Przeskocz do:

Apple Blog.pl

30.03
2008
13:00
Scareware pod Mac OS X

Co to jest scareware? Wszyscy którzy kiedykolwiek mieli do czynienia z Windowsami, na pewno wiedzą. Jest to nic innego jak program (najczęściej antywirusowy) który udaje, że skanuje, wykrywa zagrożenia, które nie istnieją, i po kliknięciu w przycisk „Wyczyść” przekierowują użytkownika na stronę, gdzie za jedyne parę dolarów może nabyć pełną wersję, która „zagrożenie” „wyeliminuje”.
Ale do rzeczy, okazuje się, że takie wystraszware zostało ostatnio wykryte przez Sophosa jako narzędzie do ataku na użytkowników Mac OSa.

Miły programik nazywa się Imunizator, i po uruchomieniu wyświetla okienko jak na screenshocie.

im.gif

Oczywiście straszy okrutnie, że niby to cookiesy, albo logi systemowe, co ciekawe nawet niepotrzebne języki są zagrożeniem (zapewne użytkownik mógłby się ich przypadkiem nauczyć albo coś jeszcze gorszego). Oczywiście jest to stek bzdur i należy informację zignorować. Należy zaznaczyć, że program coś musi uruchomić, i żeby tak na prawdę zaszkodził, ktoś musi nacisnąć przycisk „start scan”. Klasyczny atak na użytkownika, nie na system operacyjny. Ogólnie nie ma potrzeby się bać.

Ciekawe jest natomiast, że producenci malware zaczynają atakować użytkowników Maków. Metody są co prawda z okolic ery Windowsa 2000 łupanego, niemniej jednak takie zainteresowanie świadczy o rosnącej popularności produktów z jabłkiem.

7 komentarzy do tego tekstu

 1. Michal Bykowski

  Okropny interface. Od razu widac, ze to jakis przekret. A wystarczy tylko troche rozwagi, aby uniknac takich zagrozen.

 2. exilex

  Ostatnio zbyt wiele szumu wokol wirusow na Mac’a :(. Ogarnia mnie dziwny niepokoj i zastanawiam sie kiedy pojawi sie wpis typu „UWAGA! GROZNY WIROS NA OS X…”.

 3. Tomek

  Największą dziurą w bezpieczeństwie OSa jest użytkownik… Apple i Microsoft mają użytkowników podobnie uświadomionych w sprawach bezpieczeństwa i zagrożeń :/.

 4. ShadowMajk

  No jak juz pisalem madry uzytkownik krzywdy sobie nie zrobi… co do luk w oprogramowaniu dla makow wiadomo od dawna ale dzis sprawa sie poteguje system sie rozrasta a wraz z nim przybywa luk do wykorzystania, wirusy rowniez istnialy, istnieja i beda istnialy ale tak jak pisze wyzej :) wszystko zalezy od uzytkownika.

 5. Janusz

  Z tymi dziurami to jednak jest coś „na rzeczy” , czytaliście:
  http://hacking.pl/pl/news-7421-Leopard_zlamany_w_30_sekund.html

 6. Paweł Nowak

  Coś nie śledzisz Apple Blog zbyt dokładnie (polecam RSS – na prawdę działa).
  http://appleblog.pl/zlam-sobie-os-x-w-2-minuty-czyli-co-potrzeba-do-dobrego-wlamania


Strony, które pisały o tym tekście

 1. blog.fotogenia.info » MacStraszak

  […] MacSweepera? Albo iMunizatora? Dokładnie tak samo działa MacGuard. Zresztą zasada działania wszystkich aplikacji tego typu […]