Przeskocz do:

Apple Blog.pl

12.10
2009
23:32
Uważajcie z kontem gościa po aktualizacji do Snow Leoparda z 10.5

Nie wiem jak ta historia przeżyła na forum Apple miesiąc (dokładnie miesiąc nawet) i nie trafiła do obiegu wcześniej. Okazuje się, że splot konkretnych wydarzeń może w efekcie wymazać całkowicie zawartość katalogu domowego użytkownika.

Oto co musicie zrobić, aby pozbyć się wszystkich swoich danych:

 1. W Leopardzie mieć włączone konto gościnne (w Preferencjach / Konta).
 2. Zaktualizować system do Snow Leoparda.
 3. Mieć wyłączone automatyczne logowanie i przy pojawieniu się listy użytkowników, wybrać konto gościnne.
 4. Po zalogowaniu i wylogowaniu się z konta gościnnego, wrócić na swoje konto.

Konto gościnne ma tą niezwykle przydatną funkcjonalność, że podczas wylogowywania z niego, system automatycznie usuwa wszystkie zmiany, jakie zostały utworzone w trakcie pracy. Błąd w Snow Leopardzie powoduje, że usuwane są nie tylko dane gościa, ale także konta innych użytkowników. ((Choć z opisów na forum Apple nie wyczytałem, czy wszystkich na raz, czy tylko tego, który się zaloguje po wylogowaniu z konta gościa.)) Po zalogowaniu do swojego konta komputer przywita was tak, jakbyście dopiero co utworzyli tego użytkownika.

Pierwsze opisy problemu pojawiły się w sieci ok. 3 września, a 10. Apple wydało dość niespodziewanie poprawkę 10.6.1 do Snow Leoparda. W opisie nie ma słowa na temat kont, ale jest szansa, że problem został rozwiązany już na tym etapie. Ta informacja nie jest potwierdzona i lepiej nie próbować przekonać się na własnej skórze.

Jeśli pojawią się jakieś nowe wiadomości w temacie, zaktualizuję ten wpis.

Odpowiedź Apple: „Jesteśmy świadomi problemu, który ma miejsce w ekstremalnie rzadkich okolicznościach i pracujemy nad jego rozwiązaniem” – powiedział przedstawiciel Apple w specjalnym oświadczeniu. Tekst na cnet.com.

20 komentarzy do tego tekstu

 1. Mateusz Burczyński

  Przerażające! Pomyśleć, że moja mama mogła w każdej chwili zdetonować tą tykającą bombkę logując się nieświadomie na gościa, o rany, wyłączam tą opcję do czasu aż się coś wyjaśni.

 2. michal

  glowy powinny poleciec za cos takiego…

 3. grafmarr

  W całej sprawie już samo milczenie Apple jest powodem do krytyki. Błąd przy tworzeniu oprogramowania może się zdarzyć, także i taki, ale jeśli już o nim wiadomo, do czasu jego rozwiązania powinno się użytkowników poinformować o tymczasowych środkach zaradczych. Chowanie głowy w piasek niczego nie załatwia. Mnie akurat ten problem nie dotyczy, pierwsze co robię po zainstalowaniu systemu to wyłączenie konta Gość (uważam, że powinno być wyłączone domyślnie) i nigdy go nie używam. Inna sprawa, że o błędzie tym najpierw szeroko rozpisały się różne portale i blogi informatyczne nie związane ze środowiskiem Apple, a dopiero później te, które są faktycznie czytane przez użytkowników systemu Apple (również w Polsce). I tu też należą się słowa krytyki, na portalach i blogach związanych ze środowiskiem Apple pisze się o nowinkach, programach itp. głównie dotyczących iPhone, system Mac OS X to temat tylko na okres pojawiania się jego aktualizacji.

 4. CoSTa

  Skandaliczny brak testowania systemu i jeszcze bardziej skandaliczny brak jakiejkolwiek reakcji ze strony Apple. To przechodzi wszelkie pojęcie po prostu.

 5. Paweł Nowak

  A co jeśli 10.6.1 naprawia ten błąd? Wtedy Apple zareagowało bardzo szybko, prawda?

 6. Mariusz Ostrowski

  Zareagowało bardzo szybko? A ile osób w tym czasie zdążyło stracić swoje dane zaraz po instalacji dając jeszcze zarobić Apple $29? Klasyczny przykład ignorancji ze strony firmy – przecież oferujemy „The world’s most advanced operating system” – nie musimy mówić użytkownikom, że coś jest nie tak z systemem. Nie zdziwił bym się wcale jak by kilka osób usłyszało, że strony supportu odpowiedź w stylu „trzeba było instalować od zera a nie na 10.5″.

 7. Remik_K

  A jaka masz gwarancje Paweł, ze tak się stało? Apple nie wspomina nic o tym, ze coś takiego zostało naprawione przez rzekome 10.6.1.
  A miał być taki dopracowany. Widzimy.

 8. Paweł Nowak

  NIe ma gwarancji, tylko myślę na głos.

 9. dadaista

  Poprawka to za mało. Nie każdy ją zainstalował natychmiast po jej opublikowaniu. Powinna pojawić się również notatka informująca o tym poważnym błędzie.

  Wczoraj zrugałem jakiegoś Bogu-ducha-winnego człowieka, który napisał o tym na swoim blogu, bo nie chciało mi się wierzyć, że taka informacja przeszła bez komentarza Apple. A tu proszę… Fakt, że problem nie dotknie zapewne wielu użytkowników, ale chodzi o pewne standardy.

 10. Przemek28

  no prosze – pytam sie i mam odpowiedź, ale żebym ja, user Windowsa informował was Applemaniaków o tym? :)

  Okazuje się że najlepsza była trzecia opcja waszej ankiety ankiety (jakiś miesiąc temmu) – użyć innych userów jako króliki doświadczalne :)
  pozdro

 11. niewiesznic

  Przerażające jest to co f-ma Apple wyprawia od jakiegoś czasu.
  Mimo, iż posiadam jedynie komputery Apple i nie zamienię ich na produkty innych firm, jestem niezadowolony z działań Apple.
  Takie działania odstraszają potencjalnych klientów, a także tych stałych.
  Profesjonaliści od 3D wolą Windows bo ma lepsze sterowniki 3D. Blokowanie aplikacji w Appstore (aplikacje Google o ile pamiętam), czy też blokowanie w firmware niektorych funkcji (patrz Iphone i Macbooki Pro)… Sprzęt nie jest najbardziej nowoczesny, zaletą był system Mac OS X, ale teraz ?
  Snow Leo powinien być za friko, i na pewno nie powinien być wprowadzony tak wcześnie bez testów. Dlatego m. in. do 10.6.6 zostaję na zwykłym Leo.

 12. Edi

  Pokaż mi profesjonalistę od 3D który by używał Windowsa ;)

 13. dadaista

  @ niewiesznic

  Oczywiście, Snow Leopard powinien być za darmo. I przejazdy komunikacją miejską również. I wizyty u fryzjera/manicurzystki. A może w ogóle niech te Macintoshe zaczną za darmo rozdawać, bo my przecież nie będziemy płacić za taki niedorobiony sprzęt?

 14. Pan Jabu

  @dadaista: ja zakładam że „niewiesznicowi” chodziło o to, iż Snow Leopard jest de facto upgrade’m Leoparda, a nie nowym systemem. Kwestia do dyskusji. Ja uważam, że ceny SL są OK.
  Natomiast opisana w tym artykule sytuacja jest niestety kompromitacją Apple. Bo wbrew opiniom niektórych (podkreślam: niektórych) fanbojów, uważających Apple za cud świata, za firmę nieskończenie lepszą, przyjaźniejszą i uczciwszą niż inne – w istocie jest to firma, która niewiele się różni do Microsoftu i innych podobnych. Ma tylko inną strategię rynkową, a tym samym inne produkty i inaczej budowany marketing. Ale cel ten sam: zarobić jak najwięcej kaski :-)

 15. dadaista

  @ Pan Jabu

  O rany… Oczywiście, że chodzi im o zarabianie pieniędzy! To przecież cel każdej firmy. Apple to nie organizacja non-profit. Inna sprawa, co firmy robią z zarobionymi pieniędzmi. Jedne przeznaczają je na badania i tworzenie nowoczesnej infrastruktury, a inne na… wynajęcie za 10 milion dolarów komika. Cóż… Chyba jednak Apple i Microsoft nieco się różnią :->

 16. Pan Jabu

  @dadaista: tak, różnią się. Np. dość znacząco udziałem w rynku :-)
  I jestem przekonany, że Microsoft na badania i infrastrukturę wydaje więcej pieniędzy niż Apple :-)
  P.S. Nie jestem zwolennikiem Microsoftu, żeby sprawa była jasna.

 17. niewiesznic

  @Edi np. użytkownicy 3DS Max :P A tak na poważnie, np użytkownicy modo, którzy przełączali na Windows maki, bo na tym nie było błędów w viewporcie (błąd Apple – dużo o tym na forum luxology było).

  @dadaista : bez przesady. Snow Leo to moim zdaniem update. Nie powiedziałem, iż nie zamierzam go kupić. Napisałem, że moim zdaniem powinien być za darmo. A swoją drogą komunikacja miejska także :P

  @Pan Jabu: Trafiłeś w sedno. Apple to taka sama korporacja jak Microsoft. Cel mają ten sam. Działania Apple ostatnimi czasy powodują powolny, ale stały spadek jakości. A Steve na każdym pokazie wciska kit, że wszystko jest AMAZING ! Nie jest moim celem jednakże pojazd po tych firmach, lecz jak napisałem, to iż nie podobają mi się działania f-my Apple. Coraz większy niesmak.

 18. niewiesznic

  Dodatkowy gwóźdź do trumny: http://pclab.pl/news39004.html

 19. Maciej

  Jest błąd, naprawią go, nie ma co panikować.


Strony, które pisały o tym tekście

 1. blog.fotogenia.info » Propaganda klęski

  […] promila! Doprawdy – prawdziwy kataklizm! Podobnie rzecz wyglądała w niemniej głośnej sprawie błędu w Snow Leopardzie, który w pewnych szczególnych warunkach powodował utratę danych. Nie ma co usprawiedliwiać Apple choć błąd to błąd i może się zdarzyć zawsze i każdemu […]