mój skrypt jest edytowalny przecież (Blip.scpt) :)

 24. makojad

  ad P.N.: 1. No to zmyślnie, bo nie musisz 2-ch akcji publikować oddzielnie :)
  2. A niestety mnie Script Editor odrzucał Twój script i nie udało mi się go otworzyć. Ale dzięki temu coś tam sobie pokombinowałem sam i wyszło. Myślę dobie, że można jeszcze rozwinąć i zamiast Growl np. spróbować wyświetlić status jakoś inaczej. Pobawię się dla przyjemmności :)

 25. makojad

  Pawle, wersja 1.1 niczego dla mnie nie zmieniła. Skrypt dalej zachowuje się jak poprzednio. Jesteś pewien, że osoby testujące nie miały w ogóle instalowanego Growl?

 26. kano89

  U mnie działa wyśmienicie! :) Dzięki jeszcze raz Paweł! Tylko jedno ale… Dlaczego nie odpisujesz na tym blipie?! :(
  Makojad: Co Ci przeszkadza Growl?! Potwierdzenia zawsze się przydają! :P

 27. makojad

  ad kano89:
  A czy ja powiedziałem, że mi Growl przeszkadza? Znudziło mi się. Ile lat można na to patrzeć? I zajmuje pamięć. Nie każdy w tym gronie kupił komputer miesiąc temu z 4GB RAM czy coś takiego :), choć rozumiem, że na AppleBlog takich nowicjuszy może większość.

  A poza tym
  1) dopisałem do swojego skryptu powiadomienie przez Quicksilver (ale jeszcze nie ma na serwerze tej wersji).
  2) jak napisałem wyżej mnie skrypt Pawła nie działa (nawet po aktualizacji). Być może skrypt działa tylko na 10.5 ale nie mogę rzecz jasna tego sprawdzić bo mam 10.4 (w 10.5 masz AppleScript 2.0, a tego nie ma i nie będzie w Tygrysie)

 28. makojad

  ad kano89: Podoba mi się Twoja grafika :)

 29. kano89

  @Makojad: Ja kupiłem maka już jakiś czas temu, i wtedy 1GB pamięci, to było coś. I pomimo tego, że czasem mam wrażenie, że przydałoby się ją troszkę rozszerzyć, raczej mi wystarcza. Podobnie jak Ty, staram się nie zapychać jej niepotrzebnymi aplikacjami działającymi w tle, (ale to już chyba raczej nawyk jeszcze z peceta), lecz jak dla mnie Growl jest o tyle ważny, iż powinien być standartowo w systemie. Co do Tigera a Leoparda, to tak jak mówisz, to już zupełnie inna bajka… ;)

  PS. Miło, że Ci się podobają moje prace, dzięki i pozdrawiam! :)

 30. makojad

  ad kano89: Piszesz „Growl jest o tyle ważny, iż powinien być standartowo w systemie”. Myślę, że to troszkę nie licuje z minimalizmem, który przyświecał Apple w projektowaniu OS X (co uważam wyśmienicie się udało w 10.4). Myślę, że bezel który pokazuje się przy zmianie głośności, połączeniu z MM, itp. naprawdę wystarczy. Jak ktoś chce rozciągnąć to na Growl, ma wybór. Growl jest ok, ale obciąża pamięć i procesor, co widocznie wpływa na działanie w starszych komputerach. Czy to jest myślenie pecetowe? Właśnie zupełnie nie – Windows czy sysponuje 1GB czy 4GB zachowuje się tak samo opieszale. Co innego z Makiem, tutaj rzeczywiście pamięć Growl może pójść na inne programy, tym bardziej jeśli ma się jej mniej. :)

  PS. Czy ktoś ma ochotę wypróbować mini-aplikację lub plug-in Quicksilver do ustawiania jednocześnie statusu na Blip i Twitter? Napisałem coś takiego i zastanawiam się czy ktoś oprócz mnie byłby zainteresowany. Mnie się przydaje, bo nie chcę rezygnować z Twittera, a po co wysyłać 2 razy, skoro można raz to samo? blog@makojad.com


Strony, które pisały o tym tekście

 1. blip wiki: Aplikacje

  […] Quickblip — skrypt do programu Quicksilver pozwalający pisać na Blipie (autor: Paweł Nowak) […]