Przeskocz do:

Apple Blog.pl

26.06
2008
10:00
Zewnętrzny SuperDrive do każdego komputera

Okazuje się, że zewnętrzny napęd oferowany jako dodatek do MacBooka Air, współpracuje z każdym komputerem (PC/Mac) – trzeba tylko go rozmontować i wymienić kontroler IDE-USB wbudowany przez Apple na kupiony w sklepie.

Cała operacja nie kosztuje ponoć więcej niż dziewięć dolarów (ile kosztuje taki element u nas?) i można ją zrobić w 20 minut. Dzięki zamianie kontrolera napęd jest wykrywany przez Windowsy i wszystkie Maki jako zwykły zewnętrzny napęd.

Całą sprawę opisuje na swoim blogu tnkgrl.

Dzięki za przypomnienie o tej sprawie, kondrat!

Ktoś z odpowiednią wiedzą jest mile widziany do wrzucenia w komentarzach gdzie i czego szukać :)

18 komentarzy do tego tekstu

 1. Grzesiek

  Paranoja, żeby użytkownik musiał grzebać w napędzie kupionym od Apple, żeby pracował z innymi komputerami Apple. Ręce opadają…

 2. Mariusz Ostrowski

  Zasadniczo, za cenę napędu od Apple + wymiana kontrolera kupimy napęd innej firmy, starczy jeszcze na masę płyt i z dziesięć piw :)

 3. Filip

  @Mariusz Ostrowski: No nie wiem… http://www.amazon.co.uk/LG-GSA-E50N-USB2-0-DVDRW-Slimline/dp/B000VQURLK a do tego należy dodać, że nie jest to napęd slot-in, tak jak od Apple, tylko z jakąś tandetną tacką.

  @Grzesiek Cena 99$ jest mocno zaniżona jeśli chodzi o: a) produkt Apple o świetnym designie b) napęd slot-in, zasilany z USB, który nie potrzebuje wewnętrznej baterii (jak inne w podobnej cenie).

  Zwyczajnie cena jest podyktowana odpowiedzią na ew. narzekania na brak napędu w MB Air. „Nie ma napędu? Ale za jedyne 99$ możesz go mieć.”
  Dlatego cena jest tak niska. Z drugiej strony to dziwne ograniczenie funkcjonalności spowodowane jest tym, że chyba większość wybrałby taki napęd Apple do swojego PC zamiast jakiegoś pięknego LG w podobnej cenie.

 4. fascik

  Paweł – podejrzewam, że przekładkę da się zrobić. Gdyby zerknąc na zdjęcie: http://www.flickr.com/photos/tnkgrl/2607354810/in/set-72157605790040071/
  to widać gniazdo napędu.

  Potem trzeba udac się na znany i lubiany serwis aukcyjny Aledrogo ;) i zakupić np. coś takiego jak na aukcji nr: 389384871

  Jeśli ten napęd CD ma takie samo gniazdo to IMHO nie powinno być żadnych problemów z przemontowaniem.

 5. fascik

  Podspamuje drugim komentarzem… Na tej aukcji: 388749539
  Dokładniej widać ten kontroler. Gdyby sprzedający zechciuał zrobić jego zdjęcie od strony gniazda napędu… :)

 6. xchomik

  W galerii ze zdjęciami pokazującymi moda brakuje jak dla mnie opisów pod zdjęciami, ale jeśli się dobrze zorientowałem to nie chodzi o wymianę samego, jak to określił autor bridge’a IDE->USB tylko o kwarc taktujący ten cały układ. Rzeczywiście jest to możliwe żeby od częstotliwości taktowania zależała funkcjonalność układu, więc teoretycznie da się zrobić taką „blokadę” napędu typu „only for MBA”. Robota polega na podmianie standardowego kwarcu na inny, o innej częstotliwości. Tego nawet nie trzeba szukać gdzieś niewiadomo gdzie, podejżewam, że w Polsce bez problemu dostanie się taki element. Praktycznie każdy mikroprocesor potrzebuje tego, więc na rynku jest tego od zatrzęsienia, kwestia wiedzieć który :D

 7. xchomik

  Korekta, to jest kwarc 12MHz ;]. I trzeba go po prostu dołożyć do płytki a nie podmienić.

 8. xchomik

  No dobra, jest trochę komentarzy, nie zauważyłem wcześniej ;].

 9. klakier

  nie no to juz jest masakra zeby to przerabiac …

 10. Olivia

  To już przegięcie…

 11. Dominique

  @Grzesiek paranoja, ale z drugiej strony po co ktoś ma kupować zewnętrzny napęd do innych komputerów apple, skoro one już taki napęd mają? A blokada jest po to, żeby używali go tylko ludzie którzy zapłacili słono za MB Air – wtedy się Apple wszystko skalkuluje… Jak dla mnie to całkiem rozsądne.

 12. M@kowiec

  Za to dedykowany do Air’a port Ethernet na USB dziala z innymi maczkami bez przerobek :>

 13. Scroller

  xchomik: Trochę się mylisz.

  Autor kupił całą płytkę z elektroniką i po prostu ją podmmienił, co widać wyraźnie na zdjęciach. Wylutował tylko gniazdo zasilania i USB, bo nie mieści się w obudowie AirDrive i nie jest potrzebne. W to miejsce przylitował oryginalny kabelek USB wylutowany z oryginalnej płytki napędu.

  Kwarc został przelutowany na kabelki, bo zwyczajnie był w złym miejscu płytki i nie mieścił się w obudowie AirDrive.

 14. Lack

  Dominique: po to, że w zamian za ponad tysiąc dolarów które zapłacić za podstawowego MacBooka na przykład dostał napęd Combo…

 15. xchomik

  Scroller: rzeczywiście, racja, nie zwróciłem uwagi na kolor pcb.

  Lack: no właśnie się dzisiaj zastanawiałem jakie są szanse żeby kupić SD do MBA i wrzucić bebechy z niego do MB?? Myślicie, że to by się udało?

 16. exp (Tomasz Miłecki)

  Może jeszcze po to, że jak już ktoś ma 1,5 roku macbooka i już przyzwyczaił się do pęknięć, które to systematycznie pojawiają się od czasu zakończenia okresu gwarancyjnego – to teraz mógłby sobie podłączyć zewnętrzny napęd apple’a, bo ten wewntętrzny przestaje czytać płyty.

 17. Iro

  @Filip: do tego należy dodać, że nie jest to napęd slot-in, tak jak od Apple, tylko z jakąś tandetną tacką.

  To raczej wszystkie slotowe są tandetne. Zobacz na forum makowym, że to najbardziej krytykowana część w maczkach.
  Tackowe są przede wszystkim o wiele b. wytrzymałe i przede wszystkim lepiej wykonane.


Strony, które pisały o tym tekście

 1. My Mac » Blog Archive » Air SuperDrive dla każdego Maka

  […] Nowak pisał o przeróbce napędu Air SuperDrive, tak aby napęd pracował z każdym Makiem i PeCetem. Wbrew pozorom okazało […]